Держава захищається від доступу до відкритої інформації. Засновнику Youcontrol оголосили підозру та обрали запобіжний захід

Засновнику аналітичного онлайн-сервісу YouControl Сергію Мільману оголосили підозру в «несанкціонованому втручанні в роботу комп’ютерних мереж», повідомляє прес-служба компанії.  За такий злочин загрожує від 3 до 6 років позбавлення волі. 2 січня йому обрали запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 прожиткових мінімумів – це 51 тисяча гривень. Прокурори вимагали заставу в 6,5 мільйона гривень.

Фото судового засідання у справі Youcontrol 2 січня 2018-ого року. Джерело – “Судовий репортер”

YouСontrol  – аналітична система для ділової розвідки та перевірки контрагентів України. Формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних із понад 40 державних реєстрів, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни відповідно до даних з офіційних джерел. Журналісти і громадські активісти можуть користуватися YouControl безкоштовно.

Наразі в СБУ вважають, що фірма незаконно збирала і продавала «інформацію, яка має обмежений доступ та є власністю держави».

Нижче читайте текст  від Ірини Салій, “Судовий репортер”.

Фото судового засідання 2 січня 2018-ого року у справі Youcontrol. Джерело – “Судовий репортер”

У березні 2017 Служба безпеки України провела обшуки у співробітників компанії YouControl. Після того справа дещо затихла. Але під Новий Рік СБУ таки оголосила підозру директору YouControl.

Суть підозри Сергію Мільману зводилась до двох основних пунктів:

1) Youcontrol несанкціоновано втручається в роботу державних реєстрів і шкодить їх роботі;

2) Youcontrol не заплатив 6,5 млн грн адміністраторам державних реєстрів ДП «Національні інформаційні системи» і ДП «Інформаційно-ресурсний центр».

«Мільман почав укладати з суб’єктами господарської діяльності і фізичними особами договори на право використання цієї програми, з допомогою якої здійснюється негласне, несанкціоноване втручання в роботу електронних систем та комп’ютерних мереж державної форми власності. А також здійснюється збут цієї інформації, яка належить державним органам, у тому числі з обмеженим доступом, не маючи на це дозвільних документів», – сказала прокурор Олеся Скрипник.

На думку прокурора, така діяльність суперечить закону про інформацію, закону про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних мережах і закону про захист персональних даних.

Прокуратура: YouControl винен державі 6,5 мільйонів за користування реєстрами

Прокурор зазначила, що у червні-липні 2017 відбулося два слідчих експерименти. За її словами, в ході експериментів зафіксовано, що системою YouСontrol здійснюється несанкціонований доступ до автоматизованої системи «НАІС» та «ІРС» з порушенням встановленого порядку. У подальшому це підтвердила судова експертиза в Харківському Інституті Бокаріуса. «Що призвело до витоку, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та порушення встановленого порядку маршрутизації», – озвучила прокурор висновки експертів.

Фото судового засідання 2 січня 2018-ого року у справі Youcontrol. Джерело – “Судовий репортер”

6 жовтня адміністратори реєстрів – державні підприємства «НАІС» і «ІРС» – були визнані потерпілими у справі YouControl. Вони заявили цивільні позови на суму 6,5 млн грн.

«З 107 пулів ip-адрес YouControl з 01.07.2016 до 15.02.2017 було надіслано майже 2 млн запитів, відповідно до тарифу, що YouСontrol мав сплатити 882 тис грн за отримання такої інформації», – пояснила Скрипник.

Прокурор повідомила про аналогічні претензії Інформаційно-ресурсного центру на суму більше 5 млн грн.

«В період з 0.04.2015 по 30.06.2016 з 96 пулів YouСontrol здійснено понад 1 млн запитів», – сказала Скрипник.

Адвокат Андрій Костенок підкреслив, що державні підприємства нарахували збитки не від втручання в роботу систем, а від неукладання договорів про використання реєстрів, а тому це може бути господарський спір, але аж ніяк не кримінальна справа.

Адвокат Данило Глоба нагадав, що закон про реєстрацію юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань передбачає можливість укладення договорів, щоб отримувати інформацію не в порядку загального доступу, а напряму.

«Суб’єктам приватного права може надаватися прямий доступ до Єдиного державного реєстру в електронному вигляді у режимі реального часу на платній основі на підставі договорів, укладених з технічним адміністратором», – йдеться у п.7 ч.2 ст.11 закону про реєстрацію юридичних осіб.

Адвокат зазначив, що YouСontrol кілька разів звертався до адміністратора реєстру про укладання такого договору, але отримав відмову. Пізніше сам Сергій Мільман пояснив, що адміністратори не хотіли підписувати угоду саме тому, що YouControl фігурує у розслідуванні СБУ. Водночас держава гарантує право безперешкодного доступу до державних реєстрів, а тому, як вважають адвокати, несанкціонованого доступу бути не може.

Прокурор: державні органи захищаються від відкритого доступу до інформації

Переконуючи суд зобов’язати підозрюваного здати паспорт, прокурор також повідомила, що Мільман з родиною планує виїхати за кордон і зараз вирішується питання щодо продажу його нерухомості в Україні. Зокрема, він нібито планує переїхати до США і звідти координувати роботу YouСontrol. Адвокати це заперечували і повідомили, що в їх клієнта немає візи для перебування в США.

Сам Сергій Мільман сказав судді, що готовий співпрацювати зі слідством і давати покази.

«Я вже ходив на допити. Слідчий Мазурков запрошував мене, щоб повернути гроші, а вручив мені підозру», – розповів підозрюваний.

