У Раді зареєстровано законопроект, яким пропонують запровадити перевірки щодо фактів колабораціонізму

20 грудня 2017-ого року у Верховній Раді було зареєстровано проект Закону про захист української державності від проявів колабораціонізму. Станом на 09 січня 2018-ого року законопроект №7425 опрацьовується в комітетах. Законопроект містить низку положень, що можуть вплинути на рівень свободи слова та свободи Інтернету в Україні та впровадити зміни у процес призначення державних посадовців.

фото з відкритих джерел

“Закон встановлює правові та організаційні засади проведення перевірки, а також заходи щодо до громадян України, які сприяли чи сприяють ворогу у здійсненні агресивних дій, розгортанні збройного конфлікту проти України”, – йдеться у законопроекті.

Визначення колабораціонізму, запропоноване авторами: 

Колабораціонізм – співробітництво з ворогом, сприяння у здійсненні агресивних дій, розгортанні збройного конфлікту проти України, надання ворогу допомоги під час підготовки та проведення агресії, при розгортанні збройного конфлікту.

Три складових колабораціонізму – “співробітництво з ворогом”, “сприяння у вчиненні агресивних дій”, “надання ворогу допомоги” – визначаються широко та включають інформаційну складову:

співробітництво – це “будь-яка участь, вчинення спільних з ворогом дій, що направлені на нанесення шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України“.

сприяння у здійсненні агресивних дій – діяльність з метою полегшити, допомогти, підтримати ворога при здійсненні дій, що направлені на нанесення шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

надання ворогу допомоги – передача ворогу матеріальних та нематеріальних ресурсів для вчинення дій, що направлені на нанесення шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

фото з відкритих джерел

Згідно із законопроектом, здійснення перевірки та формування висновків щодо фактів колабораціонізму покладено на Комісію з питань розгляду фактів колабораціонізму.

Автори законопроекту пропонують розрізняти низку форм та дій, що можуть бути протрактовані як  колабораціонізм. Серед них кілька, що впроваджують обмеження в інформаційній сфері, в тому числі в Інтернеті.

Зокрема, однією з форм є

“здійснення інформаційно-психологічної війни, приниження української мови і культури, публічна наруга над Державним Прапором України, Державним Гербом України або Державним Гімном України, фальшування української історії, формування засобами масової комунікації альтернативної до дійсності викривленої інформаційної картини світу”.

Згідно із законопроектом, “дії окремих осіб, що співпрацюють з ворогом”, серед іншого, можуть бути виражені в наступному:

  1. неодноразове розміщення для загального перегляду у соціально орієнтованому ресурсі мережі Інтернет закликів до підтримки дій ворога у здійсненні ним агресивних дій, розгортанні збройного конфлікту проти України; закликів до підтримки органів, самопроголошених чи створених ворогом, які виконували чи виконують на тимчасово непідконтрольній Україні території функції, властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, а також розповсюдження такої інформації в мережі Інтернет з метою забезпечення зазначеної підтримки”;
  2. здійснення публічних закликів до підтримки дій ворога у здійсненні ним збройної агресії або збройного конфлікту проти України, закликів до підтримки органів, самопроголошених чи створених ворогом, які виконували чи виконують на тимчасово непідконтрольній Україні території функції, властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, з використанням засобів масової інформації”;
  3. організація та участь у проведенні інформаційних компаній, направлених на забезпечення підтримки ворога при здійсненні ним збройної агресії або збройного конфлікту проти України; підтримки органів, самопроголошених чи створених ворогом, які виконували чи виконують на тимчасово непідконтрольній Україні території функції, властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування”.

Згідно з текстом законопроекту, перевірку щодо колабораціонізму може бути проведено:

  1. за ініціативою особи, яку має бути перевірено;
  2. за рішенням Комісії;
  3. за результатом звернення третіх осіб;
  4. у випадках, що визначені цим Законом як обов’язкові.

До обов’язкових випадків було віднесено призначення осіб на державні посади тощо.

фото з відкритих джерел

Якщо щодо особи виявлені факти колібораціонізму, то, згідно із текстом законопроекту, їй забороняється:

1) обіймати будь-які посади державної служби та служби в органах місцевого самоврядування;

2) обиратися до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

3) здійснювати правосуддя у відповідному суді;

4) бути особою рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівником інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, військовослужбовцем Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до закону;

5) обіймати (бути призначеним або обраним на) будь-які інші посади, пов’язані з виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування;

6) призначатися, обиратися, бути включеним до комісій, робочих груп, інших органів, що утворюються при органах державної влади чи місцевого самоврядування, бути залученим експертом щодо роботи вказаних органів;

7) призначатися на роботу до об’єкта, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави;

8) бути допущеним до державної таємниці;

9) отримувати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської, холодної, пневматичної зброї.

Відповідно до законопроекту, обмеження застосовуються на строк 15 років.

Законопроект внесли народні депутати: Сергій Висоцький, Андрій Левус, Ігор Лапін, Михайло Бондар, Микола Величкович, Дмитро Тимчук, Тарас Кремінь, Ігор Бриченко, Олег Медуниця.

Нагадаємо, Верховна Рада пропонує запровадити відповідальність за публічне заперечення агресії Росії проти України.

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.