«Мертві з косами» чи стрімке зростання ринку провайдерів?

Кількість інтернет-провайдерів в Україні стрімко зрослає. Цей факт відзначив у фейсбук голова правління Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко. За рік-півтора Нацкомісія з регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) оформила, за оцінками експерта, понад тисячу нових гравців ринку. На думку Олександра Федієнка, зрештою, це може призвести до концентрації ринку. Наскільки реальна загроза та що дійсно відбувається на ринку операторів зв’язку?

Пост Олександр Федієнко пише 27 жовтня. Дає наступне посилання, де дійсно, згідно нумерації у списку Нацкомісії кількість провайдерів вже перевищує 7000. Висловлює припущення, що такими темпами вже за кілька років їх число дорівнюватиме 10 тисячам.

«Тут хочеться гучно вигукнути слова КАРЛ, НАС НЕВДОВЗІ СТАНЕ 10 ТИСЯЧ! Але боюся, сусіди не зрозуміють мене. — пише голова Інтернет Асоціації України. — По суті це величезна армія впливу/виборців, яка може, якщо зорганізується,  може не те, що свій парламент створити, а й куди більше!».

Ще рік тому проект «Інтернет-свобода» та 24 канал писали про те, що ринок інтернет-провайдерів має великий потенціал для зростання. І це хороший старт для майбутніх підприємців. Адже забезпеченість населення інтернет-послугами у розрахунку на 100 жителів по Україні становила 41,7 відсотка. Найменший рівень при цьому спостерігався у Івано-Франківській, Чернівецькій та Луганській областях.

При цьому експерти підкреслювали: особливо великі перспективи має широкосмуговий зв’язок: адже більшість забезпеченого інтернетом населення отримує його через мобільні телефони, і зростання відбувається переважно за рахунок мобільного інтернету та 3G.

«Ринок широкосмугового доступу до мережі Інтернет має значний потенціал в Україні. Потенційна кількість підключень в Україні становить 19 мільйонів, що на 14 мільйонів більше, ніж на сьогодні. При пропорційному рості доходів розмір ринку у грошовому виразі становить 23 мільярди гривень,» — цитує 24 канал керівника сектору «IT»  Офісу ефективного регулювання Олександра Кубракова у жовтні минулого року.

Стрімке зростання забезпечення інтернет-послугами спостерігали ще того року. У поточному воно знов продовжилося. Причому у 2018 розвиток мережі відбувся в основному якраз за рахунок широкосмугового зв’язку: у порівнянні з першим півріччям 2017 кількість абонентів загалом, за даними НКРЗІ, зросла на понад сім мільйонів, серед них шість – це населення. Загальна кількість абонентів широкосмугового інтернету становить нині вже не 14, як минулого року, а 22 мільйони.  Голова Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко у пості пише: провайдери вже підключили майже всіх можливих абонентів у країні – якщо говорити про домашній інтернет. «Тих, хто хотів і навіть, хто не хотів». Далі, згідно з законами економіки, ринок має зменшуватись, а конкуренція зростати. А потім  – створюватись умови для збільшення цін на інтернет. Та в Україні закони економіки не діють, підкреслює керівник Інтернет Асоціації.

«Ми маємо унікальне явище,  — пише Олександр Федієнко. За відсутності зростання підключень ми маємо зростання суб’єктів ринку! …Тож ми маємо таке явище як дисперсія ринку».

Дисперсія ж, підкреслює Голова Правління Інтернет Асоціації України, – прямий шлях до нерівномірності, а потім до концентрації ринку. Це — синонім слабкої конкуренції та монополізації, тобто абсолютної влади великих підприємств.

Такої кількості реально нема, відповідають Олександру у коментарях. Представники ринку пояснюють таку велику чисельність операторів інтернет-зв’язку багатьма причинами. Перша — прагнення до зменшення податків: саме для цього замість однієї великої компанії-оператора реєструються 3-4 фізичні особи підприємця. З них беруть менший відсоток прибутку. Інші — особливостями національного законодавства, яке вимагає реєструватись як вітчизняних провайдерів іноземні фірми. Коментатори пишуть і про «мертвих душ», тобто про провайдерів, які існують лише на папері.

Останню думку підтверджує і представник Національної Комісії з питань регуляції зв’язку та інформатизації  Богдана Півень.  Вона, зокрема, пише: «Зараз в реєстрі дійсно 7136 записів, але тільки 6389 з них дійсні».

Далі Богдана Півень пояснює, що департамент ліцензування перевіряв, як працюють нині оператори. У зв’язку з невідповідністю між даними Комісії та Єдиного держреєстру для перевірки майже 2000 операторам надіслали листи. Відповідь отримали лише від 23%. А повідомлення про скасування діяльності — від 3%.

Та й при цьому представник Нацкомісії зазначає – за 2018 рік реєстр поповнився  510-ма новими учасниками.

У сусідній Росії, за даними Роскомнадзору, зареєстровані трішки менше 4000 інтернет-провайдерів. Населення країни вдвічі більше, ніж в Україні.

У Польщі і Румунії ж на дві країни ще у 2013 році реєстрували 1000 провайдерів (Джерело — Polish Press Agency, Economic Service). При цьому експерти теж висловлювали побоювання, що така велика  і незвична для ЄС кількість гравців може призвести до монополізації ринку.

«Така фрагментація призведе до консолідації ринку, – розповідав Вітольд Томажевські, головний редактор онлайн-видання telepolis.pl. — Це відбудеться, тому що для великих гравців обладнання буде дешевшим, а умови розповсюдження сигналу — ліпшими».

Йому заперечував Грегор Бернатек, голова Аналітичного відділу Audytel — теле-та IT-консультаційної фірми.

Він прокоментував: «І досі багато мікропровайдерів, провайдерів «по сусідству з домом». Багато експертів кажуть, що маленькі компанії не витримають конкуренції з великими і будуть продані. Я скептично ставлюся до такого сценарію, оскільки зараз ці мікрокомпанії непогано почувають себе на ринку».

Нині лідерство на польському ринку кабельного інтернету впевнено тримає UPC з долею ринку понад 40%, а на ринку цифрового інтернету — Orange із долею ринку більше 50 відсотків.

Наприкінці посту  керівник вітчизняної Інтернет Асоціації Олександр Федієнко ставить питання, як в умовах такої кількості провайдерів шукати джерела для прибутків. І зазначає — що світові експерти, які матимуть намір вкладати гроші у цей ринок, коли проаналізують сегмент, то «точно візьмуться за голову».

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.