Довгоочікуваний закон про доступ до інфраструктури: переваги і недоліки

Верховна Рада України 7 лютого прийняла законопроект №4159 “Про доступ до інфраструктури об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики для розвитку телекомунікаційних мереж”. Закон впроваджує на ринку чіткі правила взаємодії власників інфраструктури з операторами зв’язку та встановлює прозорі механізми ціноутворення. За прийняття закону з другої спроби проголосували 246 народних депутатів.

На прийняття такого законопроекту ІТ-ринок чекав з 2011 р.

Інтернет-провайдери раніше часто скаржилися на вартість доступу до інфраструктури, яка могла бути завищеною. Власники інфраструктури, як енергетичні компанії, ЖКГ, ОСББ, могли вимагати від провайдерів оплачувати зайві витрати, підвищувати або встановлювати різні ціни для провайдерів. Також провайдери в деяких випадках могли нелегально використовувати комунальну інфраструктуру.

Суть закону

Відтепер Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повинна буде розробити Методику визначення плат за доступ до елементів інфраструктури об’єктів електроенергетики, зокрема, за розташування ліній телекомунікацій на опорах повітряних ліній електропередавання.

Водночас місцеві ради (сільські, селищні та міські) будуть встановлювати плату за доступ до комунальних об’єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації. Також місцеві ради будуть відповідати за розвиток та рівний доступ операторів, провайдерів телекомунікацій до комунальних об’єктів на договірній основі з власниками інфраструктури.

Законопроект визначає вичерпний перелік документів від провайдера для того, щоб почати технічні роботи в будинку та забороняє їх доповнювати.

Також закон дозволяє розміщувати об’єкти зв’язку в заповідниках.

Коментарі експертів

Олександр Данченко, голова комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв’язку, під час представлення законопроекту сказав, що він повинен врегулювати відносини між усіма учасниками ринку, запровадити єдині правила для гравців ринку і покращити якість інтернет-покриття українським провайдерам.

Петро Чернишов, Президент компанії “Київстар”, загалом позитивно оцінив законопроект.

“Він дозволяє операторам користуватися єдиними правилами доступу до всіх об’єктів інфраструктури. Тепер власники будівель і інфраструктурних об’єктів не зможуть самостійно встановлювати ціни і перешкоджати операторам в процесі установки нашого обладнання”, – сказав Чернишов в інтерв’ю Українським новинам.

Володимир Ляшенко, член Комітету Інтернет асоціації України (ІнАУ) з питань доступу до інфраструктури телекомунікацій, під час прес-конференції з нагоди Дня безпечнішого Інтернету, заявив, що краще мати цей недосконалий закон, ніж не мати ніякого. Зокрема, не прописані терміни, до якого числа Кабмін повинен адаптувати свої нормативно-правові акти відповідно до положень закону. Окрім того, закон дозволяє демонтаж мережі, однак порядок ще повинен встановлювати Кабінет міністрів.

“Не секрет, що саме демонтаж був одним з головних проблем сьогодні. Підхід такий зараз: ми демонтували, а ви потім доводьте, що ми були не праві. В законі повинен бути виписаний порядок демонтажу. Демонтаж повинен бути дозволений тільки на основі рішення суду чи спільного контракту”, – відзначив Ляшенко.

Олександр Федієнко, голова правління ІнАУ, теж позитивно оцінює законопроект, сподівається, що до літа 2017 р. Інтернет-галузі вдасться розробити методики, які потім ще повинен затвердити Кабінет міністрів.

Тетяна Попова, голова ради Асоціації Телекомунікаційної палати України, прийняття закону вважає позитивним кроком. Водночас їй шкода, що депутати не проголосували за кілька поправок щодо ціноутворення.

“Мова йде про коефіцієнт 0,015% від мінімальної заробітної платні, який мали би сплачувати оператори за одну квартиру в будинку на місяць. Тоді би щомісячна платня за 50-квартирний дім склала 24 грн. Однак у прийнятому сьогодні законопроекті вказані інші – вищі – коефіцієнти. Так, за будинок до 100 помешкань телеком-компаніям доведеться сплачувати 64 грн./міс”, – цитує Попову видання НВ Бізнес.

Олександр Арутюнян, директор “Павутина.Нет”, вважає, що це ще рано називати перемогою.

“Диявол” буде критися в методиках розрахунку. Якщо відстоїмо наші інтереси там – тоді можна буде святкувати велику перемогу”, – цитує Арутюняна InternetUa.

Законопроект №4159 вступить в силу після підписання його президентом України.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.