СБУ: росіяни намагаються купити доступ до акаунтів українських користувачів Facebook

В СБУ стверджують, що зафіксували масові спроби використання російськими спецслужбами Facebook та Twitter для втручання у виборчі процеси в Україні. Йдеться про спроби купівлі акаунтів українських користувачів з боку росіян. При цьому СБУ інформує про діяльність добре відомого «Агентства Интернет-исследований», більш відомого як «фабрика тролів». Разом з тим, доказів щодо причетності АИИ не було представлено.

На сайті СБУ повідомили, що до українських користувачів почали надходити пропозиції нібито від комерційно зацікавлених осіб (а насправді від «фабрики тролів»). В повідомленнях українцям за грошову винагороду пропонували надати тимчасовий доступ до рекламного кабінету акаунтів у Facebook та Twitter для начебто поширення через них таргетингової реклами та просування комерційних інтересів.

Насправді отримані представниками країни-агресора права доступу до акаунтів українців у соціальних мережах, зазначають у Службі безпеки України, будуть використані спецслужбами РФ для проведення розвідувально-підривної діяльності, маніпулювання суспільною свідомістю, втручання у передвиборчі процеси та  поширення матеріалів, спрямованих на дестабілізацію суспільно-політичної обстановки в державі.

У СБУ  рекомендують користувачам у разі отримання від невідомих людей таких пропозицій повідомляти на гарячу лінію Служби безпеки за безкоштовним номером 0 800 501 482.

Та нагадують, що відповідальність за можливі протиправні дії, згідно з чинним законодавством, буде нести особа, яка зареєструвала акаунт у соцмережах.

приклад реклами у ФБ, що пропонує “зароботой на аккаунте”. Скріншот: Єгор Папишев

Одним з перших, хто написав про фабрику тролей й спроби отримати доступ до акаунтів користувачів написав ще 12 листопада 2018 року експерт з цифрової безпеки Єгор Папишев.

Використовуючи недоліки в системі комунікації власників ботоферми, мені вдалося проникнути і подивитися на неї зсередини. У ботовод детально розроблені робочі процеси та облік, налаштована інфраструктура та спеціалізована програма. Вони управляють своїм ресурсом, постійно актуалізують його та оперативно перемикають на виконання різних завдань. Вони займаються навчанням своїх співробітників. Вони можуть зареєструвати сотні акаунтів, створювати пости, ділитися, поскаржитися на інші акаунти, писати в спільноти, змінювати інформацію у своїх профілях, і все це – масово, всього за пару кліків.

Далі експерт пояснює як доступ до акаунта у Фейсбуці може бути використаний тими, хто отримує цей доступ:

Це – вигідний бізнес, який сьогодні може просувати якогось індивіда, а завтра – зробити масовий вкид  файкових новин з перехрестними репостами та лайками, щоб вдарити по репутації іншої людини. Подумайте про те, наскільки важливо критично варто ставитися до різноманітних інфоприводів, що стосуються політики та репутації будь-яких відомих персоналій. Як показали нещодавні кейси (справа Бурейко – ред,), розгорнути серйозну інформаційну операцію не коштує нічого у порівнянні з “вихлопом”, який отримує зацікавлена сторона.

Нагадаємо, в США неодноразово заявляли, що Росія намагалась вплинути на вибори президента США в 2016 році. Так, у червні 2016 року американські ЗМІ повідомили про несанкціоноване втручання в інформаційну систему Національного комітету Демократичної партії США. Фірма CrowdStrike провела розслідування й дійшла висновку, що за кібератакою стоять два хакерських угруповання – Cozy Bear і Fancy Bear. Обидві, на думку CrowdStrike, тісно пов’язані з владою РФ і беруть участь у політичному та економічному шпигунстві. Уряд Росії категорично відкидає свою причетність до інциденту.

У жовтні влада Сполучених Штатів звинуватила росіянку Єлєну Хусяйнову у спробах впливу на вибори у 2016 та 2018 роках. За даними американської влади, учасники операції, бухгалтерію якої вела Хусяйнова, створювали тисячі акаунтів у соцмережах та американські поштові скриньки, щоб вплинути на політичну ситуацію у Сполучених Штатах. РФ заявила у відповідь, що це навмисно створений привід для введення чергового пакета антиросійських санкцій.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.