Казахстан готують до інформаційної блокади – інформагентство «Фергана»

Чотирьом державним органам Казахстану дозволили блокувати інтернет та засоби зв’язку під час надзвичайних ситуацій соціального, природного чи техногенного характеру. Це – Генпрокуратура, Комітет Нацбезпеки, Міністерства внутрішніх справ та оборони. Про такий факт та його можливі наслідки повідомляє інформаційне агентство «Фергана».

Блокування, зазначають журналісти, державним органам дозволили ще у 2016 році. Але тоді ці заходи стосувались лише конкретних абонентів. Навесні ж поточного року у Казахстані блокували інтернет ніби-то через заочну боротьбу зі звинуваченим в екстремізмі суспільно-політичним рухом «Демократичний       вибір Казахстану»: саме після визнання руху екстремістським, під час виступів його лідера Мухтара Аблязова у казахстанців почали виникати складнощі з доступом до соцмереж.

Нові ж заходи стали результатом внесення змін до постанови Уряду ще 2005 року.  Але якщо раніше засоби зв’язку за законом мали блокуватись тільки у злочинців, то тепер такого обмеження немає.

На сторінці у Facebook міністр інформації та комунікацій країни Даурен Абаєв запевняє, що постановою перелік державних органів, які мають право блокувати інтернет, скорочений – раніше їх було 22, тепер чотири. До того ж всі залишені міністерства мають стосунок до ліквідації надзвичайних ситуацій.

Даурен Абаєв. Фото з сайту Abctv.kz

 

Політичний же аналітик Султанбек Султангалієв вважає, що краще було б внести зміни у постанову у робочому порядку без оприлюднення. І зазначає, що держави у всьому світі обмежують доступ до сайтів, що є цілком виправданим.

Султанбек Султангалієв

Одним з формулювань, що непокоїть автора статті, стало обмеження доступу у разі «ЧП соціального характеру». Міністр інформації пообіцяв пояснити термін ввечері у день оприлюднення постанови, але так цього і не зробив, зазначає агентство.

Такий термін може позначати, що тепер законним приводом для застосування відключення інтернету може стати будь-яка форма протесту, вважає казахський політик та громадський діяч Аміржан Косанов.

Політолог Султанбек Султангалієв також впевнений, що справжні причини нововведень – це процес політичного транзиту влади та можливе погіршення соціально-економічної ситуації в країні.

«Неважко помітити, що останнім часом вплив яструбів (як правило, силовиків) у політиці Казахстану посилюється, і така тенденція пояснюється загрозою міжнародного тероризму та «помаранчевими революціями». Яструби і можуть остерігатися, що стихійний соціальний вибух у якомусь місті Казахстану буде завдяки інтернету підхоплений у інших регіонах країни, що в умовах транзиту влади може призвести до непередбачуваної масштабної кризи,» – вважає аналітик.  

Та потім Султанбек Салтангалієв зазначає, що, найвірогідніше, такий варіант у країні неможливий. Причина – політична інертність місцевих мешканців та відсутність політичних сил, здатних надати протесту масовий характер.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.