В липні зафіксовано 4 випадки інтернет-тиску на журналістів – Інститут масової інформації

В липні Інститут масової інформації зафіксував 4 випадки інтернет-тиску на журналістів. Для порівняння, у червні таких випадків було зафіксовано 3, у травні – жодного.

Інтернет-тиск на журналістів в Україні: липень

Липневі випадки інтернет-тиску пов’язані з DDoS-атаками на сайт LB.ua, сайту міста Запоріжжя 061.ua та на глухівську газету “Неделя”, а також атакуванням великою кількістю дзвінків з невідомих номерів мобільного телефона шеф-редакторки LB.ua Соні Кошкіної у день народження, 8 липня, – повідомляє Інститут масової інформації.

Хакерську атаку на сайт LB.ua і свій мобільний Кошкіна пов’язує з боротьбою проти забудови Сінного ринку у Києві, про що публікуються матеріали на сайті.

Загалом у липні ІМІ зафіксував в Україні 28 випадків порушень свободи слова та прав журналістів. Це найбільша кількість порушень зафіксована з початку року. Також у липні зафіксовано найбільшу кількість побиттів журналістів, що сталися з початку року – 6 випадків. Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

Мапа порушень прав журналістів за липень 2017-ого року. Джерело – ІМІ

Сайт LB.ua зазнав DDoS-атаки

04.07.2017 Інтернет-портал LB.ua 4 липня зазнав потужної DDoS-атаки, яка паралізувала його роботу на кілька годин. Про це повідомляється на сайті видання.

Як зазначає редакція, проблеми з доступом на сайті виникли приблизно о 13 годині. Станом на 19 годину сайт працював з перебоями.

Шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна пов’язує DDoS-атаки з журналістськими розслідуваннями незаконного будівництва в Києві. Про це вона написала 5 липня на своїй сторінці у Фейсбук, повідомляє “Детектор медіа”.

Журналістка згадує, що серйозні хакерські втручання в систему сайт пережив ще у часи Майдану. З тих часів, за словами Кошкіної, над безпекою LB.ua ретельно попрацювали, тож “покласти” інтернет-ресурс вже не так просто. Але цього разу DDoS-атаки все ж таки перемогли: спочатку вивели з ладу сайт, а потім – адмінку. Кошкіна підкреслює, що такі “вправи з системою” коштують чималих грошей та пов’язує атаки з розслідуваннями журналістів та активістів щодо незаконного будівництва на “Сінному ринку”.

“І ось тепер – цікаві закономірності, – розмірковує Соня Кошкіна. – Попередня атака трапилася 31 травня. У певний проміжок часу. Конкретно: три години. Тобто, за три години бабки як були заплачені, так їх і відпрацювали. Напередодні на сайті вийшла новина щодо … .. тадааааам …. Сінного ринку!”.

DDoS-атаки останніх днів шеф-редакторка видання пов’язує з виходом матеріалу знову-таки щодо скандальної забудови – тексту про обшуки в домі депутатки Київради Ольги Баліцької, яка останні півроку активно займається темою “Сінного ринку”. В матеріалі LB.ua йдеться про те, що обшуки в домі Баліцької за її відсутності – це правопорушення. Про це журналістам видання повідомила адвокат Віталій Касько.

“Виходить вчора у нас – на Lb.ua – тематичний коммент Касько, який моментально підхоплюють інші ЗМІ. – розповіла Кошкіна. – Як тільки виходить – сайт лягає. Як по команді “лягає”. Вважайте: “випадковість”. Ага, “просто так” “співпало”. Ще раз: DDoS-атака коштує великих грошей. І вона не трапляється просто так. Діагноз зрозумілий: Сінний”.

Редакції сайту Запоріжжя 061 зламали систему відеоспостереження і включили гімн СРСР

14.07.2017 У Запоріжжі 14 липня невідомі зламали систему відеоспостереження в редакції місцевого сайту 061.ua, повідомляється на сайті видання.

Інцидент стався наприкінці робочого дня. За даними 061, з камери відеоспостереження, яка знаходиться в редакції, почали доноситися звуки гімну СРСР. Як з’ясувалося, система була зламана невідомими. Після радянського гімну з камери прозвучало ще кілька пісень, після чого адміністратори усунули стороннє вторгнення в систему.

На думку редакторки 061.ua Тетяни Гонченко, злам може бути пов’язаний з проукраїнскью позицією інформаційного ресурсу: «Те, що відбувається, може бути пов’язано з активною проукраїнською позицією нашого сайту. Я допускаю, що систему могли цілеспрямовано зламати представники проросійських сил. Але і не виключаю, що наша редакція могла випадково потрапити під атаку хакерів, які просто розважалися».

