Остерігайтеся “Poshukach.com”. Створений Росією для обходу “блокування” сайт за місяць зібрав 3,8 млн відвідувань

Російська компанія Mail.Ru Group, яка володіє соцмережами «ВКонтакте» й «Одноклассники», згідно з дослідженнями InformNapalm, створила сайт poshukach.com для обходу “блокування”. Ймовірно, він загрожує безпеці особистих даних користувачів в онлайн-просторі. За один місяць сайт здобув 3,8 млн відвідувань, це досить багато для новоствореного ресурсу. 90% відвідувань – з України.

Лише за місяць новостворений сайт набрав 3,8 млн відвідувань, згідно з даними SimilarWeb. Майже 65% трафіку – це прямі переходи на сайт за червень 2017-ого року, що пояснює спосіб встановлення  – пошуковик завантажується разом із іншими програмами й “інфікує” браузери користувача. Ще 25% трафіку – це переходи за посиланнями, 47% із яких – це посилання із російських сайтів.

Ймовірно, сайт загрожує безпеці особистих даних користувачів в онлайн-просторі. Небезпеки полягають в першу чергу в “непрямому” впливі пошуковика на онлайн-активність та комп’ютерну систему користувача.

“Сайт виглядає як звичайний пошуковик, але несе в собі чимало ризиків для користувачів. Окрім того, що він впливає на всю вашу онлайн-активність (адже змінює пошук і видає в основному комерційні посилання), він може зробити комп’ютерну систему більш вразливою до вірусів, різного роду шкідливого програмного забезпечення чи інших кібератак”, – повідомляють сайти, що відстежують шкідливе програмне забезпечення.

Чим довше Poshukach.com залишається у вашій системі, тим більше проблем ви можете отримати. В першу чергу, вам буде дуже тяжко знаходити необхідну інформацію. У ваших браузерах буде не тільки величезна кількість посилань на неперевірені і потенційно небезпечні ресурси (і лише невелика кількість “правильних” посилань, отриманих із інших пошукових систем), а також гігантська кількість реклами.

Але також невідомо, чи ваші паролі, адреси і інша інформація є захищеними, коли ви користуєтеся цим пошуковиком.

Ваша конфіденційність також буде під загрозою, адже на запропонованих пошуковиком сайтах вам буде потрібно вводити ваші особисті дані.

В Інтернеті багато ресурсів порівнюють пошуковик із вірусом.

Що робити? Якщо ваш комп’ютер вже “інфікований”, необхідно видалити Poshukach.com, а також програму, разом із якою встановився пошуковик. Різні способи це зробити та інструкції вже є досить поширеними в Інтернеті. Загалом же основне правило – бути обачними, коли завантажуєте програмне забезпечення: використовуйте лише перевірені джерела, і уважно стежте за процесом встановлення (невеликого розміру примітки про встановлення додаткових програм зазвичай не є дуже помітними, важливо читати інформацію про програми, які ви встановлюєте).

Poshukach.com як спосіб Росії обійти блокування із загрозою для користувачів

У червні 2017-ого року InformNapalm розповідали, як Mail.Ru Group обходить заборону на діяльність в Україні з допомогою кіпрської офшорної компанії:

Російська компанія Mail.Ru Group, яка володіє соцмережами «ВКонтакте» й «Одноклассники», обходить заборону на діяльність в Україні через офшорну компанію Nessly Holdings Limited, зареєстровану на Кіпрі.
Про це повідомляє «Укрінформ» з посиланням на розслідування міжнародного розвідувального співтовариства InformNapalm.

«Чергове OSINT-розслідування міжнародного розвідувального співтовариства InformNapalm розкриває спроби російської компанії Mail.Ru Group обійти заборони на діяльність в Україні через офшорну компанію Nessly Holdings Limited, зареєстровану на Кіпрі», – йдеться в повідомленні.

Як повідомляють волонтери-розслідувачі, Mail.Ru мімікрує під «Пошукач».

«01.06.2017 генеральний директор Mail.Ru Group Борис Добродєєв оголосив про закриття офісів компанії в Україні. Добродєєв також зазначив, що український бізнес не робив істотного внеску у виручку компанії. Проте, Mail.Ru Group не збирається відмовлятися від отримання прибутку з українців і, як наслідок, вживає кроків для збереження свого впливу на території України», – зазначають розслідувачі.

24.05.2017 був створений домен poshukach.com. З моменту реєстрації сайт швидко набрав популярність і, за даними Alexa, на 12.06.2017 посідав 492 місце з відвідуваності в Україні.

Наголошується, що «незважаючи на назву в українському стилі», з Україною «Пошукач» ніяк не пов’язаний.

Сам інтерфейс сайту російсько-англійський, домен POSHUKACH.COM був зареєстрований російським реєстратором RU-CENTER. Початковий код головної сторінки сайту містить відсилання до браузеру FreeU, одним з розробників якого є Mail.Ru Group. Також сайт POSHUKACH.COM розташований у мережі, що територіально належить Росії.

Скріншот сайту

Сайт пов’язаний з Nessly Company (відомою як Nessly Holdings Limited) – офшорною компанією, афільованою з Mail.Ru Group і зареєстрованою на Кіпрі.

Водночас мережа, в якій розташований сервер браузеру FreeU, який українцям активно рекламували для обходу заборони соцмереж «ВКонтакте» й «Одноклассники», також зареєстрована на Nessly Company.

Директором Nessly Holdings Ltd зазначена якась Олена Азаренко (Elena Azarenko), яка обіймає (або обіймала) посаду директора в компаніях, пов’язаних з MRG: MGL Mail.Ru Equity Limited, VK.COM Holdings Limited, MRGroup Invetsments Limited, Odnoklassniki Holdings Limited, MGL Mail.Ru Internet Assets Limited. Пошук у LinkedIn підтверджує, що Elena Azarenko працює в Mail.Ru Group.

«Таким чином, можна з великою вірогідністю стверджувати, що Nessly Holdings Limited тісно пов’язана з Mail.Ru Group. Через цю компанію Mail.Ru Group намагається обійти санкції, запроваджені щодо російських IT-компаній в Україні: ні домен POSHUKACH.COM, ні пов’язана IP-адреса не блокуються українськими провайдерами», – наголошуюється в розслідуванні InformNapalm.

«Як наслідок – Mail.Ru продовжує бути присутнім на українському ринку, використовувати власний пошуковий движок для показу результатів, які Mail.ru визнає «більш релевантними», а також заробляти на рекламі, що показується українським користувачам», – робить висновок “Інформнапалм”.

Як відомо, 15 травня 2017 року президент Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких  соцмережі «Вконтакте» і «Одноклассники», компанія «Яндекс» тощо.

Нагадаємо, в ТОП-5 сайтів, якими користуються українці, вперше за всю історію досліджень не потрапили російські.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.