Законодавче врегулювання проблеми дезінформації та свобода слова в онлайні – підсумки круглого столу Мінінформполітики та ГО “Інтерньюз-Україна”

28 травня у прес-центрі інформаційного агентства “Укрінформ” представники міністерства інформаційної політики та громадянського суспільства обговорили перспективи боротьби з дезінформацією в онлайн медіа. На круглому столі, організованому Мінінформполітики та ГО “Інтерньюз Україна”, дискутували про те, наскільки досвід європейських країн в цій сфері можна застосувати в Україні.

Фото “Укрінформ”

Під час круглого столу під назвою “Свобода слова в онлайні та перспективи боротьби з дезінформацією: досвід країн ЄС” учасники приділили увагу досвіду Франції, де в листопаді минулого року ухвалили два закони, направлені на боротьбу з фейками. Заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін представив звіт за результатами українсько-французьких консультацій щодо впровадження регулювання інтернет-ЗМІ.

“Закон (ухвалений у Франції – ред.) не є відповіддю на всі виклики, він не покриває всіх загроз, які вони відчувають. Але разом з тим треба відзначити, що ми в Україні набагато більше підготовлені до цих викликів, тому що ми в них живемо, з ними працюємо, вони з ними стикаються не настільки часто, як ми. І з іншого боку, також треба розуміти, що у нас зовсім інший ландшафт – медійний, інформаційний, тому що все ж таки у Франції медіа – це бізнес здебільшого”, – заявив Золотухін.

Фото “Укрінформ”: Дмитро Золотухін, заступник міністра інформаційної політики

Зокрема, ухвалені в Франції закони передбачають збільшення прозорості функціонування онлайн-платформ, надання права Вищій аудіовізуальній раді в передвиборчий період припиняти трансляцію мовника, якщо він поширює потенційно небезпечну інформацію і перебуває під впливом іноземних держав, зобов’язання судів за 48 годин розглядати справи, які стосуються видалення неправдивої інформації, а в Освітній кодекс додаються слова про важливість «критичного аналізу інформації», «перевірки достовірності інформації».

Дмитро Золотухін також зазначив, що формування громадського запиту суспільства на законодавче врегулювання проблеми дезінформації в інформаційному просторі на часі.

Фото “Укрінформ”: Віталій Мороз, керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна»

Керівник програм нових медіа ГО «Інтерньюз-Україна» Віталій Мороз пояснює, що ініціативи Франції, кроки Єврокомісії – це відповідь на незадовільну роботу таких компаній як Google та Facebook і уряди зараз намагаються відвоювати суверенітет, забраний технологічними гігантами. “Реакція урядового сектору — це спроба відвоювати «забрані території» впродовж останніх десяти років. Проте змагання з цими компаніями — це не симетрична річ. Там немає кордонів, але є влада грошей”, – заявив Мороз.

Під час круглого столу представники міністерства інформаційної політики та громадськості, медіа-експерти зійшлися на думці, що норми французьких законів не можна безпосередньо впроваджувати в Україні через законодавчі відмінності, в судовій системі та медійному ландшафті. Наприклад, в Україні судовий збір складає близько 800 гривень і “тими обсягами дезінформації – коштів не вистачить”, відзначила медіа-юристка Інституту розвитку регіональної преси Оксана Максименюк .

Учасники дискусії також обговорили проблему прозорості фінансування онлайн-ресурсів, хто має визначати маніпулятивність чи недостовірність тієї чи іншої інформації, як боротися із зовнішніми вкидами інформації. І зійшлися на думці, що подальша робота над законодавчим регулюванням боротьби з дезінформацією в онлайні має продовжуватися в експертному середовищі.

Переглянути запис круглого столу можна за посиланням.

Захід відбувся за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.