Головред газети “Неделя” заявила про кібератаку на сервер редакції

26.07.2017 Глухівська газета “Неделя” (м.Гліхув Сумська область) вперше за 18 років існування вийшла з білими шпальтами після кібератаки, що знищила всю інформацію на сервері редакції. Про це повідомляє головна редакторка газети Оксана Коваленко на офіційному сайті видання.

За її словами, НП сталася під час остаточної підготовки номера до друку.

“Схоже, напередодні виходу цього номера на газету була здійснена кібератака. Шановні читачі, номер, який ви тримаєте в руках, ми робили всю ніч з вівторка на середу в авральному режимі, тому що напередодні ввечері раптово перестав працювати сервер. Простими словами – зникло все, що ми готували у поточний номер, пропав архів всіх минулих номерів, у нас немає жодної фотографії, знищені всі матеріали”, – зазначила Коваленко.

У редакції поки не можуть точно сказати, хто замовив кібератаку на видання.

“Хто стоїть за цим? Хто боявся, що “Неделя” розповість правду? Ми не знаємо. Але інтуїтивно відчуваємо, тому що такого пресингу, такого скотського та відверто хамського ставлення до газети з боку місцевої влади не відчували ніколи, за жодного мера. Це атака не на сервер редакції, а на свободу слова”, – повідомила Коваленко.

У зв’язку з інцидентом було викликано поліцію.

“Ми пов’язуємо це тільки з можливим зовнішнім втручанням у роботу редакції. Тому вночі повідомили про це до поліції. Представники Глухівського відділу поліції приїхали оперативно, слідчий прийняла заяву про кримінальне правопорушення. Просимо вважати цю статтю колективною заявою редакції “Недели” про те, що спроби знищити свободу слова в Глухові не припиняються. На захист журналістів стала ВР – нещодавно відправлено звернення народних депутатів до Президента України із закликом розібратися у протиправній діяльності представників СБУ як на регіональному, так і національному рівні”, – підсумувала головний редактор “Недели”.

Останніми роками в Глухові відбувається протистояння міського голови Мішеля Терещенка і окремих ЗМІ. Після своєї перемоги на виборах новообраний мер заявив про бажання ліквідувати глухівську комунальну газету «Народна трибуна», оскільки вона публікувала «джинсу» на користь його конкурентів. У 2016 році рішенням сесії міськради КП «Редакція газети «Народна трибуна» було ліквідовано.

У травні цього року журналісти газети «Неделя» звернулися у Комітет із питань свободи слова та інформаційної політики Верховної ради України з проханням захистити її від дій міського голови Мішеля Терещенка, який судився із виданням.

У день народження телефон шеф-редакторки LB.ua атакували невідомі номери

10.07.2017 У день народження, 8 липня, мобільний телефон шеф-редакторки LB.ua Соні Кошкіної був атакований великою кількістю дзвінків з невідомих номерів. Про це вона повідомила на своїй сторінці у Фейсбуці, повідомляє LB.ua.

За її словами, телефон був атакований з 7 години ранку. Одними з перших її привітали “британські інвестори”, яких безпосередньо стосується скандальне будівництво на “Сінному ринку”, зазначила вона.

“З семи годин телефон дзвонить буквально кожну секунду. Переважно зі стаціонарних номерів. Упереміш з Вайбером. Розривається. На автоматі. Нічим іншим, окрім атаки, це бути не може. Мета все та ж – вивести жертву з себе, звести з розуму, створити пожежу на флангах. Продовження історії з хакерською атакою на сайт. Яка триває вже тиждень. Просто якщо в перші дні було дуже важко, то зараз для вас – читачів – вона уже не помітна, адже ми активно працюємо. Кіберполіція, до речі, теж”, – написала Кошкіна.

Вона пов’язує DDoS-атаки на свій телефонний номер і на сайт LB.ua з боротьбою проти забудови Сінного ринку.

“Ця конкретна, так само як безперервні (досі) атаки на наш LB.ua, – наслідок моєї, Ольги Балицької, Юлії Нікітіної та інших активістів боротьби проти скотинячої забудови Сінного ринку”, – зазначила Соня Кошкіна.

Журналістка вважає, що за організацією атаки стоять колишній заступник генерального прокурора Анатолій Даниленко, екс-депутат Київради Геннадій Ільїн і колишній генпрокурор Віталій Ярема. Цих людей пов’язує інтерес у забудові території колишнього Сінного ринку в Києві, пише видання.

