Як порушують Інтернет-свободу в Україні, Росії та Білорусі. Огляд за 12-25 листопада

Протягом 12-25 листопада на карті «Моніторингу свободи Інтернету» було повідомлено про 12 випадків порушень свободи в Інтернеті.

В Україні найбільше запам’яталося закриття файлообмінника EX.UA, в той час як в Росії –  блокування доступу до мережі LinkedIn. Ось деякі з  головних випадків, що впливають на свободу вираження в Інтернеті.

Україна

Закриття FS.TO та EX.UA. 15 листопада Кіберполіція Національної поліції України оголосила про закриття популярного українського онлайн-кінотеатру FS.TO за порушення авторського законодавства. До групи онлайн-кінотеатрів FS входили також сайти BRB.TO, FS.UA и CXZ.TO. Під час слідчих дій вилучили 60 серверів, фігурують 19 осіб, збитки від діяльності сайту оцінили в 5 млн грн.

16 листопада найбільший в Україні файлообмінник EX.UA оголосив про рішення припинити свою роботу. На головній сторінці сайту було повідомлено, що ресурс працюватиме до 30 листопада, щоб користувачі могли завантажити свої файли, поштова скринька буде перенесена на новий домен. В EX.UA нарікають на загрози, шантаж, DDoS-атаки, а також на прийнятий Верховною Радою і ветований згодом президентом «Закон про державну підтримку кінематографії в Україні».

Ветований скандальний закон. «Закон про державну підтримку кінематографії в Україні», прийнятий Верховною Радою 22 вересня, був ветований Петром Порошенко 17 листопада 2016 р. У президента є зауваження щодо положень про фінансування кіновиробництва. Чи будуть змінені положення, які дозволятимуть заблокувати сайт без рішення суду на 24 години – не відомо.

Mail.ru закриває українську точку трафіку. Тим часом російський інтернет-гігант Mail.ru з 20 грудня, за даними українським ЗМІ, припинить доставляти трафік в точки обміну трафіком в Україні й буде передавитися як іноземний трафік. Озвучена причини – надто дорого (щомісяця 50 тис євро). Деякі експерти вважають, що Mail.ru може піти через політичні мотиви.

«Обшуки в офісах інтернет-провайдерів не пов’язані зі свободою Інтернету». Вилучення серверів в ІТ-компаній не пов’язане з питанням дотримання свободи слова. З 2015 р. в більшості випадків вилучення технічого обладнання правоохоронними органами відбувалися з вини компаній, переконаний голова Комітету Верховної Ради України з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко.

Окупований Крим

В’язниця за пост в соцмережі. окупованому Росією кримському Сімферополі за пости в соціальних мережах позбавлені волі 19-річний хлопець на 18-річна дівчина. Хлопця позбавили волі майже на чотири роки, дівчині дали умовний термі строком два роки. Так звана Генпрокуратура Криму звинуватила їх у “екстремізмі”, а саме у розміщенні «аудіо- і відеоматеріалів, які розпалюють ненависть до представників кавказьких народностей».

Росія

LinkedIn заблокований. «Роскомнадзор» вніс професійну соцмережу LinkedIn, яка належить Microsoft, у список заборонених сайтів. Влада Росії звинуватила сайт в порушенні закону, який зобов’язує зберігати інформацію про росіян на російських серверах. Це поки найбільша соціальна мережа, заблокована в Росії. На  LinkedIn було зареєстровано близько 6 млн російських користувачів, однак ресурс не був популярним на території РФ. Подібні претензії «Роскомнадзор» може висунути так само Facebook. Керівництво LinkedIn збираеться зустрітися з російськими чиновниками, щоб врегулювати це питання.

Чиновники відзвітуються про свої сторінки в соцмережах. Російські державні чиновники до 1 квітня 2017 року повинні будуть повинні будуть офіційно повідомити про свої профілі у соцмережах, або ж написати письмову заяву про їх відсутність.

Opera Software йде з Росії. Російські ЗМІ повідомляють, що норвезька компанія Opera Software, частину акцій якої нещодавно придбали китайські компанії, закриє свій офіс в Росії. Закриття пов’язують з двома можливими причинами: зміною керівництва або тиском російської влади, яка нібито вимагає від компанії, щоб браузер фільтрував заборонені сторінки (навіть в режимі, який дозволяє обходити блокування).

Видалена стаття про ТОП-чиновника. Газета «Ведомости» видалила зі свого сайту статтю про розкішний будинок президента державної нафтової компанії «Роснафта» Ігоря Сєчина за рішенням суду. Суд також зобов’язав видання знищити залишки тиражу номера від 20 липня 2016 року.

Блокування групи «Вконтакте». Групу соцмережі «Вконтакте» «Краснодарский станкозавод СЕДИН» за вимогою Генпрокуратури РФ було заблоковано, ймовірно, через критику правлячої партії.

Звіт Freedom House

Freedom House 14 листопада 2016 р. оновив щорічний рейтинг свободи Інтернету у світі. На відміну від Білорусі, Україна та Росія погіршили свої показники.

Україна у звіті Freedom on the Net 2016 американського незалежного аналітичного центру посіла 25 місце з 64 країн, набравши 38 балів (статус «частково вільний»). Росія  – на 52 місці з 65 балами (статус «невільний»), Білорусь – на 48 місці з 62 балами (статус «невільний»). В рейтинзі “0” балів означає повністю вільний Інтернет, а “100” балів – повністю невільний.

Падіння в рейтингу в Україні автори звіту пояснили посиленням боротьби з сепаратизмом в Інтернеті та блокуванням низки сайтів на територіях незаконних республік Донбасу. У Білорусі покращилися технічні умови надання Інтернету (швидкість), однак влада продовжує блокувати й залякувати опозиційні онлайн-видання; переслідувати незалежних журналістів та блогерів; розширювати технічні та юридичні можливості для спостереження за користувачами в мережі. У Росії до пониження свободи призвели почастішання випадків атак та арештів за пости в соцмережах та прийняття так званих законів Ярової, які суттєво послабили захист персональних даних російських користувачів Інтернету від втручань спецслужб.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.