Воєнний стан в Україні. Що це означає для свободи слова та прав користувачів?

Порошенко підписав указ про введення воєнного стану 26 листопада 2018. Photo: Wikimedia Commons

(оновлення) 28 листопада 2018 року в Україні буде введено воєнний стан терміном на 30 днів, що удвічі менше від раніше запропонованого Президентом України. Також, дія воєнного стану поширюється тільки на 10 областей України, що межують з Росією та Придністров’ям, де розташовані російські війська. До цих областей входять: Чернігівська, Вінницька, Луганська, Донецька, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Запорізька, Херсонська. За відповідне рішення проголосували 276 народних депутатів ввечері 26 листопада. 

В Україні вводять тимчасовий воєнний стан на термін у 60 діб — до 25 січня 2019 року. Відповідне рішення РНБО своїм указом ввів в дію Президент України 26 листопада 2018 року. Сьогодні Верховна Рада України може проголосувати за введення воєнного стану.

Введення воєнного стану є новим для України за історію незалежності від 1991 року. Україна стоїть на порозі війни з країною-агресором від 2014 року з огляду на незаконну окупацію Криму та де-факто війну на Донбасі. Учорашнє захоплення Росією трьох українських кораблів у Азовському морі можна розцінити як прямий акт агресії Росії проти України.

В указі Президента України йдеться й про обмеження конституційних прав та свобод громадян, що супроводжує введення воєнного стану:

«У зв’язку з веденням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційна права та свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України».

Де запроваджений воєнний стан в Україні з 28 листопада 2018 року. Ілюстрація: Андрій Горбаль

Які саме права та свободи можуть бути обмеженими й що це означає?

Подібні обмеження звужують можливості протестів, демонстрацій, страйків, обмежують свободу пересування з огляду на воєнний стан. Вводяться обмеження щодо виборів, можливість вільно обирати та бути обраним. За умови, якщо тимчасовий воєнний стан буде продовжено більш як на 60 днів, то проведення виборів Президента України у березні 2019 року може бути проблематичним. Ключову роль у цьому відіграватиме Верховна Рада України, що голосуватиме за відповідне рішення.

Також з введенням воєнного стану може бути обмежена свобода слова та думки (ст.34), листування та телефонних розмов (ст. 31). Ці положення безпосередньо стосуються й свободи слова в онлайні та цифрових прав користувачів. Також можуть бути обмеження для роботи провайдерів інтернету.

Повний перелік статей Конституції України, положення яких може бути обмежене в умовах воєнного стану:

Стаття 30. Кожному гарантується недоторканність житла.

Стаття 31. Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.

Стаття 32. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Стаття 33. Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України

Стаття 34. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування

Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Стаття 41. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Стаття 42. Кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів

Стаття 53. Кожен має право на освіту.

 

Чи будуть введені обмеження щодо усіх статей Конституції України?

Теоретично так, на практиці — скоріш за все ні. Для реалізації усіх обмежень воєнного часу необхідні значні ресурси та спроможності державних органів у короткий період часу. Ми сподіваємося, що введення воєнного стану не матиме негативних наслідків для свободи інтернету в Україні.

Дискусія у Верховній Раді України у понеділок 26 листопада засвідчила, що народні депутати були готові підтримати ініціативу Президента України, однак добилися затвердження дати Президентських виборів в Україні – 31 березня 2018 року, зменшення тривалості періоду воєнного стану до 30 днів та звуження ареалу його запровадження до 10 прикордонних областей. Спрацювала система “стримувань та противаг” між гілками української влади.  З огляду на це, не варто очікувати розвитку песимістичного сценарію з ризиками зловживання воєнним станом в сфері свободи слова та свободи інтернету. Однак громадянському суспільству необхідно уважно стежити за безпековими заходами в рамках дії положень воєнного стану.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.