Живий Журнал під ковпаком ФСБ. Що очікує на користувачів?

Нові умови використання популярного в Росії та Україні сервісу Живий Журнал (LiveJournal.com) дають прямий доступ до екаунтів користувачів з боку ФСБ. Сервіс змушує користувачів приймати правила відповідно до законодавства РФ, що містить норми репресивних законів “пакету Ярової”.

В пункті 2.1 нової угоди про використання Живого Журналу прямо вказується, що користувач приймає на себе забов’язання користування сервісом LiveJournal відповідно до статті 437 Цивільного кодексу Російської Федерації. Це положення є статичним й не змінюється для користувачів з поза меж Росії –  США, країн ЄС, України, Білорусі і тд.

Інтернет-користувачі розглядали можливість розвитку такого сценарію для Живого журналу з огляду на перенесення серверів сервісу з території США до Росії у грудні 2016 року. Останні 10 років, сервери Живого Журналу перебували в Каліфорнії, й користувачі були захищені Першою поправкою до Конституції США та законодавством Каліфорнії. Власником сервісу LiveJournal у 2006 році стала міжнародна компанія з російським капіталом SUP media (нині – Rambler Media) викупивши у американської компанії Six Apart сайт LiveJournal.com.

Що це означає для користувачів? Віднині будь-які публікації та коментарі, зроблені в інтерфейсі LiveJournal.com підпадають під дію російського законодавства, яке дозволяє російським правоохоронцям отримати детальну інформацію про авторів, включно з місцем їхнього перебування. Записи користувачів російські правоохоронці, в першу чергу ФСБ, наразі самовільно можуть трактувати як екстреміські й застосовувати відповідні норми закону. На приклад, будь-яка згадка Криму як території України загрожує російському користувачу ув’язненням, а іноземним – блокування екаунту й переслідуванням.

В російській Вікіпедії в статті щодо Живого Журналу станом на 4 квітня 2017 року ще залишається згадка про підпорядкування сервісу американським законам. Свого часу відомий російський блогер Антон Носік звертався до американського менеджменту LiveJournal з проханням не переносити сервери на територію Росії:

“…в России успели пересажать не меньше тысячи человек за посты, реплики, лайки, шеры, ретвиты и кросспосты в социальных сетях. но ни одно из обвинительных заключений не основывалось на пользовательских данных, полученных силовиками от администрации сервиса LiveJournal Inc в штате Калифорния.”

Нагадаємо, в грудні 2016 року російського користувача ЖЖ Олексія Кунгурова засудили на два роки тюрми за пост з критикою Путіна щодо бомбардувань в Сирії.

Живий Журнал є популярним блоговим сервісом на пострадянському просторі з аудиторією від 2 до 5 мільйонів користувачів. Пік популярності ЖЖ в пострадянських країнах припав на 2008-2010 роки, коли в ньому активно вели екаунти політики (Медведев, Навальний), блогери (Носік, Адагамов), журналісти (Кашин). З розвитком соціальних мереж й державним регулюванням інтернету Живий Журнал почав втрачати свої позиції.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.