Законопроекти щодо регулювання Інтернету в порядку денному Верховної Ради. Підсумки місяця

Цього місяця на нашій Мапі інцидентів в сфері інтернет-свободи такі випадки, як 1) лист СБУ до “Української правди”, 2) дисциплінарні провадження проти Юрія Луценка та Анатолія Матіоса, 3) допортації іноземних журналістів, 4) протести громадських організації проти ухвалення законопроектів щодо регуляцій в Інтернеті, 5) викриття каналу поширення фейків, 6) провал іспиту з фактчекінгу в Інтернеті провідними українськими медіа та інші. Детальніше досліджуйте на інфографіці нижче.

Ми регулярно моніторимо інциденти та порушення інтернет-свободи в Україні, Росії та Білорусі. Результати та аналітику можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Зупинити законопроекти, які регулюватимуть Інтернет по-російськи

Протягом літа-осені 2017  ключові медійні громадські організації, експерти та активісти закликали депутатів не підтримувати законопроекти #2126а про кібербезпеку та #6688 про досудове блокування інтернет-ресурсів. У разі ухвалення в нинішній редакції законопроект #2126а здатний обмежити права людей на отримання публічної інформації. А законопроект #6688 може призвести до згортання прав та свобод громадян й переслідування політичних опонентів безвідносно до захисту безпеки країни.

Про це у спільних заявах від 13 липня та 5 вересня наголосили громадські організації, серед яких ГО «Інтерньюз-Україна», «Інститут масової інформації», «Інформаційна безпека», «Детектор медіа», Національна спілка журналістів України та «Європейська медіаплатформа».

Відзначимо, що попередній законопроект #6676 із ідентичним змістом до законопроекту #6688, зареєстрований 10 липня, було відкликано із порядку денного Верховної Ради в результаті тиску з боку громадських організацій.

15 вересня 2017 року команда проекту “Інтернет-свобода” об’єднала експертів Олександра Федієнка, голову правління Інтернет Асоціації України, Тетяну Попову, експерта з комунікацій ГО “Інформаційна безпека”, Ігоря Розкладая, юриста ЦЕДЕМ та Віталія Мороза, керівника програм нових медіа в ГО “Інтерньюз-Україна” з тим, щоб обговорити запропоновані регуляції в сфері Інтернету.

Фото – УНІАН

Важливо, що після нашого звернення законопроект №6676 був відкликаний. Це позитивний сигнал, який означає, що до слів громадськості все ж прислухаються”, – зазначила Тетяна Попова, експерт з комунікацій ГО “Інформаційна безпека”.

ЩО ОЧІКУВАТИ В НОВОМУ ПОЛІТИЧНОМУ СЕЗОНІ ТА ЯКІ ПОДАЛЬШІ ДІЇ ГРОМАДСЬКОГО СЕКТОРУ, ЧИТАЙТЕ В ПІДСУМКУ ДИСКУСІЇ

Аналізуємо ТОП-інциденти в сфері інтернет-свободи

Команда проекту “Інтернет-свобода” підготувала підбірку з 15 важливих інцидентів, що відбулися в площині розвитку Інтернету в Україні за період жовтень 2016-липень 2017 років. Ми розглядаємо інциденти як випадки, що здатні призвести до порушень свободи Інтернету, викликають публічну реакцію та свідчать про виклики для розвитку Інтернету в умовах конфлікту в Україні.

Ми обрали 15 інцидентів, що, на нашу думку, є найбільш знаковими для країни й наслідки яких матимуть вплив на подальший розвиток свободи Інтернету в Україні, та розглянули їх за структурою: 1) опис інциденту, 2) причини, 3) наслідки. Також, з огляду на характер кожного з інцидентів, ми додавали 4) реакцію правоохоронців та 5) рекомендації для користувачів.

ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ МОЖНА ЗА ЛІНКОМ

Моніторимо та пояснюємо

Не вміють. Комунікація між СБУ та ЗМІ під час депортації міжнародних журналістів була недостатньою. З 25 по 30 серпня три іноземні журналісти були затримані та депортовані з території України. Кореспондент російського “Першого каналу” – за пропагандистську діяльність, а також два іспанські журналісти – за неправдиве висвітлення військових дій на Сході України. Основна проблема, що супроводжувала інциденти – це низький рівень комунікація між СБУ та ЗМІ, – пояснюють експерти. ДАЛІ

Повелися на допис депутата. Провідні українські медіа провалили іспит із фактчекінгу, підхопивши допис у Фейсбуці депутата Володимира Ар’єва про те, що “одна з найвідоміших правозахисних організацій прикріпила Крим Росії” та що таким чином вона “потурає російським окупантам”. Неправдиву інформацію поширили такі видання, як “Новое время”, “Gazeta.ua”, “Дзеркало тижня”, “ТСН”, “УНІАН” та інші. ЧИТАТИ БІЛЬШЕ

Пояснюємо: 7 кроків щодо посилення кібербезпеки. 31 серпня Порошенко ввів в дію рішення РНБО, яке передбачає: за кібератаки проти органів влади посилять відповідальність, держава шукатиме кошти в іноземних урядів, створять дві нові держструктури, краще захистять банки, до забезпечення кібербезпеки планують залучити бізнес. ДЕТАЛЬНІШЕ

СБУ викрили канал поширення фейків російськими спецслужбами. Як повідомляє СБУ, російські спецслужби цілеспрямовано публікують статті вигаданих авторів із завідомо «фейковою» інформацією начебто з іноземного джерела, поширюючи їх згодом на подібних проросійських інформаційних ресурсах. ДЕТАЛІ

У Міжнародний день солідарності журналістів вимагали звільнити заручників Станіслава Васіна й Романа Сущенко. Контрольоване Росією збройне формування «ДНР» підтвердило, що у списках на обмін є донецький блогер і журналіст Станіслав Васін (Асєєв). Інший український журналіст – власний кореспондент Українського національного інформагенства “Укрінформ” Роман Сущенко – уже рік в російському «Лефортові». БІЛЬШЕ

Цікаво

Як запускати “розумні контракти” без посередників з допомогою криптовалюти? Пояснюємо на прикладі Ефіріуму, як працює система: ідея децентралізації  будь-яких процесів та можливість запускати «розумні контракти» без посередників. БІЛЬШЕ

У Львові відбулася додаткова презентація нашого посібника з Рекомендаціями щодо інформаційної безпеки в Інтернеті, під час якої дискутували щодо свободи слова в мережі. Наші партнери “Твоє місто” коротко описали подію.

У попередньому звіті ми писали про загрозу досудового блокування сайтів, яка нависла над Україною. Ознайомитися можна ТУТ.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.