Роскомнадзор закупить обладнання DPI для блокування Telegram та сайтів на майже 300 мільйонів доларів

На фоні невдалих спроб заблокувати в Росії месенджер Telegram, російський цензор інтернету – держорган Роскомнадзор планує закупити й встановити у провайдерів зв’язку спеціальне технічне обладнання за технологією “глибокого аналізу пакетів” (DPI). Це дозволить провайдерам зв’язку та інтернету блокувати доступ користувачів до конкретних сайтів.

photo by Dmitry Ryzhkov / Flickr

Про це повідомляє Російська служба Бі-бі-сі з посиланням на джерело, близького до впровадження системи DPI.

Сьогодні в Росії заборонені сайти та ресурси блокуються на рівні провайдерів зв’язку за IP-адресами. Цей спосіб є недосконалим, оскільки нерідко під однією IP-адресою разом з забороненим ресурсом розташовані легальні ресурси, доступ до яких теж блокується. Саме таке відбулося зі спробами Роскомнадзору блокувати Telegram – обмежити доступ користувачам до месенджера Дурова російській владі не вдалося попри блокування 11 мільйонів IP-адрес. Однак такий підхід в “килимовому” блокуванні призвів до блокування значної кількості сторонніх інтернет-ресурсів, що втрачали гроші.

Раніше обмежити доступ користувачам до месенджера Telegram російській владі не вдалося попри блокування 11 мільйонів IP-адрес

Технологія “глибокого аналізу пакетів” (DPI) є більш ефективним методом блокування. Адже технологія DPI дозволить аналізувати увесь трафік у провайдерів інтернету. Система здатна розпізнати та знайти пакети даних, що ідентифікуються з конкретними сайтами та ресурсами й блокуватиме саме їх. Тестування технології DPI розпочалося в серпні цього року за участю ФСБ, Міністерства цифрового розвитку та Роскомнадзору. Тести проводилися в мережах однієї з російських телекомунікаційних компаній, ймовірно Ростелеком у місті Реутов під Москвою. У листопаді та грудні 2018 року тестування блокування провели в одному з міст-мільйонників в Центральній Росії.

У листопаді та грудні 2018 року тестування блокування DPI провели в одному з міст-мільйонників в Центральній Росії

На відміну від системи СОРМ (комплекс технічних засобів і заходів, призначених для проведення оперативно-розшукових заходів у мережі), яку повинні закуповувати російські провайдери власним коштом на вимогу правоохоронців, обладнання для нової системи блокування буде придбане на кошти російського уряду та передане російським операторам зв’язку безоплатно. За оцінкою джерел, вартість обладнання – 20 мільярдів російських рублів, або ж близько 300 мільйонів доларів США.

Паралельно до впровадження системи DPI в Росії посилюють й законодавство, що дозволить уряду обмежувати доступ до зовнішнього інтернету, як-то, іноземних ресурсів. 14 грудня 2018 року в Держдуму було внесено законопроект про автономну роботу російського сегменту інтернет у випадку відсутності доступу до зарубіжних серверів.

14 грудня 2018 року в Держдуму було внесено законопроект про автономну роботу російського сегменту інтернет у випадку відсутності доступу до зарубіжних серверів

Законопроект внесли в Держдуму представники верхньої палати Андрій Клішас, Людмила Бокова й депутат Андрій Луговий. У пояснювальній записці говориться, що законопроект підготовлений з урахуванням “агресивного характеру схваленої у вересні 2018 року Стратегії національної кібербезпеки США”. Зазвичай законопроекти, які подають самі ці законодавці, успішно схвалюються в Держдумі.

В документі йде мова про спеціальні технічні засоби, що визначатимуть джерела трафіку. При потребі ці технічні засоби здатні заблокувати доступ до ресурсів з забороненою інформацією відповідно до російського законодавства, а це – сотні тисяч IP-адрес.

Інфраструктурі російського інтернету буде нанесена значна шкода з впровадженням законопроекту про автономну роботу російського інтернету

Впровадження цього законопроекту може суттєво нанести шкоду інфраструктурі російського інтернету.  В основі інтернету лежать так звані автономні системи – мережеві адреси (IP) і маршрутизатори, які передають дані по всьому світу. Десятки років російські автономні системи були історично пов’язані із зарубіжними. Якщо обірвати цей зв’язок, користувачі з Росії не зможуть потрапляти на закордонні сайти, однак це тільки частина проблеми. Перебої в роботі почнуться у банків, аеропортів, телекомунікаційних компаній та інших об’єктів критичної інфраструктури Росії.

Перебої в роботі почнуться у банків, аеропортів, телекомунікаційних компаній та інших об’єктів критичної інфраструктури Росії

Нагадаємо, влітку в Росії запропонували схвалити закон, який зобов’язує виробників мобільних телефонів, планшетів та комп’ютерів встановлювати на них російське програмне забезпечення: браузери, поштові клієнти та інші додатки.

Також у грудні 2018 року в Росії почали вести реєстр заборонених веб-сайтів – пошуковим системам тепер забороняють показувати ці сайти в результатах пошуку, тим самим фільтруючи результати пошуку.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.