Півроку після “блокування”. Підбиваємо підсумки місяця

Цього місяця Президент підписав закон про основи кібербезпеки, що має на меті створити національну систему захисту від кіберзагроз. Також під час досліджуваного періоду інциденти стосувалися безпеки активістів та затримань користувачів за антиукраїнську агітацію в мережі

Експертне опитування щодо цифрових прав в Україні

Майже через півроку після підписання “санкційного” указу Президента України №133/2017 від 17 травня 2017 року ми провели експертне опитування з метою оцінити політику уряду стосовно Інтернет-врядування та цифрових прав в Україні.

Результати опитування показали, що в експертному середовищі немає чіткої позиції в оцінці указу. 48,3% опитаних експертів вбачають рішення як вкрай позитивне та скоріше позитивне, тоді як 40,2% надають йому вкрай негативну та скоріше негативну оцінку.

Нагадаємо, відповідно до указу мобільні оператори та Інтернет-провайдери обмежили доступ до низки російських сайтів (VK.com, Yandex.ru, OK.ru, Mail.ru).

Чи було рішення Президента України стратегічно правильним чи неправильним? Більшість респондентів (56,2%) розглядають обмеження доступу до російських Інтернет-ресурсів як стратегічно правильне рішення уряду. Однак майже третина (26,8%) вважають рішення стратегічно неправильним.

Абсолютна більшість респондентів (83%) очікують, що українські користувачі будуть менше користуватися вище згаданими російськими інтернет-ресурсами в майбутньому. Разом з тим, тільки 41% респондентів оцінили підписаний указ радше як ефективний.

Чи зменшилася кількість російської пропаганди в медіа-середовищі Україні? Чи достатньо уряд залучає громадянське суспільство до участі в розробці політики в сфері кібербезпеки? Чи будуть українці менше користуватися російськими сервісами?

Знаходьте відповіді експертів на ці та інші запитання в нашому матеріалі за результатами експертного опитування ЗА ПОСИЛАННЯМ.

Як регулюватиметься Інтернет в Україні?

Чого очікувати? Після Революції Гідності в порядку денному Верховної Ради все частіше почали з’являтися законопроекти, що можуть вплинути на стан свободи Інтернету в Україні. Як з них наразі перебувають в порядку денному Верховної Ради? В чому їх загрози та перспективи? Читайте а нашій АНАЛІТИЦІ.

Як регулюються права користувачів? Чому головною особливістю сфери регулювання Інтернету в Україні є відсутність системного підходу держави до питання «цифрових прав», читайте в аналізі законодавства ТУТ.

Що змінилося після півроку санкцій проти російських сайтів? Які збитки понесли російські IT-компанії та як змінилася відвідуваність заборонених сайтів, читайте в матеріалі в рамках спецпроекту “Вільний Інтернет”. ПОСИЛАННЯ

Рейтинг свободи Інтернету. Міжнародна правозахисна організація Freedom House опублікувала щорічний звіт рейтингу свободи Інтернету за 2017-ий рік, що співпало із підбиттям підсумку півроку із санкціями проти російських соціальних мереж та інтернет-сервісів. Показники України суттєво погіршилися. Цьогорічне падіння є найбільш стрімким із 2012-ого року – часу початку спостережень за ситуацією із свободою Інтернету в Україні. ДЕТАЛЬНІШЕ

Законодавчо врегулювали кіберсферу. Президент Петро Порошенко підписав Закон України “Про основні засади забезпечення кібербезпеки України”,  ухвалений Верховною Радою України 5 жовтня 2017 року. Як захищатимуть від кіберзагроз? ЧИТАЙТЕ ТУТ

Інформаційно-психологічні операції у мирний час. У Верховній Раді зареєстровано законопроект №7272, який може дозволити військовим підрозділам здійснювати заходи зі спеціальної розвідки та проведення військових інформаційно-психологічних операцій у мирний час. БІЛЬШЕ

Безпека в Інтернеті

Чи несемо ми відповідальність за написане в Інтернеті? Як трактують інтернет-простір силові органи в Україні та як розрізняти виявлення власного незадоволення від заклику до повалення конституційного режиму чи до насильницької зміни влади, читайте ТУТ.

Як навчають фахівців з кібербезпеки? Із 900 молодих українських ІТ-спеціалістів лише десять обирають своєю спеціальністю кібербезпеку. Причини такої ситуації – у системі нашої освіти. БІЛЬШЕ

Постправда як тренд. Чому журналістам треба відмовитись від клікбейту (використання різних методів, таких як сенсаційні заголовки і т.д., задля “клікабельності” матеріалу) та “чупакабри”, читайте ТУТ.

Twitter заборонив рекламу RT (Russia Today) та Sputnik. У заяві пояснюється, що компанія пішла на такий крок, виходячи із висновків американських розвідувальних служб про те, що обидві новинні агенції прагнули вплинути на президентські вибори в США 2016-ого року з допомогою соцмереж. ДАЛІ

Росія та Крим. З 1 листопада набув чинності закон, згідно з яким анонімайзери, VPN-сервіси та пошуковики повинні фільтрувати трафік та пошукові запити. ДЕТАЛЬНІШЕ

Читайте нашу аналітику англійською

An expert survey. In November 2017 we presented the results of an expert survey aimed to measure the opinion in the expert community regarding the government’s policy to Internet governance and digital rights of users. To conduct the survey, 112 respondents from expert community were surveyed by representatives of NGO “Internews Ukraine”. Results and infographics are available HERE.

72 criminal proceedings of “anti-Ukraine” propaganda cases registered in 2015-2017. As the Security Service of Ukraine reported, during 2015-2017 years there were 72 criminal proceedings registered, more than 60 people sentenced for “anti-Ukraine” propaganda on “VK.com” and “OK.ru.” See DETAILS.

The prospects for regulation of the Internet in Ukraine in 2017-2019. After the Revolution of Dignity of 2013-2014 draft bills aimed at significantly restricting the digital rights of Internet users have started to appear more and more often on the daily agenda of the Supreme Council (Parliament). Why it is so, READ HERE.

How the Internet and the digital rights of users are regulated in Ukraine? Why the main feature of the field of Internet regulation in Ukraine is the absence of a systematic approach by the state to questions regarding «digital rights» (definitions, integrated mechanisms, procedures and rules) read HERE.

У попередньому звіті ми розмірковували, з’явиться в Україні система кіберзахисту. Ознайомитися можна ТУТ.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.