У Штатах скасували принцип “мережевого нейтралітету”. Яких наслідків очікувати?

Федеральна комісія зі зв’язку США проголосувала за скасування принципу “мережевого нейтралітету”, який був офіційно затверджений за часів адміністрації Барака Обами в 2015 році. Тепер оператори зможуть блокувати та сповільнювати певні види трафіку чи певні сайти або ж брати за такий трафік додаткову плату. Самі провайдери запевняють, що скасування обмежень піде на користь галузі, але переконані в цьому не всі, – повідомляє Радіо.Свобода.

Ілюстрація для розуміння принципу мережевого нейтралітету

Американська федеральна комісія з комунікацій (FCC) трьома голосами проти двох схвалила план, який запропонував її голова Аджита Паї, що його на цю посаду призначив президент США Дональд Трамп.

План передбачає пом’якшення правил для телекомунікаційних компаній і зниження контролю федерального уряду над інтернет-сферою. Політику «мережевого нейтралітету» просував колишній президент США Барак Обама.

Принцип мережевого нейтралітету передбачає, що інтернет-провайдери не будуть робити відмінностей між сайтами і контентом в мережі.

Відправлення електронної пошти та перегляд серіалу на стрімінговому сервісі повинні були працювати з однаковою швидкістю і в однаковому режимі. Отже, провайдери не могли встановлювати додаткову плату на окремі сегменти трафіку, а також блокувати його, уповільнювати або прискорювати швидкість передачі даних в залежності від контенту.

Наразі цей принцип скасували.

Аргументи сторін

Прихильники мережевої нейтральності наполягають, що тепер, із її скасуванням, надто багато важелів та влади опиняється у провайдерів. Так, вони привілеюватимуть власні продукти, дискримінуючи продукти конкурентів. А провайдери часто належать до тих самих бізнес-імперій, що й виробники інтернет-продуктів, як-от Facebook чи Google.

Неформально принцип мережевого нейтралітету отримав назву «п’ятої поправки в інтернеті». Прихильники ідеї вважають, що інтернет не може бути приватизований, а всі громадяни повинні мати до нього рівний доступ.

Демократи в складі FCC кажуть: скасування мережевого нейтралітету дасть інтернет-провайдерам необмежену владу в мережі.

Раніше проти ініціативи республіканців виступили «отці інтернету» Вінт Серф, Тім Бернерс-Лі і Рональд Рівест, а також співзасновник Apple Стів Возняк. Вони звернулися до FCC з відкритим листом, в якому звинуватили конгресменів у нерозумінні суті Інтернету.

Прихильники скасування нейтралітету кажуть: по суті, компанії типу Netflix зі стрімами споживали значно більше інтернету за інших, цим завантажуючи інфраструктуру, якої не вистачало іншим. Саме з постанням таких стрімінгових мереж провайдери й почали лобіювати можливість їх сповільнення.

Опоненти мережевого нейтралітету, в тому числі глава FCC Аджіт Пай, впевнені, що нейтральність “заважає розвитку бізнесу і здоровій конкуренції”. Великі компанії в цих умовах, каже він, стають монополістами на ринку і встановлюють високі тарифи за інтернет.

Чому «батько інтернету» проти

Британський інженер і «батько інтернету» Тім Бернерс-Лі виступив проти скасування «мережевого нейтралітету» в США.

Він написав: «Мережевий нейтралітет – принцип, за якого інтернет-провайдери не віддають перевагу одним видам трафіку перед іншими, є фундаментом інтернету, яким ми його знаємо сьогодні». За словами Бернерса-Лі, нові правила дозволять провайдерам «вирішувати, до яких сайтів ви можете отримати доступ і з якою швидкістю вони будуть завантажуватися».

“Вони (провайдери) зможуть визначати, які компанії будуть процвітати в інтернеті, чиї голоси будуть почуті, а чиї – заглушені”, – Тім Бернерс-Лі.

«Іншими словами, вони зможуть визначати, які компанії будуть процвітати в інтернеті, чиї голоси будуть почуті, а чиї – заглушені», – вважає Бернерс-Лі.

«Мережевий нейтралітет» дотепер був правилом у понад 40 країнах, включно зі США і Європейським союзом. Але відтепер рівність у кіберсфері може зникнути.

Чому це може вплинути на науку й права людини

Компанії чи приватні особи, які готові платити більше, отримають вільніший та швидший доступ до мережі, що може призвести до створення двох класів споживачів: один з грошима та інформацією, а інший – з обмеженими можливостями.

Наприклад, компанія в Україні, Росії чи на Балканах створює власний сервіс з трансляції відео, але ISP може сповільнити передачу сигналу, якщо правайдер надає конкурентні послуги, або може вимагати додаткові платежі, щоб прискорити передачу сигналу.

Звичайний перегляд фільмів в мережі може відчутно вдарити по кишені, попереджають оглядачі. Це стосується не лише сфери розваг.

Громадська наукова бібліотека (The Public Library of Science), американська неурядова організація, попереджає, що надання можливості провайдерам сортувати трафік залежно від змісту та отримувача може відчинити двері для урядової чи корпоративної цензури, що обмежить доступ до наукової інформації в усьому світі.

Дехто вважає, що відмова від «мережевого нейтралітету» заблокує такі події, як Арабська весна 2010 року, коли соціальні мережі відіграли важливу роль у поваленні авторитарних режимів.

“Інтернет є одним із найцінніших надбань 20 століття, і ми повинні боротися за те, щоб він був вільним”, – Гаді Гаемі

«Інтернет є одним із найцінніших надбань 20 століття, і ми повинні боротися за те, щоб він був вільним, – наголошує Гаді Гаемі, виконавчий директор Центру з прав людини в Ірані. – Як місце народження інтернету США мають нести факел нейтралітету, а не брати приклад із автократів».

У відповідь на шквал критики голова Американської федеральної комісії з комунікацій (FCC) Аджита Паї, наголосив, що його опоненти помиляються: «Ті, хто стверджував, що той інтернет, який ми знали, вже завершується, помиляються: люди далі надсилають пошту, перевіряють твіттер і постять у фесйбуці».

Нагадуємо, “Інтернет-свобода” слідкувала за боротьбою за мережевий нейтралітет в США. Читайте огляд літніх подій тут.

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.