Як порушували Інтернет-свободу в Україні та Росії. Огляд 13 – 26 лютого

Президент України Петро Порошенко затвердив два документи, які вказують на бажання держави більше контролювати Інтернет з метою протидії інформаційним загрозам з боку Росії. В Криму знову затримали кримськотатарського активіста через кількарічний пост у соціальній мережі “Вконтакте”. Російська влада хоче до 2018 р. контролювати весь зовнішній Інтернет-трафік і автоматизувати перевірку контенту в ЗМІ. Про ці та інші події, що можуть впливати на Інтернет-свободу в Україні та Росії, читайте в регулярному огляді за другу половину лютого 2017 р.

Протягом 13-26 лютого на карті «Моніторингу свободи Інтернету» було повідомлено про 15 інцидентів та порушень Інтернет-свободи на території України, Росії та Білорусі.

Україна

Президент затвердив Доктрину інформаційної безпеки. Петро Порошенко 25 лютого затвердив рішення РНБО  “Про Доктрину інформаційної безпеки України”. Росія названа головною загрозою для інформаційної безпеки України. Міністерство інформаційної політики та СБУ будуть здійснювати моніторинг Інтернету та ЗМІ з метою виявлення та знешкодження загроз.

Президент України доручив Уряду розробити механізм блокування сайтів. Петро Порошенко 18 лютого своїм Указом ввів в дію рішення РНБО, одне з положень якого передбачає розробку механізмів блокування сайтів. Також правоохоронці можуть отримати більше доступу до інформації про користувачів від Інтернет-провайдерів. На розробку проектів закону у Кабміну є три місяці, після чого їх повинна буде прийняти Верховна Рада.

Радник Авакова хоче заборонити російські соцмережі. Зорян Шкіряк 17 лютого запропонував обмежити українцям користуватися “Вконтакте” та “Одноклассники”. На думку радника міністра внутрішніх справи, ці російські соціальні мережі є головними розповсюджувачами антиукраїнського контенту. Однак механізмів блокування соцмереж на сьогодні в Україні нема.

СБУ назвала фейкові антиукраїнські акаунти в соцмережах. Керівник апарату голови СБУ Олександр Ткачук заявив 15 лютого, що до спроби розхитати ситуацію в Україні через соціальні мережі причетні громадяни Російської Федерації, які використовують фейкові профілі у соціальних мережах. Серед названих сторінок: Миколи Гайдука, Степана Мазура, “Патріоти України”, “Українська революція”, “Всі на Майдан”, “Продовження революції гідності”, “Майдан-3”, “Ми патріоти України”.

Крим

Кримськотатарського активіста затримали за пост у соцмережі. У Криму 21 лютого затримали кримського татарина Марлена Мустафаєва за пост у соцмережі “Вконтакте”, опублікований у липні 2014 р. з зображенням символіки організації “Хізб ут-Тахрір” (офіційно забороненої в Росії). Після початку обшуків Мустафаєва до будинку прийшли знайомі, щоб зняти дії правоохоронців на відео. В результаті десять осіб були затримані за “незаконний мітинг”. Мустафаєва посадили на 11 діб в СІЗО.

Росія

«Роскомнагляд» готується до збільшення контролю Інтернету. Російська влада хоче контролювати всі точки входу Інтернет-трафіку в країну, до кінця 2017р. автоматизувати контроль контенту на всіх телеканалх і радіостанціях, а також наказувати блогерів за матюки. Про це 14 лютого сказав Олександр Жаров, керівниа «Роскомнагляд».

Проти активіста з Чуваші відкрили справу за репост в соцмережі. На активіста «Відкритої Росії» Дмитра Сємьонова 13 лютого завели нову справу за репост в соцмережі фотографії, де на футболці депутата був напис «Православ’я або смерть». На думку російських правоохоронців, це – екстремістський лозунг.

 «Ловця покемонів» відпустили додому. Російського блогера, якого затримали у вересні 2016 р. за гру в «Покемон Гоу» в храмі Єкатеринбургу, відпустили 13 лютого з-під варти під домашній арешт.

Російський топ-чиновник залишив Facebook після пропозиції його закрити. Радник Путіна з питань розвитку Інтернету Герман Клименко 22 лютого був заблокований Facebook на три дні через скаргу на порушення «авторських прав». У відповідь на блокування чиновник, який в січні 2017 р. пропонував заборонити в Росії іноземні соціальні мережі, написав про те, що більше не буде нічого публікувати в Facebook.

З попереднім звітом про інциденти та порушення Інтернет-свободи можна ознайомитися тут.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.