Перед виходом судді у нарадчу прокурор зробила останню спробу переконати публіку, що діяльність компанії Мільмана не законна.

«YouСontrol не має жодного відношення до роботи з відкритими даними. Інформація, яка циркулює в автоматизованих системах, захищена державою. Державні адміністратори витрачають шалені кошти на захист цієї інформації. Це Міністерство юстиції, Державна фіскальна служба, також інші реєстри, які захищаються від витікання цієї інформації, відкритого доступу до цієї інформації», – наголосила у своєму виступі прокурор Олеся Скрипник.

Фото судового засідання у справі Youcontrol 2 січня 2018-ого року. Джерело – “Судовий репортер”

Після виходу з нарадчої суддя озвучив короткий текст ухвали: 51 тис грн застави, здати закордонний паспорт, прибувати за викликом слідчого, прокурора і суду, без дозволу не відлучатися з Києва, повідомляти про зміну місця проживання і місця роботи.

Текст – Ірина Салій, “Судовий репортер”

Нагадаємо, що 2 січня 2018-ого року низка громадських організацій, у тому числі медійних, звернулися до влади з відкритим листом щодо тиску на компанію YouControl, проти якої близько дев’яти місяців триває кримінальне провадження за фактом нібито несанкціонованого втручання компанії в роботу автоматизованих систем та комп’ютерних мереж, що знаходяться на балансі державних підприємств та відповідних органів публічної влади.

Текст листа, який розміщено на сайті Реанімаційного пакету реформ, наводимо повністю:

«Минулий рік ознаменувався не лише суттєвим уповільненням антикорупційної реформи, але й спробою провладних еліт безпосередньо тиснути на представників громадянського суспільства всіма доступними методами. За прямого потурання керівництва держави та очільників локального рівня у Харкові були побиті двоє активістів, а в активіста з Дніпра нещодавно спалили автомобіль. Правоохоронні органи втручаються в діяльність громадських організацій та безпричинно відкривають кримінальні провадження.

Окрім цього, вище політичне керівництво держави не забуло за представників бізнесу, які допомагали громадянському суспільству розкривати численні корупційні схеми на всіх рівнях. Тому руками Служби безпеки України в березні 2017 року було організовано серію обшуків у офісі компанії YouControl. Нагадаємо, ця структура надає безкоштовний доступ до консолідованих державних реєстрів на безоплатній основі, за допомогою чого було проведено сотні журналістських розслідувань.

Близько 9 місяців триває кримінальне провадження за фактом нібито несанкціонованого втручання компанії YouControl в роботу автоматизованих систем та комп’ютерних мереж, що знаходяться на балансі державних підприємств та відповідних органів публічної влади (Міністерства юстиції України, Державної фіскальної служби, Державної судової адміністрації тощо). Проаналізувавши клопотання про арешт майна, а також наведені співробітниками СБУ докази, приходимо до попереднього висновку, що це провадження, як мінімум, не містить вагомих доказів вини керівника YouControl Сергія Мільмана та його підлеглих.

Більше того, наразі існує 7 судових рішень стосовно повернення арештованих коштів, проте досі дані рішення залишаються невиконаними. 27 грудня слідчий СБУ Денис Мазурков, викликавши Сергія Мільмана з метою повернути гроші, замість цього вручив останньому повідомлення про підозру.

Через день – 29 грудня – відбулося відразу 2 судових засідання. Під час першого з них суддя Олег Малинников переніс слухання справи щодо призначення запобіжного заходу у вигляді застави розміром 6,5 мільйони гривень директору компанії YouControl Сергію Мільману на 02 січня 2018 року об 11.00. Під час другого засідання в закритому режимі суддя Володимир Бугіль повторно арештував кошти, вилучені співробітниками СБУ, хоча до того 1 листопада цей же служитель Феміди скасовував арешт.

Загалом, директору YouControl інкримінують несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж та мереж електрозв’язку, що призвело до спотворення процесу оброки інформації та до порушення встановленого порядку її маршрутизації, що заподіяло значну шкоду, тобто злочину, передбаченого частиною 2 статті 361 Кримінального кодексу України.

Усі вищезазначені факти вказують на небажання представників правоохоронних та судових органів надати об’єктивну оцінку діям директора компанії YouControl Сергія Мільмана. Порушення елементарної логіки в поведінці представників влади доводить, що справа Мільмана є черговою спробою притиснути громадянське суспільство у намаганні зробити діяльність “слуг народу” прозорішою.

Представники громадських організацій та журналісти закликають:

 • керівництво СБУ – зупинити свавілля стосовно застосування різних методів тиску на представників бізнесу
 • суддів, що розглядають справу YouControl – відкрито та незаангажовано розглядати відповідні докази вини у діях керівництва компанії

Список підписантів листа:

 1. ГО “Антикорупційний штаб”
 2. ВГО “Автомайдан”
 3. ГО “StateWatch”
 4. ГО “Центр політико-правових реформ”
 5. ГО “Центр.UA”
 6. ГО “ACREC”
 7. ГО “Громадський контроль”
 8. ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції”
 9. ГО “В єднанні сила”
 10. ГО “Центр політичних студій та аналітики “Ейдос”
 11. ГО “Громада Вінниччини”
 12. ГО “Слідство.Інфо”
 13. ГО “Харківський антикорупційний центр”
 14. Bihus.info»

Читайте також cтатистику щодо злочинів, пов’язаних зі сферою Інтернету за 2017 рік, оприлюднену СБУ.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.