Краще в місцевому самоврядуванні, правосудді та боротьбі з корупцією, гірше – в громадянському суспільстві. Висновки Freedom House 2017

Джерело зображення – Freedom House. На мапі “Nations in Transit” Україна позначена оранжевим кольором, який позначає категорію гібридних, перехідних країн

Новий звіт від Freedom House під назвою “Nations in Transit 2017: The False Promise of Populism” вказує, що в Україні відбулися покращення в місцевому самоврядуванні, правосудді та боротьбі з корупцією, погіршення – в розвитку громадянського суспільства.

Зокрема, згідно зі звітом Freedom House, рейтинг для індикатора “Громадянське суспільство” знизився від 2.25 до 2.5 через “зростаючий вплив та видимість нетолерантних екстремістських організованих груп в публічному просторі”.

Індикатори, які досліджує Freedom House, подані в інфографіці вище. Вони визначаються за шкалою від “1” до “7”, де “1” означає найвищий рівень демократії, “7” – найнижчий рівень демократії в країні. Україна традиційно належить до категорії гібридних країн (перехідний стан демократією та авторитаризмом). Середній загальний показник для країни станом на 2017 рік – 4,61 – незначно покращився, в порівнянні із минулим роком (4,68), однак досі залишається на низькому рівні. 

Індикатор “Місцеве демократичне урядування” покращився завдяки зміцненню та зростанню фінансової стійкості органів місцевого самоврядування в результаті реформи децентралізації.

Індикатор “Незалежність та умови правосуддя” також покращився із 6.00 до 5.75 з початком судової реформи.

Індикатор “Корупція” також покращився із 6.00 до 5.75 завдяки створенню нових актикорупційних структур та початку їхньої діяльності, успішному впровадженню реформи державних закупівель, запуску електронного декларування та державного фінансування політичних партій, змінам у сфері енергетики та ініціюванню роздержавлення.

Разом з тим Freedom House дає прогноз розвитку політичних процесів в Україні на 2017-ий рік:

“Попри зусилля міжнародних акторів, можливостей завершити війну на Сході для України залишилося дуже мало. Україна не прийме пропозиції реінтеграції Донбасу під російським протекторатом, а будь-які інші опції на разі не є реалістичними. Швидше за все, українська економіка поступово відновлюватиметься, але ріст економіки буде повільним. Вузька парламентська коаліція, ймовірно, виживе, однак атмосфера песимізму та нестачі впевненості, зростання тарифів на електроенергію та зовнішні спроби дестабілізувати країну можуть провокувати “турбулентності”.

Найбільш вірогідно, що деякі реформатори будуть змушені піти з посад під тиском популістів, навіть якщо коаліція виживе. До реформи правосуддя, змін інвестиційного клімату та боротьби з корупцією, як і раніше, буде прикута основна увага, проте зміни відбуватимуться повільно. Політичні партії маневруватимуть в очікуванні майбутніх виборів (чи то регулярних, чи то позачергових), що може суттєво вплинути на політичну підтримку реформ. Міжнародні актори, які адвокатують реформи в Україні можуть бути зайняті глобальними проблемами, які зменшать їхню увагу до проблем України”.

Нагадаємо, у 2016 році Freedom House понизив рейтинг Інтернет свободи в Україні. А на початку 2017 року американська організація розцінила заборону мовлення російського телеканалу «Дождь» як прояв цензури з боку української влади. Це у свою чергу викликало зворотню критику в бік Freedom House з боку громадських організацій України.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.