Законопроект #2126а про основи кібербезпеки України ухвалено, “правку Лук’янчука” вилучено

Верховна Рада ухвалила законопроект #2126а про основні засади забезпечення кібербезпеки України у повторному другому читанні. За відповідне рішення проголосували 257 народних депутатів. “Правку Лук’янчука” щодо “технологічної інформації”, проти якої виступали медійні громадські організації та ініціативи, вилучено із тексту законопроекту.

Верховна ухвалила Рада законопроект #2126а про основні засади забезпечення кібербезпеки України у повторному другому читанні. За рішення проголосували 257 депутатів.

Фінального тексту ухваленого законопроекту у вільному доступі ще немає, однак перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова повідомила, що “правку Лук’янчука” щодо “технологічної інформації”, проти якої виступали медійні громадські організації та ініціативи, вилучено із тексту законопроекту.

#перемогаДиктаторська поправка Лук'янчука про "технологічну інформацію" вибита з закону про кібербезпеку. Закон прийнято.

Опубліковано Olga Chervakova 5 жовтня 2017 р.

Законопроект про кібербезпеку був зареєстрований у парламенті ще у червні 2015 року і доопрацьований у квітні 2016 року. Ініціатори законопроекту – народні депутати Лук’янчук Руслан, Кожем’якін Андрій, Бухарєв Владислав, Паламарчук Микола, Король Віктор, Семенуха Роман, Поляков Максим, Бабенко Валерій, Сочка Олександр, Данченко Олександр.

Цього року першу спробу ухвалити законопроект депутати здійснили 25 травня 2017-ого року, однак на той час він містив правки, проти яких виступили частина депутатів та громадські й міжнародні організації.

На фото зліва – Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова. Джерело фото – твіттер Верховної Ради, 05.10.2017

Зокрема, правки депутата Віктора Бондаря з фракції Відродження, які впроваджували поняття “автоматизованих електронних майданчиків”, які могли створити корупційні ризики в роботі інтернет-сервісів, в першу чергу порталу публічних закупівель Prozorro. Наразі правки депутата відхилені й загроз роботі електронних сервісам, в тому числі Prozorro, немає. Тоді, 25 травня, народні депутати направили законопроект на повторне друге читання у профільний комітет.

5 вересня законопроект знову з’явився у порядку денному Верховної Ради. Тоді ж з’явилася друга спільна заява громадських організацій з вимогою відкликати законопроект, адже правки щодо “автоматизованих електронних майданчиків”, які під тиском були відхилені, становили лише частину неприйнятних положень законопроекту.

Основною небезпекою законопроекту було те, що в тодішній редакції він був здатний обмежити права людей на отримання публічної інформації. Законопроект пропонував внести зміни до закону “Про інформацію”, запровадивши новий вид інформації – “технологічна” (так звана “правка Лук’янчука”).

Згідно з визначенням у проекті, нею може бути фактично будь-яка інформація. І саме це ставить під загрозу права людини – якщо влада забажає, то зможе обмежити доступ громадян до інформації, яка на сьогодні є для них відкритою”, – зазначала Ольга Червакова, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики.

На інфографіці нижче з’ясовуйте детальніше про те, в чому полягала основна небезпека законопроекту №2126а в редакції із “правкою Лук’янчука” та в чому небезпека законопроекту №6688, який може повернутися в порядок денний ВРУ та проти ухвалення якого виступають громадське та експертне середовище та запрошують органи влади до обговорення критичних законопроектів, які стосуються регуляції Інтернету.

Читайте також підсумки місяця від проекту “Інтернет-свобода” за період 15 серпня – 15 вересня.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.