Порошенко пропонуватиме закон про обмеження пропаганди та фейкових новин в інтернеті

Президент Петро Порошенко прогнозує активізацію гібридної війни Росії проти України із наближенням виборів і наполягає, що Україна має готуватися до цього. Він запропонував підготувати аналогічної законодавчої ініціативи, на кшталт тих, що вже діють у Німеччині та Франції.

Фото — president.gov.ua

Порошенко запевнив дипломатів, що РФ «не втратить жодної можливості, щоб посіяти зневіру серед громадян у завтрашньому дні та втому від європейського вибору», — заявив президент під час 13-ї наради керівників закордонних дипломатичних установ України.

«Уже зараз провідні ІТ-компанії фіксують створення тисяч, десятки тисяч фейкових аккаунтів з російським корінням. Росія готується до нової потужної маніпулятивної кампанії — fake news, підрив стабільності».

За словами Петра Порошенка, Росія вже добре набила собі руку на інших країнах, зокрема під час нідерландського референдуму щодо ратифікації угоди про асоціацію, референдуму Brexit.

«Зокрема, дуже цікавим є досвід Парижа та Берліна. Прошу відпрацювати можливість залучення німецьких, французьких та американських експертів для підготовки аналогічної законодавчої ініціативи в Україні. Можу наголосити, міжнародна допомога буде нам не зайва. Питання надзвичайно чутливе, оскільки вимагає збереження балансу між вимогами національної безпеки та повагою до демократичних цінностей», — сказав президент.

З подібною ініціативою Петро Порошенко вже виступав у квітні 2018 року на Київському безпековому форумі.

«Ми повинні переосмисити наші підходи до гібридних загроз — до фейкових новин та пропаганди. Це ті сфери, в яких російських потенціал є надзвичайно міцним. Набагато більшим в Україні, ніж в США, Канаді, Франції, Німеччині. Цифрова ера вимагає від нас взяти на озброєння нові ефективні законодавчі запобіжники, щоб захисти вільний вибір наших суспільств. В той же час забезпечуючи баланс між демократичними цінностями та вимогами кібербезпеки. Недарма в таких демократіях, як Франція, Німеччина, або вже запроваджені, або впроваджуються зараз зміни до законодавства такого типу. Це маємо зробити і ми», — сказав президент.

Водночас, подібні ініціативи здатні загрожувати розвитку вільного інтернету – переконані експерти проекту “Інтернет-свобода”. Закони у Франції та Німеччині, про які згадує Петро Порошенко стосуються різних аспектів інтернет-простору – у випадку Франції – це тимчасове блокування дезінформації в чітко визначений час непередодні виборів, при чому суди беруть на себе роль визначати, що таке дезінформації та фейкові новини. Закон у Німеччині стосується “мови ворожнечі” у соціальних мережах та перекладає відповідальність з користувачів на платформи, зокрема Фейсбук, вводячи значні штрафи за невидалення загрозливого контенту. Тому посилання на досвід ЄС є скоріше обгрунтуванням ініціатив від Президента України, до розробки яких повинні бути долучені представники громадського сектору.

Нагадаємо, 17 липня 2018 року у парламенті Франції проголосували за законопроект про боротьбу з фейковими новинами, що дозволить судам визначати достовірність повідомлень у період виборів в країні.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.