Ми регулярно готуємо огляди ключових подій у сфері інтернет-свободи та цифрових прав, інформуючи про найважливіше, що відбулося впродовж місяця.
Свобода iнтернету
Розділ присвячено моніторингу випадків та законодавства, що впливають на розвиток вільного и інтернету та інформаційної сфери в Україні та за кордоном.
Окупанти захопили чотири телекомпанії, п’ять радіокомпаній та сім провайдерів у Херсоні. Про це повідомила голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк під час марафону «Єдині новини» 17 травня.
Військові РФ розікрали філію «Суспільне Херсон» та створюють пропагандистський канал. Пропагандисти вже провели власне перше «розслідування» про формування Суспільним ненависті до росіян.
3 травня міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) опублікувала щорічний звіт «Всесвітній індекс свободи преси 2022 року: нова ера поляризації». Україна знизилася на дев’ять позицій та посіла у ньому 106-те із 180 місць.
У межах інформаційної війни проти України Росія намагається усіляко залишити українців без доступу до правдивої інформації. Окупанти спричиняють збої у роботі провайдерів, обстрілюють телевежі, перехоплюють трафік та поширюють фейки через власні нововстановлені канали. І найбільших ризиків зазнають окуповані території. Так, зокрема, російські загарбники залишили без зв’язку та доступу до інтернету жителів Херсонської області.
Для доведення воєнних злочинів РФ проти України у міжнародних судах наразі важливо збирати свідчення та докази. Ділимося добіркою ресурсів, які у цьому допоможуть.
Соціальна мережа Instagram тимчасово заблокувала хештеги #bucha та #buchamassacre, які люди додають до публікацій зі світлинами вбитих російськими окупантами мешканців міста Буча.
26 березня Президент України Володимир Зеленський підписав закон № 7189 про забезпечення протидії несанкціонованому поширенню інформації про переміщення міжнародної військової допомоги в Україну та рух або розміщення Збройних Сил України чи військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
4 березня Державна Дума Росії ухвалила законопроєкт щодо покарання за поширення «фейків» про російських військових в Україні і, як наслідок, ще більше ізолювала себе в інформаційному полі. У Росії припинили роботу Радіо Свобода, CNN, BBC, Bloomberg та соцмережа TikTok.
Інформація — потужна зброя. Українські та іноземні IT-фахівці активно ведуть війну на кіберфронті. Вони здійснюють атаки на російські сайти, порушують роботу вебінфраструктури РФ та сповіщають користувачів мережі про реальну ситуацію в Україні. Розповідаємо про кілька шляхів, як доєднатися до боротьби за Україну в кіберпросторі, навіть якщо ви не IT-фахівець.