У Мінську пройшли обшуки в офісі польського телеканалу «Белсат» – вилучили 5 редакційних комп’ютерів

У мінський офіс польського телеканалу «Белсат» 9 квітня прийшли з обшуками представники Слідчого комітету Білорусі. Силовики потрапили у приміщення редакції о 8:55 та працювали там понад 4 години. В результаті обшуків у журналістів вилучили 5 редакційних комп’ютерів. Про це повідомляється на сайті телеканалу.

Фото Tut.by: обшук в редакції телеканалу «Белсат»

Зранку 9 квітня силовики намагалися зламати двері «Белсату», розповідають очевидці. Аби уникнути пошкодження майна журналіст редакції Микола Дебьоло відчинив двері.

«Працівники Слідчого комітету повинні розуміти, що вони роблять. Одна справа, якщо вони штурмують штаб терористів, а інша справа, якщо вони хочуть потрапити у офіс журналістів. Для них була важливою демонстрація сили. Показати, що вони можуть задушити незалежну пресу», – вважає Дебьоло.

В результаті обшуків з офісу конфіскували всі носії інформації – комп’ютери, ноутбуки, флешки. Слідчі пообіцяли повернути речі власнику приміщення або уповноваженій особі, яка орендує офіс редакції.

Фото Tut.by: в результаті обшуків з офісу конфіскували всі носії інформації. 

Слідчий комітет Білорусі повідомив, що обшуки стосувалися розслідування кримінальної справи про наклеп.

Представниця «Белсату» в Білорусі Ірина Славнікова додала, що справа може стосуватися статті про корупційні схеми на закупівлях медобладнання, в якій помилково згаданий голова Державного комітету судових експертиз Андрій Швед. За словами іншого журналіста «Белсату» Алєся Залевського, редакція одразу дала спростування та особисто вибачилася перед Шведом, але останній все ж таки написав заяву про притягнення журналістів до відповідальності.

Тоді слідчий комітет після перевірки не знайшов підстав для кримінальної справи, але у січні 2019 року справу відкрила Мінська прокуратура. Саме це рішення стало підставою для обшуків 9 квітня.

«У вас є офіс в Мінську? По-моєму, це просто квартира. За нашою інформацією, в приміщенні, імовірно, може залишатися комп’ютерна техніка, з якої була поширена ця наклепницька недостовірна інформація», — прокоментував обшук прес-секретар Слідчого комітету Сергєй Кабакович.

Білоруська асоціація журналістів закликала скасувати кримінальну відповідальність за наклеп та образу, закрити справу та повернути техніку редакції телеканалу.

«Це не пропорційна міра щодо ЗМІ, так як насправді робота телеканалу блокується такими слідчими діями. Якщо дивитися на ту загрозу, яка є, навіть якщо такий злочин має місце, то безумовно блокувати роботу ЗМІ немає потреби», – заявив представники Асоціації Олег Агєєв.

Алєксєй Діковицький, заступник директора телеканалу, вважає, що ситуація незалежних медіа у Білорусі постійно погіршується.

«Якщо медіа стає сильнішим, а ми очевидно одні з найсильніших незалежних ЗМІ у Білорусі, і взагалі єдиний незалежний телеканал, що теж важливо, – то тоді намагаються обмежити якомога сильніше ці ЗМІ… Нові обмеження, декрети, нові заходи тиску. І якщо дійсно незалежні ЗМІ не будуть солідарними – поодинці нас буде легко придушити. А коли ми разом – це не так просто. На телевізійних кадрах ми бачимо, коли співробітники СК виносили апаратуру, скільки навколо було камер і фотоапаратів! Ці знімки миттєво розійшлися по всьому світу! Це дуже суттєво…», – каже Діковицький.

Супутниковий телеканал «Белсат» мовить білоруською мовою та створений на підставі договору Польського громадського телебачення та МЗС Польщі. За останні два роки це вже другий обшук у редакції «Белсату». У 2017 році силовики обшукували редакцію по справі «незаконного використання товарного знаку».

Нагадаємо, найбільше онлайн-видання Білорусі Tut.by добровільно зареєструвалося як ЗМІ. Відповідно до Закону Республіки Білорусь «Про засоби масової інформації» онлайнові видання наділяються усіма правами і несуть обов’язки засобів масової інформації. Водночас, співробітники незареєстрованих інтернет-видань не будуть вважатися журналістами, а держоргани матимуть право відмовити їм в акредитації під час офіційних заходів.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.