ВКонтакте втратив популярність, кількість користувачів в Україні скоротилась втричі – дослідження

Результати дослідження про вплив заборони ВКонтакте в Україні опублікував дослідницький центр НАТО в Ризі. В рамках ширшого дослідження під назвою “Реагування на проблеми когнітивної безпеки”, дослідники порівнювали дані з підконтрольної уряду території, де заборона ВКонтакте діє, і з окупованої Росією території, де заборона ВК не діє. Дослідження вказало:  кількість користувачів та трафік ВКонтакте впали у 3,2 рази, а от активність українських громадян на територіях, де діє заборона, менше від окупованих територій лише на 21%.

 

Дослідники з центру НАТО опублікували наступні дані:

– на 16% після заборони користувачі на підконтрольній уряду територій розширили кола друзів;

– з 36% до 52% зросла кількість ідеологічних дописів. За відсутності носіїв українського наративу, які залишили ВК після заборони, там домінує російський наратив щодо України;

– на 4,2 роки помолодшала аудиторія ВК з урядової території. Та обидві групи, розділені лінією розмежування, перебувають у діапазоні 27-31 рік.

На практиці це означає наступне, публікує Дмитро Кулеба.  

– левова частка людей вийшла з ВК, тому що мережа стала незаконною. Частина втрачена за рахунок людей старшого віку, які не змогли опанувати vpn, щоб обійти заборону. Через це аудиторія помолодшала;

– ті, хто залишився у ВК на урядовій території (тобто серед нас), доволі активно діють, а не пасивно спостерігають, споживаючи інформацію інших. Вони гуртуються та шукають однодумців;

– За рахунок спілкування  у просторі, де панує російський  наратив, відбувається радикалізація таких користувачів. А вони ж якраз у віці, коли хочеться рішуче діяти.

 

Заборона має переваги і недоліки, підкреслюють у дослідженні.

Закриття дозволило створити відтік користувачів з ВК і зупинити притік нових користувачів.

Без закриття радикалізація була б менш інтенсивною, але більш екстенсивною за рахунок ширшого кола охоплення, – переказує Кулеба.

«За нинішнього стану речей СБУ має постійно аналізувати ВК, виявляти порушення законодавства з боку користувачів та адміністраторів спільнот і точково їх «вичепляти».

Так можна гасити осередки, але загалом проблема капсули залишиться, просто вона буде більш контрольованою та ізольованою.

Це не лише українська проблема», – підкреслює Кулеба.

Як пишуть аналітики сайту UkraineWorld, інформаційна війна в соціальних медіа – одна із складових гібридної війни Росії проти України.

Українська організація Vox Ukraine проаналізувала дані з більш ніж 9 мільйонами твітів, які “вважаються підключеними до Російського агентства Інтернет-досліджень”. Опубліковані дані містять інформацію про 3667 облікових записів, що оброблялись через цю російську ферму тролів. 74 957 твітів були про Україну.

Харківська компанія Singularex провела дослідження того, як організовано чорний ринок маніпулювання соціальними медіа. Дослідники визначили декількох провайдерів послуг, які дозволяють користувачам купувати лайки, позитивні коментарі та послідовників у різних соціальних мережах. Таку тактику можна використовувати для маніпулювання громадською думкою щодо товарів, послуг і навіть політики. Таким чином, більшість клієнтів послуг маніпулювання соціальними медіа є політиками та бізнесменами.

Ці послуги базуються в різних країнах, але три основні розробники програмного забезпечення – це російські організації, і багато з них відкрито працюють з Росії.

При цьому основною темою дезінформації у соцмедіа, згідно з дослідженнями, стало знищення літака 17 (MH17) малайзійських авіаліній над Україною – дослідження фіксує, як держава та засоби масової інформації розповсюджують заяви про причину авіакатастрофи. Автори аналізують близько 950 000 твітів.

Дослідження також продемонструвало, що найактивнішими розповсюджувачами як дезінформації, так і контр-інформації окремі громадяни є більше, ніж постачальники урядових повідомлень.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.