У Великій Британії образи у соцмережах можуть визнати кримінальним злочином

Про це повідомляє Internet.ua. Дорівняти образи у мережі до образ у реальному житті та ввести за це кримінальне покарання закликає законодавча комісія Англії і Уельсу.

Dan Sipple/Ikon Images/Getty Images

Ситуацію з онлайн-образами автори доповіді порівнюють з проблемою домашнього насильства у 1980-ті роки. Тоді вважалось, що чоловік та дружина мають розв’язати свої конфлікти самотужки. І знадобилась зміна суспільної думки, щоб цими питаннями зайнялися суди.

Британське законодавство не встигає за новими викликами цифрової епохи, підкреслюють законодавці. Наприклад, закон має захищати громадян від діпфейків, коли штучний інтелект замінює обличчя актора у порно на обличчя будь-якої людини.

Тема ж образ в інтернеті найбільше хвилює експертів. Правова система й досі не виявила чітких термінів для опису проблем інтернет-спілкування, зазначає Guardian. При цьому 66% дорослих користується соцмережами, а серед молоді ця частка ще вища – 96%.

В той же час треба відобразити у законодавстві ще й організоване цькування, зазначає видання. На це звернула увагу одна з жертв такої поведінки: «На одиничну образу ще можна не звертати уваги, але якщо у Вас 500 таких повідомлень, 500 людей, які кажуть одне й теж, то ви думатимете інакше».

Поки в Англії чи Уельсі немає окремого закону, який передбачає покарання за інтернет-тролінг: але відповідальність за подібні злочини передбачена трьома діючими законами (Malicious Communications Act, Communications Act, Protection from Harassment Act). В залежності від звинувачень та використаного закону покарання може скласти від двох до п’яти років тюрми.

Але суворе покарання за образи у мережі у Британії поки майже не використовується. Так, особам до 18 відповідальність практично не загрожує, а «поріг терпимості» для користувачів достатньо високий: далеко не кожен образливий для адресата коментар сприймають як порушення закону.

У Британії поки тільки 3% скарг на зловживання в інтернеті доходять до суду. Не завжди можливо визначити, коли вислів, що розглядається – це непопулярна точка зору чи поганий жарт, пояснюють експерти.

Також сучасне законодавство має найти засіб захистити тих людей, які виявляють у вільному доступі інформацію про своє здоров’я чи сексуальну поведінку. Можливо, також потрібно ввести покарання за небезпечні поради про здоров’я чи безпеки людини.

Перший же окремий закон про покарання за інтернет-тролінг ухвалили у Новій Зеландії у 2015.  Тролінг там визнаний кримінальним злочином. Наприклад, видавцю сторінки, яка містить образливий коментар, загрожує штраф до 16700 доларів, а особа, яка «вдіяла школу шляхом цифрового спілкування», отримає два роки ув’язнення чи штраф 50000 новозеландських доларів (чи 42 американських доларів).

Згідно закону, інтернет-спілкування не має відображати особисті відомості про іншу людину, бути образливим чи використаним з метою спричинення занепокоєння, містити брехливі ствердження, підбурювати когось відправити особі повідомлення, яке може завдати школи адресату. Також документ забороняє публікувати пости, коментарі чи повідомлення, які містять заборонену до розголошення інформацію, підбурюють до суїциду чи дискредитують на основі кольору шкіри, раси, етнічного походження, сексуальної орієнтації, інвалідності.

Критики тоді зазначали, що закон може обмежити свободу слова.

Нагадаємо, мову ворожнечі у соцмережах з метою формування образу українця як ворога широко використовують в окупованому Криму. Про це стало відомо після спільного дослідження Центру інформації про права людини та Кримської правозахисної групи, опублікованого у березні цього року. Згідно із висновками дослідників, мова ворожнечі в інформаційному просторі Криму була спрямована проти українців та кримських татар, членів або прихильників Меджлісу кримськотатарського народу, прихильників Євромайдану, мусульман та мігрантів, жінок, представників ЛГБТ-спільноти.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.