Як працює кіберполіція в Україні: правоохоронці звітують за 2018 рік

Шість тисяч розкритих злочинів у сфері високих технологій, серед них – майже тисяча у сфері кібербезпеки. Такі результати роботи кіберполіції презентував голова Національної поліції України Сергій Князєв наприкінці грудня 2018 року. Разом з тим, робота Кіберполіції викликає й критику – користувачі інтернету та експерти з кібербезпеки задають питання щодо реальних вироків і кількості злочинів і атак. Їх, ймовірно, значно більше.

Серед успішних операцій кіберполіції у 2018 році голова Національної поліції Сергій Князєв назвав затримання організатора бот-мережі Avalanche, викриття учасника міжнародного хакерського угрупування Cobalt, участь в припиненні діяльності міжнародної хакерської групи FIN7. Згадав і попередження чотирьох масових кібератак на території України, й успіхи у міжнародній співпраці.

 «В межах міжнародної співпраці викрито 8 транснаціональних хакерських угруповань та взято участь у понад 30 міжнародних операціях» – зазначив глава Нацполіції.

Втім, пост про результати роботи кіберполіції у частини користувачів у соцмережах підтримки не знаходить: активісти пишуть, що успіхи кіберправоохоронців здебільшого – тільки на папері. І вимагають реальних вироків та порушників за гратами.

«6000+40+4+8+30, підраховує цифри, надані Нацполіцією журналіст, активіст та учасник АТО Тім Златкін. І запитує у Фейсбуці: «Скільки злочинців притягнуто до відповідальності та мається вироків суду?»

«Злочинів і атак значно більше, а вони нічого не хочуть робити і це не лише на основі загальної інформації, а й особистого досвіду,» – зауважує  користувач Іван Лендєл.

Коментатори цікавляться шляхами попередження масштабних атак в умовах обмежень у законах і просять кіберполіцію розглянути діяльність підозрілих сайтів. А окремі навіть пропонують власну участь у діяльності кібервійськ.

«Якщо я не піду працювати у департамент кіберполіції Національної поліції України, то пофарбую собі волосся у яскраво-зелений колір,  – обіцяє консультант з кібербезпеки Єгор Папишев.

На подібні висловлювання у Національній поліції реагують стримано. Зокрема, заявляють, що не вся діяльність кіберправоохоронців є публічною. Наприклад, про розслідування вірусу NotPetya громадськості майже невідомо. Між тим, воно просувається.

«Розслідування “NotPetya” не припинено, а навпаки відбувається в найактивнішій фазі. Як тільки прийде час, все буде опубліковано», – пише департамент кіберполіції у коментарі до посту у Фейсбуці.

Оцінювати кіберполіцію слід не тільки по коментарях в соціальних мережах, зауважив експерт з цифрової безпеки, консультант Школи цифрової безпеки DSS380 від ГО «Інтерньюз-Україна» Павло Бєлоусов.

«Кіберполіція, звичайно, багато робить, але якщо дивитися по її діях тільки з повідомлень в соціальних мережах, то це не завжди якісь масштабні операції, а частіше якісь затримання дрібних шахраїв, закриття маловідомих сайтів і так далі. Також часто можна зустріти коментарі незадоволених громадян, які скаржаться на бездіяльність з боку кіберполіції. Все це можна списати на те, що служба не так давно працює, але все ж хочеться більше серйозних активностей, роботи на випередження і ефективної реакції на звернення громадян», – каже Павло Бєлоусов.

Якими справами відома Кіберполіція?

  • У листопаді 2016 року Кіберполіція закрила великий піратський сайт FS.TO;
  • У червні 2017 року Кіберполіція взяла активну участь в розслідування поширення вірусу Petya.A. Зокрема, Кіберполіція встановила два основних способи ураження мереж та комп’ютерів вірусом – через розсилку «фішингових» листів та оновлення ПЗ “M.E.doc”;
  • У вересні 2017 року в Кіберполіції заявили, що оновлення програми “CCleaner” заражено вірусом, й правоохоронці не радять використовувати програму;
  • У квітні 2018 року у Києві співробітники Кіберполіції виявили 23-річного хакера, який за допомогою фішингу відбирав у власників доступ до їх персональних сторінок, після чого вимагав за нього гроші. Поліція відкрила провадження за двома статтями Кримінального кодексу України.

Довідка: Кіберполіція, як структурний підрозділ Національної поліції, була створена 5 жовтня 2015 року. Метою створення Кіберполіції в Україні було реформування та розвиток підрозділів МВС України, що забезпечило підготовку та функціонування висококваліфікованих фахівців в експертних, оперативних та слідчих підрозділах поліції, задіяних у протидії кіберзлочинності, та здатних застосовувати на високому професійному рівні новітні технології в оперативно-службовій діяльності. У лютому 2016 році міністр МВС України Арсен Аваков визнав, що реформа кіберполіції «пробуксовує». Разом з тим, він запевнив, що Управління кіберполіції знаходиться на завершальній стадії становлення.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.