Шпигунські ігри: як технологічний гігант Huawei став загрозою №1 для США

Місяць тому президент США Дональд Трамп заявив про надзвичайний стан у країні через загрозу кібербезпеці країни і призначив винним за це китайського технологічного гіганта Huawei. Компанія за цей місяць отримала “чорну мітку” від Департаменту торгівлі США, потім амністю на 90 днів і зараз активно працює над зменшенням залежності від імпортних складових.

“Інтернет свобода” розповідає з чого почалися проблеми Huawei в США та які це наслідки матиме для глобальних ринків та як вплине на Україну.

Чому в Сполучених Штатах заблокували Huawei?

Фото з відкритих джерел: Трамп оголосив надзвичайний стан через загрозу комп’ютерним мережам

15 травня 2019 року президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан через загрозу комп’ютерним мережам країни від “іноземних ворогів”. І того ж дня підписав указ, яким заборонив американським компаніям використовувати телекомунікаційне обладнання, вироблене фірмами, що можуть створювати ризики для Сполучених Штатів. І хоча назви фірми в указі не було, одначе було зрозуміло, що йдеться про Huawei.

Останні кілька місяців офіційний Вашингтон бив на сполох, доводячи, що китайський технологічний гігант використовує своє обладнання для шпигунських цілей. Ще в листопаді минулого року США попереджали таких своїх партнерів як Німеччина, Італія, Японія, що використання телекомунікаційного обладнання Huawei для розгортання 5G-мереж несе загрози для кібербезпеки цих країн.

16 травня Департамент торгівлі США додав компанію Huawei і 68 афілійованих з нею компаній до “чорного списку”, що означає пряму заборону продавати компанії комплектуючі, якщо на це немає ліцензії з боку американського Бюро промисловості та безпеки.

Хто припинив співпрацю із китайською компанією та чи надовго?

Першими пішли на згортання співпраці із китайською компанією в Google. 20 травня 2019 року компанія заявила, що призупиняє співпрацю з Huawei. Як результат, китайський техгігант втратить доступ до операційної системи Android і GMS-сервісів компанії. Пізніше в Google уточнили, що ці обмеження поширюються тільки на нові продукти китайської компанії.

Того ж дня про паузу у співпраці заявили виробники процесорів та інтегральних мікросхем Intel, Qualcomm, Micron, Broadcom та Xilinx. До кінця травня рішення Бюро промисловості та безпеки США почали виконувати Facebook та Misrosoft.

Фото: Unsplash/tinh-khuong

Правда на той момент Сполучені Штати послабили тиск на Huawei і дозволили американським фірмам постачати обладнання китайському гігантові впродовж трьох місяців. Але тільки для вже існуючих продуктів, а не нових, продажі яких мали скласти основну виручку компанії.

Питання “бану” китайської компанії в США стоїть досить гостро, оскільки лише компанії, які постачали комплектуючі Huawei можуть втратити більше 50 мільярдів доларів в наступні 5 років, пише The Economist. Про збитки для американського бюджету говорить і виконувач обов’язків голови адміністративно-бюджетного управління Білого дому Рассел Войт. Він звернувся з листом до президента США Дональда Трампа, віце-президент Майка Пенса з проханням відкласти санкції проти Huawei на термін від 2 до 4 років, бо інакше це вплине на кількість компаній, здатних працювати на уряд США, а також погіршить стан багатьох підприємств в сільських районах, де популярне обладнання Huawei.

Сьогодні агентство Reuters повідомило, що Білий дім погодився відтермінувати деякі санкції проти технологічного гіганта Huawei на 2 роки. Про це йдеться у листі, який відправив Відділ управління і бюджету Білого дому сенатору Джеймсу Інхоуфу, що очолює сенатський комітет з питань збройних сил. Це робиться для того, щоб американські компанії мали досить часу, щоб адаптуватися до санкцій проти одного з найбільших технологічних гігантів у світі.

Курс на Росію або “Путін мій найкращий друг”

На фоні погіршення стосунків Huawei з США, Китай вирішив посилити співпрацю з Росією. 5 червня 2019 року президенти Росії та Китаю, Володимир Путін та Сі Цзіньпінь, підписали спільну угоду про регулювання Інтернету, домовившись протидіяти обмеженням на зовнішніх ринках.

Фото: AFP

Під час зустрічі Сі Цзіньпінь назвав Путіна “найкращим другом”, а той, в свою чергу, заявив, що зараз стосунки офіційних Москви та Пекіна знаходяться на “безпрецедентному рівні”. Очільник Росії рішення  Сполучення Штатів запровадити санкції проти Huawei назвав початком нової технологічної війни.

Китайський технологічний гігант домовився з російською МТС про розвиток 5G в Росії. У пілотному режимі технологію планують запустити вже у 2019-2020 роках.  Після підписання угод CNN попередило про можливість створення технологічної “залізної завіси” між Сходом та Заходом, а бізнеси у інших країнах, які захочуть розвивати мережу наступного покоління мимоволі змушені будуть приймати політичні рішення: на користь Китаю чи США.

