Захистити інформаційно. В Києві презентували рекомендації з інформаційної безпеки в Інтернеті

 Сьогодні наш проект “Інтернет-свобода” презентував посібник “Як підсилити інформаційну безпеку в Інтернеті під час конфлікту. Рекомендації для стейкхолдерів”. Ми створили рекомендації на основі робочих зустрічей за участю МОУ, СБУ, МІП, представників медіаспільноти, міжнародних організацій, ІT-спільноти в ГО “Інтерньюз-України”, а також експертних дискусій щодо свободи Інтернету, що були проведені в шести містах України в першій половині 2017 року.

Чому зараз?

Досвід цьогорічних подій в сфері інтернет-свободи показав, наскільки важливою є ефективна комунікація з питань безпеки між усіма учасниками Інтернет-простору.

По-перше, 15 травня 2017 року Указом Президента України №133/2017 введено санкції проти 468 юридичних осіб та 1228 фізичних осіб Російської Федерації, серед них «Яндекс», «Mail.Ru Group». Провайдери та оператори мобільного зв’язку були зобов’язані заблокували доступ користувачам до ресурсів yandex.ru, mail.ru, ok.ru, vk.ru та інших. Це рішення стало несподіванкою для всіх учасників українського кіберпростору, бо на думку громадськості, було надто швидко ухвалене і недостатньо ефективно скомуніковане представниками влади.

По-друге, 19 червня 2017 року Міністерство інформаційної політики України передало до СБУ перелік 20 веб-сайтів, рекомендованих до блокування, оскільки ті «містять інформацію, що розпалює міжнаціональну ворожнечу або ж порушує територіальну цілісність України».

Впродовж трьох років конфлікту держава самоусувалася зі сфери регулювання веб-контенту, а інтернет-середовищу не вдалося самостійно впоратися із викликами для національної безпеки. Громадськість виносила питання на обговорення та закликала владу до діалогу. Зокрема, експертне середовище наполягало на захисті свободи слова та пропонувало чітко окреслити загрози державній безпеці в мережі, адже це допомогло б громадянам у саморегулюванні без застосування урядових обмежень.

Зрештою і указ Президента, і пропозиція Міністерства інформаційної політики України спричинили широкий суспільний резонанс.

фото: Олександр Синиця / УНІАН

По-третє, в червні цього року кіберпростір вразило стрімке поширення іншого вірусу-шифрувальника, Petya.A, який використовував ту ж вразливість операційної системи Windows, що й WannaCry, проте технічно не передбачав можливості дешифрування дисків та відновлення даних. Тож багато експертів припускають, що це була спланована кібератака на Україну із виразними політичними мотивами.

Проте це лише один із прикладів ведення гібридної війни у кіберпросторі. Із перших днів АТО незаконні збройні формування самопроголошених республік отримують не тільки російську зброю та особовий склад російської армії, але й підтримку російських спецслужб.

Тому ризики у сфері інформаційної безпеки значно зросли для військовослужбовців  Збройних сил України, співробітників Служби безпеки України та Міністерства оборони України, державних службовців, правозахисників, журналістів і блогерів. Для них, а також для усіх зацікавлених ми підготували Рекомендації з інформаційної безпеки.

ЗАВАНТАЖИТИ РЕКОМЕНДАЦІЇ З ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ

Рекомендації – результат взаємодії держави та громадськості

фото: Олександр Синиця / УНІАН

Сьогодення, і перехід від формату відкритої війни до гібридної дає абсолютно нові виклики, яких не існувало раніше. І держава, яка в попередні роки намагалася регулювати Інтернет та інформаційний простір зараз все більше пропонує рішення, які можуть бути недосконалими з точки зору громадянського суспільства, для того, щоб посилити безпеку країни. І ця дихотомія “безпека – свобода слова” є найбільш дискутованою в останні місяці.

Ці рішення дуже часто опускають елемент консультування з громадянським суспільством. Відповідно, наш досвід взаємодії з органами влади ми вважаємо доволі ефективним, оскільки ми чуємо один одного і частина обговорень лягли в основу наших рекомендацій”, – зазначив Віталій Мороз, керівник проекту “Інтернет-свобода”, керівник програм нових медіа Інтерньюз-Україна під час презентації.

фото: Олександр Синиця / УНІАН

Цей посібник є дуже якісним прикладом співпраці держави і громадянського суспільства. Рекомендації є реальними до виконання, будемо їх просувати в інші органи державної влади”, – зазначив держсекретар Міністерства інформполітики Артем Біденко про наш посібник з інформаційної безпеки.

фото: Олександр Синиця / УНІАН

Думаю, що головне для обох сторін – для органів державної влади та журналістів – зрозуміти, що вони не є ворогами один одному. До журналіста держслужбовці мають відноситися як до представника Четвертої влади. Для журналістів, які працюють в АТО, зокрема, ми ще з 2014-ого року створили Правила користування прес-картами, де є детальні умови роботи в АТО. Для органів державної влади ми розробили 10 рекомендацій. І перша з них – це проактивно реагувати на події, які відбуваються”, – зазначила Тетяна Попова, експерт з комунікацій, ГО ”Інформаційна безпека”.

фото: Олександр Синиця / УНІАН

“Коли ми оцінюємо ризики цифрової безпеки, то враховуємо ймовірність настання негативної ситуації та наслідки. На передовій наслідки та ризики є непорівняно більшими, ніж в інших сферах. Тут мова йде про життя і здоров’я людей, а не, до прикладу, про погіршення функціонування сайтів.

Прочитати цей посібник мало, тут потрібна постійна системна робота. Потрібно працювати як з окремими людьми, так і на рівні організацій. Потрібна система управління ризиками цифрової безпеки і перегляду цих ризиків, яка має працювати безперервно”, – вказує експерт з кібербезпеки Микола Костинян.

фото: Олександр Синиця / УНІАН

“Наш проект “Інтернет-свобода” разом з іншими організаціями, такими як Інститут масової інформаційної та Детектор Медіа готовий спостерігати за ініціативами депутатів в сфері інтернет-свободи і одразу реагувати. Також ми готові брати участь в розробці законопроектів і бути стримуючим фактором“, – наголосив Віталій Мороз, керівник програм нових медіа, Інтерньюз-Україна. Таким чином, медійні організації обіцяють підсилити громадський контроль за законодавчими ініціативами щодо Інтернету

ЗАВАНТАЖУЙТЕ НАШ ПОСІБНИК ТУТ

а також переглядайте тут:

Завантажити (PDF, 6.19MB)

Читайте також дослідження “Інтернет-свободи” про те, чому в Україні відбулося згортання інтернет-свободи в роки війни.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.