Суд з прав людини: британський закон про масове стеження в інтернеті порушує права людини

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс рішення, згідно з яким програма масового електронного стеження британських спецслужб порушує Конвенцію з прав людини.

ЄСПЛ розуміє необхідність існування даної системи, проте вказує, що вона повинна працювати за умови, що невинні люди не стануть об’єктами спостереження.

Суд визнав, що британські розвідслужби сумлінно ставляться до виконання обов’язків і не зловживають повноваженнями. У той же час він виявив, що спецслужби здійснюють свою діяльність без незалежного нагляду.

Переважною більшістю голосів — шість проти одного — суд визнав, що ця програма масового стеження порушує ст. 8 конвенції, яка гарантує право на повагу до приватного життя і листування, і ст. 10, яка гарантує право на свободу слова.

Британські правозахисники, які подали в суд на спецслужби, не висували вимог щодо виплати будь-яких штрафів і компенсацій, крім вимоги про компенсацію судових витрат.
Позов до суду був поданий 16 правозахисними організаціями і журналістами, що займаються розслідуваннями, в тому числі, Amnesty International, Liberty International, Privacy International, Бюро журналістських розслідувань і Big Brother Watch.

Справа почала розглядатися ще в 2013 році після того, як британські правозахисні організації подали в ЄСПЛ за результатами інформації, оприлюдненої Едвардом Сноуденом. Згідно з отриманими даними, британський Центр урядового зв’язку (GCHQ) збирає відомості з перехоплень телефонних розмов та інтернет-трафіку, використовуючи спеціальну комп’ютерну програму стеження Tempora.

У 2013 році Едвард Сноуден передав газетам The Guardian і The Washington Post секретні документи Агентства Національної безпеки США, що стосуються стеження американських спецслужб за інформаційними комунікаціями між громадянами багатьох держав по всьому світу.

Нагадаємо, в рамках спецпроекту «Інтернет-свободи» пропонуємо розібратися, за що найбільші цифрові компанії зазнають критики? І який вони залишають простір користувачам для регуляції власних інтересів?

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.