Рада не заборонила вилучення серверів під час обшуків

Верховна Рада 24 лютого не змогла набрати необхідну кількість голосів для заборони правоохоронцям вилучати сервери під час обшуків. За законопроект №3719, який розглядався у другому читанні, проголосували 197 депутатів.

Положення законопроекту зобов’язували слідчого або прокурора у разі потреби скопіювати інформацію з серверів. Також адвокатам компанії повинні були отримати доступ до процесу обшуку на будь-якій його стадії, а не з дозволу слідчого.

Обшуки повинні були проводитися тільки у випадку, якщо інформацію не можна було отримати іншим шляхом. Слідчим та прокурорам треба було б детально описувати причини початку обшуку і т.п.

Також спецпідрозділам заборонялося б використовувати маски-балаклави чи демонструвати зброю, крім виняткових випадків під час обшуку в кримінальному провадженні тяжкого та особливо тяжкого злочину.

З 2015 р. в більшості випадків вилучення технічого обладнання правоохоронними органами відбувалися з вини компаній, переконаний голова Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку. Про це Олександр Данченко заявив під час круглого столу “Свобода в мережі: Україна у глобальному контексті”, який проходив в Українському кризовому медіа-центрі з ініціативи Freedom House в Україні 22 листопада 2016 р

На думку голови Комітету, довкола історій з вилученням серверів існує кілька проблем: намагання компаній, в яких проходять обшуки, піаритися на темі, що “заважає журналістам отримувати достовірну інформаці”. Для прикладу він навів один з нещодавніх випадків обшуків податківців в київських офісах провайдера “Ланет” та “Ромсат”. Інші проблеми: корумпованість суддівської та правоохоронної систем; недостатня підготовка правоохоронних органів в технічних питаннях та відсутність необхідного обладнання, яке б дозволило не вилучати сервери, а знімати необхідні дані, не перериваючи надання послуг клієнтам (як це було під час нещодавніх обшуків СБУ в одеському офісі оператора “Інтертелеком”); недосконале законодавство.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.