Новий закон про мову: що зміниться для Інтернету та ЗМІ

25 квітня 2019 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні закон про державну мову. Дія закону не поширюватиметься на мову віросповідання та приватне спілкування. За законопроект №5670-д проголосували 278 депутатів з “Блоку Петра Порошенка”, “Радикальної партії Олега Ляшка”, “Самопомочі”, “Батьківщини”, “Народного фронту” та “Волі народу”. Проти голосували фракції “Відродження” та “Опозиційний блок”.

У день ухвалення закону незгодні депутати внесли одразу чотири постанови про скасування закону. За словами голови Верховної Ради Андрія Парубія 14 травня депутати розглянуть та скасують всі чотири постанови, а закон невідкладно підпишуть і сам Парубій, і чинний президент України Петро Порошенко.

У свою чергу команда новообраного президента Володимира Зеленського, який під час дебатів на НСК “Олімпійський заявляв, що “ як гарант я повинен захищати українську мову, і я це буду робити”, поширила допис на офіційній сторінці Зеленського з позицією щодо мовного закону Віртуальна команда Зеленського повідомила, що після інавгурації новообраний Президент України зробить ретельний аналіз закону, “щоб пересвідчитися, що в ньому дотримані всі конституційні права та інтереси всіх громадян України”.

Загалом депутати Верховної Ради розглянули 2082 правки до мовного закону, обговорення якого в стінах парламенту  розпочалося ще 28 лютого. Закон набере чинності через два місяці з моменту його публікації.

Наразі апарат Верховної Ради  зводить всі схвалені правки, після чого оприлюднить остаточний варіант закону про державну мову. “Інтернет-свобода” зібрала основні зміни, які стосуються мережі Інтернет та ЗМІ, які є у проекті закону 5670-д.

Що зміниться в інтернеті?

Закон про мову передбачає, що відтепер державна мова буде основною  не лише у освіті, медицині, сфері послуг чи державному секторі, а і в мережі Інтернет.

Відповідно до закону, у Інтернеті відбудуться такі зміни:

  • В усіх комп’ютерних програмах повинен  бути український інтерфейс. Якщо ж українських інтерфейс є в стадії розробки, альтернативним може використовуватися інтерфейс з англійською мовою.
  • Центральні та місцеві органи влади, державні та комунальні заклади освіти мають використовувати софт винятково  з українським інтерфейсом. Поки такий розробляється, дозволяється англійський інтерфейс.
  • Сайти, мобільні додатки, соцмережі органів влади, державних та комунальних підприємств, ЗМІ та фірм, що зареєстровані в Україні, повинні мати версію українською мовою, що має завантажуватися за замовчуванням. Ця норма запрацює тільки через півтора року з моменту набуття чинності закону.
  • Спеціалізоване обладнання не для широкого вжитку може не мати користувацького інтерфейсу українською мовою, якщо є англійська мова.
  • Матеріали передвиборчої агітації, що розміщуються в мережі Інтернет повинні  бути українською мовою.
  • У відео на замовлення українська звукова доріжка має бути за замовчуванням. За умови, що така доріжка є.

Що зміниться у медіа?

Центральні телеканали та радіостанції зобов’язані з 7:00 до 18:00 і з 18:00 по 22:00 давати 90% продукту українською. Регіональні канали – 80%. Ті, що відповідно до ліцензії мовлять кримськотатарською мовою або мовою інших корінних народів України, мають давати не менше 30% продукту українською. Перехідний період цієї норми – два роки.

Друковані ЗМІ можуть виходити і іноземною мовою, але за умови друку тиражу українською мовою. Передплата видання іноземною мовою можлива, якщо є можливість передплатити випуск українською мовою.

Хто перевірятиме дотримання закону та чи будуть штрафи?

Перевірятиме як виконується закон про мову Уповноважений із захисту державної мови. Його призначає та звільняє Кабінет міністрів.

Штраф за порушення мовного закону в мережі Інтернет, користувацьких програмах, телекомунікаціях – від 3400 до 5100 гривень. Якщо норму закону не виконують друковані медіа – штраф від 6800 до 8500 гривень. Повторне вчинення порушення впродовж року передбачає штраф від 8500 до 11900 грн.

Перш ніж виписати штраф, Уповноважений повинен зробити зауваження або попередження та надати час на “усунення недоліків”. Загалом процедура накладання штрафу довготривала, тож до реального покарання справа може не дійти.

Коментарі

One thought on “Новий закон про мову: що зміниться для Інтернету та ЗМІ

  1. Принятие этого закона – вопиющая дискриминация русскоязычных граждан страны. Это грубейшее нарушение свободы слова, нарушение Устава ООН и Декларации прав человека. Принятие этого закона – это прямое разжигание ненависти и вражды в украинском обществе. По сути – это преступление! Не говоря уже о том, что грубейшее нарушение Конституции Украины. Характерно, что за все годы подготовки этого закона, ни один из парламентариев или медийных сторонников этого закона не решился провести ни ОДНО общественное слушание по проекту в русскоязычных регионах страны. Этот закон – публичная пощечина всем русскоязычным гражданам, журналистам, деятелям культуры, сторонникам демократического развития Украины.

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.