Свобода інтернету в Україні: моніторинг інцидентів та тенденцій (вересень 2017 – квітень 2018)

Рік тому, 15 травня 2017 року, Петро Порошенко підписав указ  №133/2017 щодо впровадження санкцій проти російських компаній, що призвело до блокування низки російських онлайн-сервісів. З того часу ми фіксуємо спроби регулювання інтернету, в тому числі під приводом захисту інтересів національної безпеки. Ми підготували моніторинг ключових інцидентів та тенденцій в сфері інтернет-свободи за період з вересня 2017 по квітень 2018 року. Проаналізували статистику затримань користувачів за правопорушення в інтернет-просторі, з’ясували основні тренди й традиційно наводимо ключові інциденти.

фрагмент моніторингу

ЧИТАТИ “СВОБОДА ІНТЕРНЕТУ В УКРАЇНІ: МОНІТОРИНГ ІНЦИДЕНТІВ ТА ТЕНДЕНЦІЙ”

Україна продовжує залишатися країною з достатньо ліберальним регулюванням інтернету навіть попри те, що військовий конфлікт та інформаційна війна з Росією тривають, створюючи серйозні виклики у різних сферах. Рівно рік тому, 15 травня 2017 року, Петро Порошенко підписав указ №133/2017 щодо впровадження санкцій проти російських компаній, що призвело до блокування низки російських онлайн-сервісів. З того часу ми фіксуємо спроби регулювання інтернету, в тому числі під приводом захисту інтересів національної безпеки.

На сьогодні громадянському суспільству вдається протидіяти небезпечним ініціативам. А держава застосовує наявні норми законодавства та Кримінального кодексу проти порушників закону в мережі. Найбільшим винятком залишається указ №133/2017, а також наступний крок після указу – проект Постанови Кабміну, яка має врегулювати технічну перевірку блокувань сайтів із санкційного списку, схвалена Нацкомісією з регулювання сфери зв’язку та інформатизації у лютому 2018 року. Проти норм цієї постанови виступили 14 громадських організацій, до зауважень яких пообіцяла дослухатися Служба безпеки України.

Водночас в порядку денному Верховної Ради перебуває ціла низка законопроектів, що можуть суттєво погіршити  рівень свободи інтернету в Україні. Зросла кількість загрозливих прецедентів судового блокування веб-сайтів, а також тиску на IT-сектор та медіа. Експертне середовище застерігає, що ситуація із регулювання інтернету може змінитися в будь-який момент. Представникам громадських організацій, медіа-спільноти, IT-сектору й іншим зацікавленим сторонам варто долучатися до процесу вироблення публічної політики в сфері інтернет-регулювання й бути готовими відстоювати позиції вільного інтернету.

Команда проекту “Інтернет-свобода” підготувала моніторинг ключових інцидентів та тенденцій в сфері інтернет-свободи за період з вересня 2017 по квітень 2018 року. Проаналізували статистику затримань користувачів за правопорушення в інтернет-просторі, з’ясували основні тренди й традиційно наводимо ключові інциденти.

ЧИТАТИ “СВОБОДА ІНТЕРНЕТУ В УКРАЇНІ: МОНІТОРИНГ ІНЦИДЕНТІВ ТА ТЕНДЕНЦІЙ”

Завантажити (PDF, 5.03MB)

Нагадаємо, 22 лютого 2018 року відбулася конференція щодо регулюванння інтернету в Україні. Ключові тези дискусії знаходьте тут (частина 1) та тут (частина 2).

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.