Як порушують Інтернет-свободу в Україні, Росії та Білорусі. Огляд за грудень 2016 р.

Підтвердилися побоювання щодо затримань в так званій «Луганській народній республіці» опозиційних блогерів. Російська влада посадила до в’язниці блогера за статтю про Сирійську війну, а російські ЗМІ всерйоз писали про можливе блокування Youtube, Facebook та Google. Натомість українці стурбовані, що можуть залишитися доступу без сайту Booking.com. Ще про головні порушення та загрози Інтернет-свободі в грудні 2016 р. – читайте в стислому огляді.]

На мапі "Порушення Інтернет-свободи" в грудні нанесено 23 випадки.
На мапі “Порушення Інтернет-свободи” в грудні нанесено 23 випадки.

Україна

Booking.com хочуть заблокувати в Україні. Проти всесвітньо відомого сайту для бронювання помешкання порушене кримінальне провадження через розміщення оголошень про місця в готелях, які були незаконно відібрані в українських власників після анексії Криму.  Справу веде прокуратура Автономної республіки Крим.

Закриття піратських порталів. Кіберполіція України вилучили в Киеві сервер ще одного піратського веб-сайту – Baltazar.org.ua. Кілька тижнів перед цим обшуки з подальшим закриттям пройшли у власників онлайн-кінотеатру FS.TO. Згодом з’ясувалося, що його закрили через несплату податки від рекламних доходів, а не порушення авторських прав.

Росія блокує українські сайти. Литовська хостингова компанія на кілька годин вимкнула сервер, на якому був розташований сайт івано-франківської газети “Репортер”. Причина – скарга російського державного органу через новину про “Правий сектор”. Це вже вдруге російська сторона блокує доступ до цього ресурсу.

Донбас

В окупованому Луганську арештований ще один проукраїнський блогер. У соцмережах Геннадій Беницький критикував незаконну владу, описуючи життя міста. Незаконна влада «ЛНР» вийшла на Геннадія через його зв’язки в Facebook з іншим блогером – Едуардом Неделяевим. Останній був арештований і звинувачений в співпраці з СБУ.

Росія

На фоні блокування доступу до LinkedIn російські ЗМІ всерйоз сприйняли інформацію про можливе закриття доступу до сайтів інтернет-гігантів як Youtube, Facebook та Google. Хоча жодне з побоювань не справдилося.

Закриття Youtube та новин від Google могло статися через нові російські закони та законопроекти. Вони містять розмиті формулювання, які можуть теоретично дозволити блокування американських сервісів. Facebook зазнав атаки від росіянина, що звернувся до суду зі скаргою на соцмережу. На думку Тімура Булатова, Facebook несе “загрозу нацбезпеці” та розповсюджує “аморальну та антисімейну ідеологію”. Суд відхилив клопотання.

Переслідування інакодумців продовжується. Росіянина з Тюмені посадили до в’язниці за статтю на своєму блозі, яку визнали “виправданням тероризму”. Термін ув’язнення – два роки шість місяців. Олексій Кунгуров восени 2015 р. у своєму LiveJournal опублікував статтю “Кого на самом деле бомбят путинские соколы?”. Автор спростував кілька міфів про участь Росії у конфлікті в Сирії.

Не дивно, що інший російський блогер звернувся до України з проханням отримати статус біженця. Хто він – українська влада не розголошує. Відомо, що він заявив на кордоні про переслідування в Росії за критику політики Кремля.

В Краснодарі блогера Олексія Кнедляковського арештували за розміщення хреста на пам’ятнику радянського чекіста Фелікса Дзержинського в день ФСБ. Відео доказів у слідства нема. Активісту дали 15 діб арешту. У відповідь він оголосив початок голодування.

Білорусь

Боротьба з анонімайзерами. Влада Білорусі почала заважати роботі інтернет-користувачів з браузером TOR, який дозволяє обходити блокування і залишатися невидимим.

“Випадкове” припинення прямого включення. Білоруська міліція затримала двох журналістів видання “Наша Ніва” під час ведення онлайн-трансляції. Журналісти показували в інтернеті опозиційну акцію, на котрій вивішувались біло-червоно-білі прапори в Мінську. Через кілька годин їх відпустили, заявивши, що затримали випадково.

В Мінську затримали російського блогера. Справу проти Олександра Лапшина відкрили в Азербайджані за візит до Нагорного Карабаху, який Баку вважає своєю територією. У блогера три громадянства: українське, російське та ізраїльське.

Сайт вбитого журналіста Павла Шеремети був тимчасово недоступним через проблеми з доменом. “Белорусский партизан” тепер доступний за адресою belpartisan.org. Причиною блокування ресурсу стало те, що хостери не змогли добитися підтвердження у колишнього власника сайту його електронної скриньки.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.