Рішення щодо блокування було сильним з точки зору інформаційної безпеки, – експерт проекту “Інтернет-свобода”

Протягом кількох тижнів з моменту підписання санкційного Указу Президентом, експерти, громадські активісти та користувачі обговорювали, які можливості та які загрози несе в собі рішення заблокувати російські сайти. Ми зібрали пояснення керівника програм нових медіа Інтерньюз-Україна та експерта команди “Інтернет-Свобода” Віталія Мороза про те, чому рішення щодо блокування російських інтернет-ресурсів є сильним з точки зору інформаційної безпеки.

Блокування соцмереж – спосіб вплинути на Росію

Про це експерт Віталій Мороз розповів в інтерв’ю Громадському:

«Указ президента, який зараз всі обговорюють — це результат політики уряду і намагання знайти рішення, як протистояти Росії в інформаційному полі, а також агресії Росії на Донбасі. Я думаю, що це одне із рішень, яке намагається пом’якшити агресію, оскільки Мінські домовленості зараз не виконуються. Для Росії потрібно давати якісь інші, альтернативні рішення. Я думаю це один із результатів вплинути економічно на Росію.

Російські сервіси заробляють на українських громадянах. Очевидно тут є кілька складових, однак цей грошовий еквівалент, удар по Росії, його треба розглядати як один із ключових. Для більшості користувачів «ВКонтактє» його користування обґрунтовано тим, що там є безкоштовна музика і безкоштовне відео.

Очевидно, що соціальні мережі в російському виконанні — це спосіб поширювати маніпуляції, фейки, дезінформацію, випробовувати якісь ідеї. Однак, там також є частина українців, які намагаються вести бізнес і для них це буде трохи болісніше.

Якщо ви спілкуєтеся з родичами на окупованих територіях за допомогою російських сервісів — усе листування може бачити ФСБ, яке може передавати його в МГБ і іншим службам. Технічно це питання повинне адресуватися до інтернет-провайдерів, повинні схвалювати для себе рішення, слідувати указу і відповідно вводити певні технічні обмеження».

Не варто очікувати швийдкого й повного блокування заборонених сайтів

Витяг із інтерв’ю Euroradio в Білорусі:

“Це позиція Президента України як відповідь на російську агресію. Але тут варто звертати увагу на суспільство. Одна його частина виступає за такі заборони, тому що на Донбасі гинуть українці і є серйозні аргументи, чому потрібно обмежувати доступ. ФСБ має доступ до соцмереж, а це безпека громадян. Разом з тим такі заходи псують імідж країни.

Вконтакте – мережа №1 в Україні, її аудиторія – 28 мільйонів користувачів. На другому місці за популярністю – “Однокласники”, це більше 9 млн користувачів. Таке блокування опосередковано зачепить і білорусів, тому що багато з них спілкуються з родичами і друзями через “Однокласники”.

Більша частина українських користувачів Вконтакте в основному слухає музику. Не думаю, що вони будуть виходити із протестами. Для них це буде боляче, але вони зможуть знайти альтернативи. Так молодь дізнається, що в країні є політика. 

Зараз виданий лише указ. Немає точних термінів, коли це запрацює. Важливе запитання: як виконати блокування ресурсів. У нас дуже багато провайдерів, що працюють через різні країни. У нас важко щось блокувати. Спроби централізовано щось блокувати майже не працювати. Тому очікувати повного блокування поки не варто. Всі витрати, пов’язані з блокуванням, лягають на плечі провайдерів, а для цього потрібні ресурси”.

Багато користувачів і спільнот обирали Вконтакте через те, що там не контролюється контент

Про це говорили в ефірі “Суспільне ТБ” з Віталієм Морозом: 

“Загалом рішення, які стосуються інформаційного простору, є складними. І більшість користувачів не можуть їх повною мірою оцінити. Проблема в тому, що в Україні російські сервіси мають велику популярність і їх не забороняли впродовж четвертого року війни.

Мало хто розуміє, як працює Інтернет і які дані збирають російські спецслужби про українських користувачів. Є питання геолокації, сервіси збирають інформацію, куди ви їздите, з ким ви спілкуєтеся, ваші фінансові транзакції. І це рішення було сильним з точки зору інформаційної безпеки.

Схвалення цього рішення було неочікуваним. І всі говорять про блокування в той час, як йдеться про розширення санкційного списку російських компаній. Якщо спитати більшість українців, чи купуєте ви російські товари, то, я думаю, що вони скажуть: “Ні, ми не купуємо, тому що ми розуміємо, що йде агресія”. Коли тих самих людей запитати, чи користуються вони російськими соцмережами, вони скажуть “Так, ми не бачимо в цьому проблеми”.

Жодної відповідальності за те, що ви користуєтеся російськими соцмережами, звісно, немає. Обмежується доступ до платформ, а не до конкретних запичів чи конкретних користувачів. Цей указ сприятиме підвищенню комп’ютерної грамотності, адже дуже багато людей, які звикли користуватися “одною кнопкою”, ставлять питання про те, що є якісь інші можливості.

Впродовж останніх років громадські організації, такі як Інтерньюз Україна, постійно говорили про небезпеку російських соціальних мереж. І це добре, що люди починають шукати нові платформи, які є більш безпечними. Українські і західні є більш-менш безпечними.

Через кілька років масовий український користувач забуде про російські соцмережі. Якщо там не буде великої кількості українських користувачів, то мережею просто не буде цікаво користуватися.

Чому всі так масово почали користуватися російськими мережами? Бо раніше на західних платформах не було кириличного інтерфейсу. До прикладу, Фейсбук спочатку мав лише англійську мову, те ж саме з поштовими сервісами. Зараз ці всі платформи мають локальні мови, тому користувачеві немає різниці, чим саме користуватися.

Крім того, Вконтакте є нелегальний контент, музика, а також спільноти ультраправих українських партій, які обирають користуватися Вконтакте, бо там ніхто не контролює використання антисемітизму, гасел нацизму і т.д.”

Також читайте інтерв’ю керівника програм нових медіа Інтерньюз-Україна та експерта проекту “Інтернет-свобода” Віталія Мороза Громадському англійською, виданню LeTemps (Швейцарія) французькою, виданню “Радіо Свобода Білорусь” білоруською, а також інтернет-виданню “Дождь” російською.

Ознайомтеся з результатами експертного опитування щодо ризиків в сфері Інтернет-свободи в Україні, яке провела команда проекту “Інтернет-свобода”.

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.