Як працює український інтернеті і впливає на нього Росія

Інформація про закриття української точки трафіку російською компанією Mail.ru спричинила до появи в соцмережах інформації про закриття сервісу для українців, що є неправдою. Закриття EX.ua та FS.to може означати, що українці платитимуть за фільми, що доставлятиметься з територій “ДНР” та “ЛНР”. Щоб зрозуміти чому – видання Ліга.нет провела бізнес-розслідування і спробувала пояснити схему роботи українського інтернету. “Моніторинг свободи Інтернету” обрав головні тези.

Інтернет моделювався таким чином, що практично неможливо відключити цілу країну чи регіон. Виняток – Північна Корея, влада якої контролює єдину точку трафіку.

Український інтернет

Кілька фактів:

  • В Україні нараховується близько 6 тисяч операторів і провайдерів телекомунікацій
  • В Уанеті 21 млн унікальних відвідувачів (хостів) в тиждень
  • Третина українців віком від 15 років регулярно користуються інтернетом (раз на місяць і частіше).
  • Обсяги оптового трафіку в Україні швидко ростуть. За останні 5 років зовнішній трафік, що йде на мережу оператора, виріс в 12-15 разів

Коли корисувач заходить на сайт YouTube і починає дивитися фільм, відбувається дуже складний алгоритм взаємодій між безліччю провайдерів. Одні з них по мережі доставляють відео-ролик до смартфона. Інші «переправляють трафік» по країні і за її межами. Треті відповідають за мережу майданчиків, на яких знаходяться сервера з потрібним контентом. Четверті відповідають за якість доставки і так далі.

liga.net

Точки обміну трафіку потрібні, щоб провайдери обмінювалися між собою даними. Провайдер може під’єднуватися до кількох точок одночасно, отримуючи доступ практично до всього українського інтернет-контенту.До точок обміну підключені також Google, Yandex чи Mail.ru, які піклуються, щоб їхній контент знаходився якомога ближче до українських абонентів.

В Україні є три точки обміну трафіку:

  1. UA-IX (утворена ІНАУ у 2000 році)
  2. Dtel-IX
  3. Giganet
liga.net

Фізично передача інформації відбувається через магістральні оптоволоконні мережі (кабелі, протянуті практично по всій території України). Ними володіють оператори зв’язку як Укртелеком, Датагруп, Київстар, МТС Україна, lifecell. Маленькі інтернет-провайдери (Воля, Тріолан і т.п.) просто арендують ці магістралі. Якщо компанія хоче мати гарантії щодо якості інтернету, вона може проводити спеціальні мережі гарантованої і якісної доставки – CDN (Content Delivery Network). Так робить Google і робив раніше EX.UA.

Найбільшим гравцем на ринку зовнішнього оптового трафіку є Датагруп. Загальна ємність зовнішніх каналів оператора становить 1,2 Тбіт/с – це і транспорт (передача даних) і інтернет. А пропускна спроможність магістральної мережі компанії в Україні становить близько 1,5 Тбіт/с. І вона постійно зростає. В майбутньому ця цифра може збільшитися в кілька разів. У західному напрямку мережа IP-транзиту Датагруп доходить до Франкфурта і Амстердама (а в перспективі – Лондона). А в східному – через Росію і Казахстан вона проходить через весь Китай аж до Гонгконга.

Незважаючи на швидке зростання обсягів інтернет трафіку в Україні, в грошах цей ринок не зростає.

«У 2003-му році один мегабіт інтернету коштував $ 3 тисяч, в 2005-му – $ 350, а сьогодні його ціна становить 0,4 долара. Такий радикальний обвал цін на оптовий інтернет, який відбувався на ринку з 2005 до 2012 роки, дозволив значно знизити собівартість послуги », – каже директор департаменту оптових продажів Датагруп Дмитро Веренич.

Російський вплив

Російські або проросійські транзитні оператори на українському ринку дійсно є. Але повноцінну магістральну мережу на території України тілька деякі. Зокрема, компанія РЕТН, мережа Data-IX, мережа Фиордб, Cloud-IX.

Клієнтами Data-IX є Одноклассники и Mail.ru і навіть Facebook. Але також Київстар та Укртелеком підключені до Data-IX (через історичні причини).

liga.net
liga.net

Підсадивши українців на трафік з російських соцмереж і порталів, Росія зможе найближчим часом непогано заробити на доступі до нього. Mail.ru відмовився платити за доставку свого трафіку в Україну, в українські дешеві точки обміну. І тепер отримати його можна, головним чином, в російських точках, підключення до яких обходиться нашим компаніям в рази дорожче. Іншими словами, Mail.ru переклав витрати з доставки трафіку на українських інтернет-провайдерів.

Загроза збільшення обсягів російського трафіку, як не дивно, з’явилася після відключення українських файлообмінників EX.ua і FS.to. На трафіку, які генерують ці ресурси всередині нашої країни, хтось добре заробляв. Доставкою і продажем трафіку EX.ua займався спеціально створений під ці потрібні CDN X.ua. Тарифи на підключення до X.ua навряд чи можна назвати дешевими: 22,5 тис грн без урахування ПДВ за мінімальний порт на 10 Гбіт/с на місяць. Тобто в 20 разів дорожче, ніж включитися в UA-IX.

Українці в будь-якому випадку продовжать шукати фільми на піратських ресурсах. А якщо на території нашої країни їх серверів більше не буде, то, напевно, виграє той, хто організовує доставку фільмів звідкись поблизу. Наприклад, з проросійської території, непідконтрольною Україні. Так, так звані «ДНР» і «ЛНР» стають ідеальним місцем для розміщення піратських ресурсів, які будуть працювати як для росіян, так і для українців. І це дуже реальна перспектива.

Джерело: Ліга.нет

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.