Одразу після підписання угоди Huawei-МТС, китайці почали тестувати російську операційну систему – заміну Android – “Аврора”. Переговори між китайською та російською сторонами передбачають також локалізацію виробництва частини девайсів Huawei у Росії, зокрема спільне виробництво чіпів та програмного забезпечення.

Наслідки для користувачів та корпорацій

Рішення Трампа та згортання співпраці великих корпорації з Huawei вплине на користувачів. Так, власники китайських смартфонів Huawei згодом втратять  втратять доступ до Google Play та Google Play Protect, а також до Gmail та YouTube, які поки продовжують функціонувати на пристроях.

Крім того, Huawei не зможе встановлювати додатки Facebook, Instagram та WhatsApp, аби вони були доступні користувачам девайсів вже «з коробки». Тож тим, хто придбає нові телефони Huawei доведеться самостійно встановлювати програми.

Постраждають і користувачі ноутбуків Huawei, оскільки через американські санкції корпорація призупинила розробку лептопів на процесорах Intel та AMD. Це зачепить як власників Huawei MateBook, так і пристроїв суббренду Honor, які продаються під брендом MagicBook. Така ситуація пов’язана з тим, що у китайців поки нема альтернативи Intel та ОС Windows.

Оскільки китайська корпорація – один з лідерів впровадження 5G, розгортання технології у глобальному масштабі також може сповільнитися.

Наслідки санкцій проти Huawei відчує на собі американський малий та середній бізнес. Ряд перевізників у США використовує Huawei як дешевшу альтернативу Nokia чи Ericsson. За новим обмеженням перевізники будуть змушені замінити обладнання, але їм доведеться заплатити “ціну, яку вони не можуть собі дозволити”.

І хоча у компанії оголосили про запуск “плану Б” в зв’язку із санкціями з боку США і вже цього року готуються презентувати власну операційну систему, яку розробляли останні 7 років, компанії вкрай складно буде втримати свої позиції.

Невизначеність Huawei на ринку, може використати Apple та закріпити свої позиції там, де їх втратять китайці, прогнозує відомий аналітик Мінг-Чі Куо.

В такий спосіб, на його думку, Apple зможе нівелювати падіння на китайському ринку. Виграє від невдач Huawei і корейський суперник Samsung, який суттєво збільшить виробництво своїх смартфонів. Куо наголошує, що санкції проти Huawei не дозволять корпорації втримати продажі та вийти у лідери наступного року.  

Наслідки для український користувачів

За даними сервісу Base Stations, найбільше обладнання Huawei використовує мобільний оператор Київстар – має 15,2 тисячі станцій. Другий за величиною постачальник для Київстару – ZTE, ще одна китайська компанія, яка минулого року потрапила під санкції США. Мобільний оператор використовує  8,9 тисяч таких станцій.

Vodafone та Lifecell також використовують обладнання Huawei, але в меншій кількості і мають альтернативу серед європейців – шведський Ericsson, фінська Nokia та загальноєвропейський Alcatel-Lucent.

Фото з відкритих джерел.

Телеком-експертка Олена Мініч у коментарі “Інтернет свобода” зазначила, поки в Україні не прийнято жодних обмежень щодо використання обладнання на мережі та продажу смартфоні для державних органів комерційних структур та користувачів.

Тому це не вплине ні на роботу представництва Huawei Україні, ні на користувачів. А українські оператори на свій страх та ризик прийматимуть рішення та відповідатимуть за ризики використання постачальників Huawei.

“Робота місцевого представництва направлена на обслуговування вже існуючих клієнтів, розширення продажів та залучення нових клієнтів. Якщо обмеження чи заборони будуть прийняті на державному рівні, тоді варто очікувати зменшення кількості персоналу у представництві та зниження їхньої активності на ринку”, – вважає Мініч.

На думку телеком-експертки рішення про допуск китайських постачальників до будівництва критичної інфраструктури та 5G в Україні з часом доведеться прийняти і приклад США може стати еталоном як для ЄС, так і для України.

У зв’язку з цим, експертка вважає важливими створення цілісної Стратегії інновацій та інформаційно-комунікаційних технологій як її частини, а також створення моделі з кібербезпеки для впровадження центральними органами виконавчої влади, для критичної інфраструктури та населення.

Нагадаємо, наразі Huawei веде бізнес за тимчасовою ліцензією, виданою Мін’юстом США. Це рішення не впливає на введений президентом Трампом надзвичайний стан у сфері комунікацій та потрапляння Huawei  до “чорного списку”. Рішення Міністерства торгівлі США спрямоване на полегшення виходу американських фірм зі спільного з китайським гігантом бізнесу. Ліцензія на 90 днів дозволяє Huawei оновлювати програмне забезпечення та підтримувати мережі.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.