Як повідомляв ІМІ, 4 липня інтернет-портал LB.ua зазнав потужної DDoS-атаки, яка паралізувала його роботу на кілька годин.

Шеф-редакторка LB.ua Соня Кошкіна пов’язує DDoS-атаки з журналістськими розслідуваннями незаконного будівництва в Києві.

У Києві 21 травня невідомі пограбували квартиру батьків шеф-редакторки LB.ua Соні Кошкіної. Кошкіна заявила, що пов’язує цей випадок зі своєю професійною діяльністю, оскільки в цій квартирі вона прописана і припускає, що це могла бути спроба залякати саме її. Вона додала, що разом з групою активістів бореться проти забудови Сінного ринку.

Крім випадків інтернет-тиску, ІМІ зафіксував випадок погроз через відмову зняття матеріалів із сайту.

05.07.2017 Редактор інтернет-видання “Волинь24” Юрій Ричук заявив, що отримав смс-погрози від власниці компанії “Луцьккондитер” Тетяни Польської після відмови зняти матеріали з сайту. У зв’язку з цим редактор 5 липня подав заяву про злочин у поліцію, повідомляє “Волинь24”.

У коментарі представниці ІМІ у Волинській області Юрій Ричук зазначив, що наразі чекає, коли дані занесуть у відомості до ЄРДР.

У заяві до поліції редактор вказав, з якими матеріалами пов’язує погрози. Зокрема, що на сайті “Волинь24” були опубліковані 2 червня два матеріали – “Гіркий присмак солодкої історії”, 14 червня – “Обережно: на “Луцьккондитері” орудують шахраї”.

У цих матеріалах йшлося про історію підприємства “Луцьккондитер”, починаючи з 2006 року, коли ВАТ “ВКФ “Луцьккондитер” придбала інвестиційна компанія “ПолАрт-Капітал”, єдиною засновницею якої виступає підприємець Тетяна Польська.

Як пише видання, 23 червня до Юрія Ричука зателефонувала людина, яка представилася Тетяною Польською. Вона поставила вимогу “зняти матеріали з сайту”.

Редактор пояснив, що зняття публікації суперечить правилам роботи інтернет-видання, журналістським стандартам і здоровому глузду. Тому він запропонував опублікувати на сайті її точку зору (яку пообіцяв подати без правок і скорочень), спростування чи звернутися до суду.

Як повідомив Юрій Ричук у коментарі ІМІ, коли говорив по телефону з Польською, вона наголосила, що не збирається нічого публікувати на сайті. Спілкування з її сторони було на підвищених тонах та емоціях, сказав редактор.

Після розмови, того ж дня, Юрій Ричук отримав sms-повідомлення з того ж номера. У повідомленнях, зокрема, йшлося: “Требую убрать гавно в мой адрес с сайта. Требую”. А також: “А то я тебя с твоим пащенко (Володимир Пащенко – перший власник сайту – ред.) и его женой так отрекламирую что мать родная не узнает”.

“Мої дії превентивні. Я хочу продемонструвати тій людині, що я мовчати не буду. І апелюватиму до правоохоронних органів у будь-якому випадку”, – сказав ІМІ Юрій Ричук.

Як пише “Волинь24”, Юрій Ричук вважає, що такі вислови є кримінально карними діями, передбаченими ст. 345-1 Кримінального кодексу України (“Погроза або насильство щодо журналіста”).

“Саме як погрозу життю і здоров’ю можна тлумачити фразу “так отрекламирую, что родная мать не узнает”, – стверджує редактор.

Юрій Ричук  після смс-погроз звернувся до поліції. А тепер жінка збирається судитись.

У себе на сторінці Facebook Юрій Ричук розмістив  скріншот листа від Тетяни Польської, де вона заявляє, що подаватиме до суду. Інформацію редактор підтвердив ІМІ.

Як повідомив Юрій Ричук у коментарі для ІМІ, коли з нею говорив з по телефону, вона наголосила, що не збирається нічого публікувати на сайті «Волинь24».  Після розмови в цей день Юрій Ричук отримав sms-повідомлення з того ж номера. У повідомленні йшлося: «Требую убрать гавно в мой адрес с сайта. Требую». А також «А то я тебя с твоим пащенко (Володимир Пащенко – перший власник сайту – авт.) и его женой так отрекламирую что мать родная не узнает».

Як відбивали масовану атаку вірусом Petya та що робити далі, читайте тут.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.