За коментар — ув’язнення, як у Росії? Кримінальну відповідальність за наклеп в інтернеті хоче ввести Верховна Рада

Законопроект, який передбачає термін ув’язнення до трьох років за наклеп в інтернеті, зареєстрували в українському парламенті. Про це повідомляє AIN. Закон ініціювали три нардепи від БПП — Микола Паламарчук, Артур Палатний та Олег Велікін. Розглядає його комітет з правоохоронної діяльності.

 

Автори проекту вважають, що це – механізм захисту від неправдивих відомостей у ЗМІ, які плюндрують честь та гідність чи підривають репутацію людини.

Юристи ж відзначають, що закон протирічить європейському вектору України та може призвести до автоцензури у ЗМІ та судам за коментарі з критикою політиків у Facebook.

Законопроект передбачає до двох років обмеження волі за наклеп, а якщо інформація розповсюджується «шляхом публічної демонстрації у творах, ЗМІ чи інтернеті»  – до п’яти років обмеження волі.

Якщо ж у наклепі йде мова про особливо тяжкі злочини, то за законопроектом можливе трирічне ув’язнення.

 

Нині за розповсюдження недостовірної інформації передбачена лише громадянська відповідальність. Особа, яка вважає, що публікація шкодить її репутації, може вимагати її спростування чи компенсації за моральну шкоду. Штраф можуть призначити лише у випадку недобросовісної конкуренції.

У пояснювальній записці автори законопроекту наводять приклад США, де кримінальна відповідальність за наклеп передбачена у 19 штатах (з 50). Там термін ув’язнення за подібну дезінформацію може доходити до 10 років, відзначається у записці. Також у документі згадуються і більше 10 європейських країн, де діють подібні закони.

Українським же прикладом шкоди через розповсюдження дезінформації нардепи називають наклеп на депутата після трагічного випадку з активісткою Катериною Гандзюк.

Кримінальна відповідальність за наклеп діяла в Україні до 2001 року. Таке покарання залишилось з радянських часів: його передбачав кримінальний кодекс СРСР 1960 року.

У записці відзначається, що скасування кримінальної відповідальності було вірним та демократичним кроком, та «такий спосіб захисту особистих немайнових прав не завжди є дієвим та не несе жодної превентивної функції».

Нагадаємо, раніше в Україні реєстрували законопроект №6688, який передбачав блокування сайтів без рішення суду. Його ініціювали депутат від БПП Іван Вінник, та нардепи від «Народного фронту» Дмитро Тимчук та Тетяна Чорновіл. Реєстрацію пояснювали міркуваннями національної безпеки.

Що ж до цензури інтернету в інших країнах, то на початку року закон, який обмежує висловлювання у всесвітній мережі, почав діяти у Німеччині. Він зобов’язав соцмережі видаляти протиправний контент, зокрема, і фейкові новини та коментарі. У документі перелічені понад 20 статей кримінального кодексу Німеччини.

Закон передбачав регулювання не лише соцмереж, а і месенджерів, а ще – сервісів для збереження документів. При отриманні скарги адміністрація соцмережі має видалити протиправний контент протягом доби, якщо порушення наявне. Соцмережі мають зберігати видалені записи, а також кожні півроку звітувати про скарги та вжиті заходи. Закон передбачає штрафи від 5 до 50 мільйонів євро.

Нещодавно ж Президент Франції Еммануель Макрон ініціював підписання меморандуму щодо регулювання інтернет-простору. Документ підписали більше 50 країн та понад 150 компаній. Держави взяли на себе зобов’язання активніше боротися з кіберзлочинністю, зокрема, з втручанням у вибори та мовою ненависті.

Серед інтернет-загроз Емманюель Макрон назвав дезінформацію, пропаганду тероризму та інтернет-цькування. До загроз він також відніс прояви ненависті та «анонімність, яка має, як і раніше, забезпечувати свободу слова, та не дозволяти злочинцям уходити від покарання». Особливо президент Франції підкреслив небезпеку, що виходить «від тоталітарних режимів, які завжди розглядали інтернет як загрозу», але нині використовують його для дестабілізації демократичних країн.

Нагадаємо, в Росії останнім заходом щодо обмеження прав користувачів стало зобов’язання операторів мобільного зв’язку встановлювати особистість користувача за запитом месенджерів.

Наприкінці ж серпня проти жителя Санкт-Петербурга Євгенія Ніколаєва в РФ було порушено кримінальну справу за «розпалювання національної ненависті» через коментар на YouTube. Він написав, що Україна «існувала ще тоді, коли Росії в проекті не було».

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.