Як порушували Інтернет-свободу в Україні, Росії та Білорусі. Огляд за 30 січня – 12 лютого

Верховна Рада нарешті прийняла законопроект про інфраструктуру, який може закінчити тривалий конфлікт між власниками інфраструктури та Інтернет-провайдерами. У Криму звільнений кримськотатарський адвокат Еміль Курбедінов, арештований на 10 діб за старий пост в соцмережі. Білорусь створила небезпечний прецедент на пострадянському просторі, виславши Азербайджану блогера з російсько-ізраїльським громадянством після майже двох місяців тримання під вартою. Про ці та інші випадки порушень Інтернет-свободи читайте в регулярному огляді за першу половину лютого 2017 р.

Протягом 30 січня – 12 лютого на карті «Моніторингу свободи Інтернету» було повідомлено про 23 випадки порушень Інтернет-свободи на території України, Росії та Білорусі.

Україна

Довгоочікуваний законопроект про інфраструктуру прийнятий. Верховна Рада України 7 лютого прийняла законопроект, який повинен впровадити на ринку чіткі правила взаємодії власників інфраструктури з операторами зв’язку та встановити прозорі механізми ціноутворення. На встановлення подібних правил ІТ-ринок чекав багато років. Власники інфраструктури, як енергетичні компанії, ЖКГ, ОСББ, могли безпідставно підвищувати або встановлювати різні ціни для провайдерів. Також Інтернет-провайдери раніше могли нелегально використовувати комунальну інфраструктуру. Тому новий закон повинен врегулювати відносини між усіма учасниками ринку, запровадити єдині правила для гравців ринку і покращити якість Інтернет-покриття.

СБУ вислала з України російського блогера. Працівники Служби безпеки України в Закарпатській області 3 лютого примусово повернули до Росії блогера, який систематично оприлюднював в Інтернеті антиукраїнські матеріали. Йому планується заборонити в’їзд в Україну на п’ять років.

Двох українців посадили за адміністрування сторінок в соцмережі. Суд Донецької області на початку лютого засудив двох мешканців області до п’яти років позбавлення волі за “посягання на територіальну цілісність та недоторканість України”. Хлопці віком до 25 років нібито створили у соціальній мережі “Вконтакте” декілька груп з метою підтримки терористичних організації “ДНР” та “ЛНР”.

В Дніпрі затримали 27-річного адміністратора “проросійських” груп. Мешканець Дніпра звинувачується у веденні активної антиукраїнської пропаганди в соціальних мережах через адміністрування кількох сторінок. Під час обшуку співробітники спецслужби вилучили у затриманого комп’ютерну техніку із доказами протиправної діяльності.

Інтернет-провайдер заявляє про цілеспрямовану кібератаку та пошкодження майна. Українська компанія “Бест” скаржиться на регулярні з січня 2017 р. цілеспрямовані DDOS-атаки та фізичне пошкодження мережі, які призводять до відсутності Інтернету у абонентів. Компанія “Бест” має клієнтів у Києві та Київській області, центральний офіс знаходиться в Ірпені. В компанії переконані, що ці атаки мають замовний характер.

Крим

У другому півріччі 2016 р. Центр інформації про права людини зафіксував 37 випадків порушень свободи слова. Зокрема, було закрито доступ до десятків українських видань, як “Крим.Реалії”, “Події Криму”, “Меридіан Севастопіль”, “Чорноморка”, “Обозреватель”, “ATR”, “Громадське радіо”, “Апостроф”, “StopFake” та інші.

Звільнили адвоката, арештованого за пост у соцмережі. Відомий кримськотатарський адвокат Еміль Курбедінов був відпущений з-під варти в Сімферополі 5 лютого. У слідчому ізоляторі адвокат кримського журналіста Миколи Семені пробув десять діб. Його звинуватили в публікації в соцмережі у 2013 р. відео з заходу організації Хізб ут-Тахрір, забороненої в Російській Федерації (однак не в Україні). Адвокат вважає справу проти нього замовною, оскільки після незаконної анексії півострову Російською Федерацією неодноразово захищав інтереси фігурантів гучних справ з політичним характером.

Редактору кримського інтернет-видання продовжили арешт. Алуштинський суд 2 лютого продовжив термін тримання під вартою редактору Інтернет-видання “Твоя газета” Олексію Назімову – до 5 березня 2017 р. Разом з Назімовим таке ж рішення прийнято щодо депутата міської ради Алушти Павла Степанченко.  Назімова та Степанченка було затримано в жовтні 2016 р. Вони звинувачуються у вимаганні від члена партії “Єдина Росія” грошової винагороди розміром 150 тисяч рублів за нібито нерозголошення конфіденційної інформації. З того часу суд постійно продовжує їм запобіжний захід у формі взяття під варту. Редакція видання “Твоя газета” вважає справу проти редактора політичною через критику кримських депутатів з партії “Єдина Росія”.

Білорусь

Білорусь екстрадувала російського блогера в Азербайджан. Офіційний Мінськ 8 лютого віддав Баку блогера Олександра Лапшина, який має російсько-ізраїльське громадянство. Йому загрожує від п’яти до восьми років позбавлення волі. Видача блогера може мати непередбачувані наслідки для відносин Мінська і Москви, оскільки Росія, Вірменія та Ізраїль активно виступали проти видачі Лапшина. Азербайджан звинувачує блогера в незаконному відвідуванні Нагірно-Карабахської республіки в 2011 і 2012 рр., яку Баку вважає своєю територією. Також Лапшин звинувачується в закликах повалити чинну владу (писав критичні відгуки про Азербайджан).

Росія

Кількість обмежень свободи Інтернету в Росії збільшилася у вісім разів. Міжнародна правозахисна група Агора опублікувала новий звіт “Свобода інтернету 2016: на військовому положенні”. Кількість виявлених обмежень свободи Інтернету в порівнянні з 2015 р. зросла майже у вісім разів і більш ніж в 230 разів за останні шість років. Всього в 2016 р. було зафіксовано 116 тис. фактів порушень Інтернет-свободи. 82 мільйони жителів Російсьої Федерації живуть в регіонах з серйозним тиском на Інтернет. Відзначимо, що з 15 зафіксованих справ про заклики до сепаратизму, у восьми випадках мова йшла про статус Криму.

Лідера відомої російської рок-групи викликали на допит. Роман Нєумоєв, лідер гурту “Инструкция по выживанию”, 2 лютого був викликаний на допит в центр з протидії екстремізму. На нього зробила “донос” одна некомерційна організація, яка за допомогою програми-бота знайшла відеоролик з назвою “мусульмани, де ви?” і автоматично повідомила про це правоохоронні органи.

“Роскомнагляд” продовжує погрожувати блокуванням українським виданням. Сайт “Закарпаття онлайн” отримав попередження про блокування на території Росії через “екстремістський” матеріал, опублікований ще в 2013 р. про спортивно-патріотичний рух “Карпатська Січ”.

З попереднім звітом про порушення Інтернет-свободи можна ознайомитися тут.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.