Чи буде вільний Інтернет в Україні? Підбиваємо підсумки місяця й пропонуємо рекомендації

Ми регулярно моніторимо інциденти та порушення інтернет-свободи в Україні, Росії та Білорусі. Результати з  описом можна переглянути на нашому сайті: netfreedom.org.ua

Чи є адекватними нові законодавчі ініціативи?

Мобільний зв’язок за паспортами. Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України пропонує обов’язкову реєстрацію всіх абонентів мобільного зв’язку в Україні та зобов’язати телеком-компанії збирати персональні дані всіх без винятку користувачів. ДЕТАЛЬНІШЕ

Блокувати сайти інтернет-магазинів. У Верховну Раду внесли законопроект  №6754, що, у разі ухвалення, дозволить Державній службі з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів блокувати сайти інтернет-магазинів, які порушують права споживачів.  ЧИТАТИ БІЛЬШЕ

Як ставитися до обшуків?

Обшуки “Вестей”. У липні обшукували медіахолдинг “Вести”. Усього – 183 обшуків в приміщеннях, які належать екс-міністру Олександру Клименку (колишній, за часів президента Віктора Януковича, міністр доходів і зборів). ЧИТАТИ ДАЛІ

Нові обшуки “Страни.ua”. 9 серпня стало відомо про нові обшуки у виданні “Страна.ua”. Попередні відбулися 22 червня. Затриманого тоді головреда видання Ігоря Гужву відпустили під заставу. ЧИ БУЛИ СИЛОВИКИ ЕФЕКТИВНИМИ?

Як ставитися до обшуків? Журналіст, колишній голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій Луканов розмірковує про те, як критично сприймати події та як Україні доносити свою позицію до міжнародних організацій. ЧИТАЙТЕ ТУТ

Крим та російські репресії

Засудили за соцмережі. Жителя Севастополя засуджено до року і трьох місяців позбавлення волі за пости в соцмережах. Знову використали для цього статтю про екстремізм. БІЛЬШЕ

“Відредагували” Інтернет. Росія ухвалила пакет законів про заборону анонімайзерів, регулювання месенджерів та обмеження пошуковиків. ДЕТАЛЬНО

В Росії протестували проти обмежень в Інтернеті. Спочатку незаконно – активісти “Лівого блоку” (ЧИТАТИ), а потім – під пильним наглядом поліції усі бажаючі (РЕПОРТАЖ).

Донбас в полоні страху

“Жизнь дороже лайков”. Активісти в Луганську повідомляють про білборди, якими залякують місцеве населення не писати “зайвого” в соцмережах.

Фото – Денис Казанський

Пропонуємо рекомендації з інформаційної безпеки

У серпні ми презентували посібник “Як підсилити інформаційну безпеку в Інтернеті під час конфлікту”. Щоб написати посібник, ми проводили робочі зустрічі з представниками Міністерства оборони, СБУ, Міністерства інформаційної політики, де вони мали змогу дискутувати з журналістами, представниками IT-cпільноти та міжнародних організацій. Наші зустрічі в ГО “Інтерньюз-України” були закритими.

Пізніше ми провели шість експертних дискусій щодо свободи Інтернету в обласних центрах – від Франківська до Харкова. Експерти у Львові, Франківську, Харкові, Вінниці дискутували перш за все про ризики безпеки, тоді як у Одесі та Святогірську – про необмежену свободу користувачів.

Фото з презентації посібника, яка відбулася 2 серпня в УНІАНі. Автор: Олександр Синиця

ЗАВАНТАЖУЙТЕ ПОСІБНИК ЗА ЛІНКОМ

Чому ми працюємо над темою інформаційної безпеки?

Досвід України з регулюванням Інтернету як спробою захистити інформаційний простір показав, наскільки важливою є ефективна комунікація з питань безпеки між усіма учасниками Інтернет-простору.

По-перше, 15 травня 2017 року Указом Президента України №133/2017 введено санкції проти 468 юридичних осіб та 1228 фізичних осіб Російської Федерації, серед них «Яндекс», «Mail.Ru Group». Провайдери та оператори мобільного зв’язку були зобов’язані заблокували доступ користувачам до ресурсів yandex.ru, mail.ru, ok.ru, vk.ru та інших.

Це рішення стало несподіванкою для всіх учасників українського кіберпростору, бо, на думку громадськості, було надто швидко ухвалене і недостатньо ефективно скомуніковане представниками влади.

По-друге, 19 червня 2017 року Міністерство інформаційної політики України передало до СБУ перелік з 20 веб-сайтів, рекомендованих до блокування, оскільки ті «містять інформацію, що розпалює міжнаціональну ворожнечу або ж порушує територіальну цілісність України».

Фото з презентації посібника, яка відбулася 2 серпня в УНІАНі. Автор: Олександр Синиця

Впродовж трьох років конфлікту держава самоусувалася зі сфери регулювання веб-контенту, а інтернет-середовищу не вдалося самостійно впоратися із викликами для національної безпеки. Експертне середовище наполягало на захисті свободи слова та пропонувало чітко окреслити загрози державній безпеці в мережі, адже це допомогло б громадянам у саморегулюванні без застосування урядових обмежень. Однак це не спрацювало.

По-третє, в червні цього року кіберпростір вразило стрімке поширення вірусу-шифрувальника Petya.A. Багато експертів припускають, що це була спланована кібератака на Україну із виразними політичними мотивами.

Ризики у сфері інформаційної безпеки значно зросли для військовослужбовців ЗСУ, співробітників СБУ, державних службовців, правозахисників, журналістів і блогерів. Для них, а також для усіх зацікавлених ми підготували Рекомендації з інформаційної безпеки.

Фото з презентації посібника, яка відбулася 2 серпня в УНІАНі. Автор: Олександр Синиця

“Цей посібник є дуже якісним прикладом співпраці держави і громадянського суспільства, в якому і держава, і громадянське суспільство не конкурують, а намагаються посилити один одного, не переходячи межу свободи. Рекомендації є реальними до виконання, будемо просувати їх в інші органи державної влади”, – зазначив держсекретар Міністерства інформполітики Артем Біденко про наш посібник під час презентації.

БІЛЬШЕ ПРО ПОСІБНИК ЧИТАЙТЕ ТУТ

У попередньому звіті ми писали про загрозу досудового блокування сайтів, яка нависла над Україною. Ознайомитися можна ТУТ.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.