Німеччина тисне на Фейсбук: правозахисники наголошують на суперечливості закону щодо штрафів за мову ворожнечі

Німецький парламент 30 червня 2017-ого року ухвалив суперечливий закон, згідно з яким соціальні мережі можуть зіткнутися зі штрафами у розмірі до 50 мільйонів євро (57 мільйонів доларів США), якщо не усуватимуть контент, що містить «мову ворожнечі». Експерти та правозахисники наголошують на суперечливості закону.

Закон про захист інтернет-мережі, який ще називають «законом про Facebook», набуде чинності у жовтні.

Згідно із ухваленим законом, якщо протягом 24 годин веб-платформи не видалятимуть «очевидно нелегальний» контент, що містить «мову ворожнечі», наклепи або пропагує насильство, їм доведеться платити штрафи від 5 до 50 мільйонів євро. На вирішення складніших випадків компанії матимуть один тиждень.

«Досвід показує, що без політичного тиску оператори великих інтернет-платформ не виконають своїх зобов’язань (щодо усунення неприйнятного контенту – MS), і тому цей закон є обов’язковим», – сказав німецький міністр юстиції Хейко Маас (Heiko Maas), один з затятих прихильників законопроекту. Він також додав, що «свобода слова закінчується там, де починається кримінальне законодавство».

Правозахисники розкритикували нововведення. Маріанн Фернандес Перес (Maryant Fernández Pérez), представник організації Європейські цифрові права (EDRi), у своєму блозі під назвою “Чи вб’є вільні висловлювання популізм 30 червня?” зазначив, що воно «може призвести лише до приватизованої, непередбачуваної онлайн-цензури».

Спікер Facebook  наголосив, що закон навряд чи зможе допомогти вирішенню проблеми:

«Ми вважаємо, що розв’язати питання найкраще вдасться за умови співпраці уряду, громадянського суспільства та технічної індустрії.  Цей закон,  у тому вигляді, який він має зараз, не сприятиме вирішення цієї суспільно важливої проблеми».

У Twitter відмовилися коментувати прийняття закону.

Виконавчий директор Інституту Масової Інформації Оксана Романюк підтримує тезу щодо суперечливості закону та пояснює у себе на сторінці у Facebook:

“Закон дуже спірний, як мінімум, тому, що соцмережі дуже топорно вичисляють мову ворожнечі і не менш топорно її блокують – що ми вже не раз бачили на українському прикладі, а хтось і на власному досвіді уже переконався. А тепер ситуація стане ще гіршою, тому що корпораціям додаткова відповідальність, обтяжена матеріальними збитками, точно не потрібна – цілком можливо що фейсбук почне “тупо” випилювати все підряд, що хоч трохи нагадуватиме хейт спіч.

І ще, суть у тому, що якщо тебе заблокували, у тебе не існує притомного механізму подати апеляцію, пояснити і добитися дочасного розблокування і якоїсь справедливості. Із соцмережами контекст завжди out, плюс зараз не існує жодного регулятора для таких компаній – а базово, є величезні питання до прозорості прийняття рішень, приватності, і тп”.

Уряд Німеччини схвалив цей законопроект ще у квітні.

Напередодні, 26 червня, інтернет-гіганти Facebook, Twitter, Microsoft та YouTube оголосили про створення Глобального Інтернет-форуму для боротьби з тероризмом.

Метою Глобального Інтернет-форуму є зменшення доступу терористів до інтернет-послуг. У межах організації  компанії працюватимуть спільно над розробкою політики та способів боротьби з терористичним контентом, а також технологічних методів протидії цій проблемі. Група тісно співпрацюватиме з урядовими антитерористичними організаціями, Виконавчим директоратом з питань боротьби з тероризмом ООН (UN CTED) та Ініціативою ICT4Peace, у рамках якої буде проведено низка семінарів у Кремнієвій долині. Під час них Facebook, Microsoft, YouTube та Twitter навчатимуть менші компанії та організації боротися з тероризмом.

Технологічна співпраця проявиться, зокрема, у створенні бази даних для відстеження екстремістського контенту. Кожен файл матиме «цифровий відбиток». Після того, як він потраплятиме в базу даних, компанії перевірятимуть, чи не порушує доданий контент їхню політику. За необхідності технологічні гіганти зможуть швидко знаходити його на своїй платформі і видаляти.

Нагадаємо, український Facebook, за оцінками самої мережі, виріс до 10 мільйонів користувачів.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.