Злив даних: сепаратисти оприлюднили персональну інформацію українських журналістів

В інтернет потрапили списки журналістів з 11 ЗМІ, які працюють на фронті. Ці дані з’явились на сайті угрупування «ЛНР». Припускають, що через злам поштової скриньки прес-центру Операції об’єднаних сил.

Фото — REUTERS

Серед тих, чиї прізвища, контактні дані та інформація про транспортні засобі, на яких переміщуються журналісти — працівники таких ЗМІ:

  • Канал «Україна»
  • «1+1»
  • «Інтер»
  • ICTV
  • 24 канал
  • 5 канал
  • «Current time TV»
  • «Радіо Свобода»
  • продакшн-студія Tabor production.
Приклад злитих даних з одного з сайтів угрупування «ЛНР»

«Цей список, котрий був викладений, точно співпадає зі списками журналістів, які працювали від 12 до 19 числа. Видно, що він за структурою абсолютно такий, як ті заявки, котрі ми подаємо на пошту прес-центру штабу Об’єднаних сил», — говорить журналіст 24 каналу Олексій Годзенко.

Володимир Михайлов, журналіст програми «Факти» каналу ICTV, чиє ім’я теж є у цьому списку, припустив,  що поштову скриньку прес-центру ООС зламали:

«Я думаю, що отримати наші дані доволі просто – тому що ми відправляємо заявки до прес-центру штабу ООС  на поштову скриньку на ukr.net. Наскільки я розумію, зламати її просто», — передає «Детектор медіа».

Прес-служба операції Об’єднаних сил запевнила журналістів, що вже розпочалися перевірка та внутрішнє розслідування щодо витоку інформації.

«З цього неприємного приводу вже проводиться службове розслідування. Звичайно, це не в нашій компетенції, але намагаємося знайти істину з усіх боків. Наразі підіймаємо всю вихідну документацію, перевіряються комп’ютери, порівнюються списки (якщо ніхто не помітив — у них є розбіжності). Своє розслідування мають розпочати і компетентні органи. Наразі — це все, що можемо сказати з цього прикрого приводу», — мовиться в повідомленні, яке отримали журналісти, що працюють на лінії фронту.

Багатьом із журналістів, згаданих у цьому списку, телефонували люди, які називалися місцевими мешканцями або представниками сепаратистського угруповання «ЛНР», та розпитували про підрив мосту у Станиці Луганській.

Це пов’язано з тим, що на сайтах, які оприлюднили дані журналістів, вказувалося, нібито українські військові планують провокацію — підірвати міст у Станиці Луганській та обвинуватити у цьому бойовиків. Для висвітлення цієї події начебто українські військові запросили журналістів з даного списку.

Такі розмови з начебто мирними луганчанами можуть записуватись, а потім використовуватись для різних провокацій.

Коментує начальник Головного командного центру Збройних сил України Богдана Бондаря:

«Я вже переглянув всі ці списки… І це є серйозна проблема: можуть здійснюватися подальші провокації проти журналістів, і не тільки. Надалі це може буде використано і проти волонтерів, які також залишатимуть свої певні дані. Найгірше, що там є телефони. Отже, у будь-який момент можуть зателефонувати журналістові, його дружині чи дітям, а це, в умовах гібридної війни і того, з ким ми маємо справи, неприпустимо. Питання дуже серйозне, і я доповідатиму керівництву Генштабу і ООС для того, щоб максимально обмежити можливості таких витоків», — каже він в розмові з «Радіо Свобода».

Подібний витік даних з персональною інформацією журналістів відбувається вже не вперше. Так, у травні 2016 року сайт «Миротворець» опублікував персональні дані українських і західних журналістів, які були акредитовані в так званих «ДНР» та «ЛНР». У цій базі даних містилися телефони та електронні адреси більш ніж 4 тисяч журналістів.

Нагадаємо, рейтингу свободи інтернету 2016 року (Freedom on the Net 2016) в світі Україна зайняла 25 місце зі статусом країни з «частково вільним» інтернетом. Падіння в рейтингу пов’язане, в тому числі, через публікація на сайті «Миротворець» персональних даних українських та міжнародних журналістів.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.