Як запускати “розумні контракти” без посередників з допомогою криптовалюти? Пояснюємо на прикладі Ефіріуму

Останнім часом медіа рясніли новинами про нову космічну вартість Біткоїна і, якщо ви хоч трішки цікавитеся світом криптовалют, то, напевно, чули про це. Однак не лише Біткоїн сьогодні зміцнює свої позиції. Другим за популярністю є Ефіріум (Ethereum), вартість якого за два роки зросла більше, ніж на 4000% – від 8 дол. – до 361 дол. А в світову робочу групу з використання технології блокчейну “Enterprise Ethereum Alliance (EEA)” увійшли найвідоміші приватні та державні компанії – від Microsoft до Національного банку Канади.

На прикладі цієї платформи пояснюємо, як працює система “розумних контрактів” без посередників.

Як працює система: ідея децентралізації  будь-яких процесів та можливість запускати «розумні контракти» без посередників

Платформа Etherium (Ефіріум) була випущена в середині 2015-ого програмістом російського походження Віталіком Бутеріним. Ця платформа –  це програмне забезпечення, в рамках якого усі бажаючі можуть створювати власні проекти.

Основа цієї платформи  (подібно, як і в Біткоїну) – це система збереження записів, що має назву blockchain. Ці записи можуть бути про що завгодно, наприклад, інформація про те, хто, скільки і кому переслав віртуальних грошей.

Ідея системи blockchain у децентралізації: немає потреби в існуванні якоїсь однієї бази даних і контролю над вашими записами, тому що всі користувачі blockchain утворюють мережу комп’ютерів, на кожному з яких зберігається копія даних. Відповідно, кожен новий користувач укріплює та розширює мережу.

Відтак, публічна платформа Etherium (подібно, як і Біткоїн та інші) спрямована на те, щоб децентралізувати будь-які процеси, від банківських операцій до виклику таксі, замінивши їх на «розумні контракти».

Концепція «розумних контрактів» означає, що двоє людей можуть прямо на платформі Etherium створити застосунок, де можна, наприклад,  робити ставки на якусь спортивну гру. Як тільки рахунок гри буде відомий, гроші автоматично будуть надіслані людині, що виграла.  При цьому вам не потрібно буде звертатися до будь-яких посередників (якими є банки, до прикладу). Ви можете просто використати криптовалюту “ефір”. Разом з тим ця криптовалюта так само необхідна для того, щоб забезпечувати роботу системи (система не зможе працювати, якщо “ефір” не буде купуватися людьми).

Спрощено платформу Etherium можна описати як “один спільний комп’ютер, що запускається мережею користувачів і на якому всі ресурси розподіляються і оплачуються з допомогою криптовалюти “ефір”.

Скільки коштує ефір? В 2016-ому році, коли платформа тільки з’явилася, один “ефір” коштував 8 дол. Станом на 28 серпня 2017-ого року його ціна складала трохи більше 340 дол., згідно з даними WorldCoinIndex.

 

На графіку показана ціна “ефіру” (верхня частина) та кількість ефіру, яка існує в світі (нижня частина). Дані – WorldCoinIndex

Найбільша ціна, якої досягав “ефір” – близько 361 дол., згідно з даними WorldCoinIndex. Це означає, що від початку створення, його вартість зросла більше, ніж на 4000%. Криптовалюта увесь час зростала, за винятком одного зсуву. Помітне зменшення ціни – до близько 153 дол. відбулося в липні 2017 року. Тоді “інтернет-біржі не справилися із ажіотажем на “ефір” і його курс впав в 2,5 рази, – пояснює Медуза.

30 липня цього року Ефіріуму виповнилося 2 роки. Через два тижні після цього, 17 серпня 2017-ого року, один з найбільш популярних біткоїн-гаманців, Blockchain.com, в звязку з ростом популярності Ефіріуму серед своїх користувачів, повідомилили про нову функціональну можливість – проведення транзакцій також і в “ефірах”.

Отже, що можна створювати на платформі та як використовувати “ефір”?

Застосунки, що можуть бути створені на платформі Etherium, можна розділити на кілька груп.

Перша – це проекти, з допомогою яких можна підтримувати приватні проекти й отримувати приватні гроші. Нижче ми описуємо приклад такого проекту – Thankscoin.

Друга – це застосунки, які дозволяють уникнути співпраці із посередниками, наприклад, страховими компаніями або великими корпораціями, створюючи «розумні контракти» безпосередньо на платформі.

Третя – фінансові проекти, наприклад, мікрокредитування на основі платформи, випуск акцій тощо.

Четверта – ще не вигадані, можливі проекти в майбутньому.

Приклад: Thankscoin – проект, який дозволяє конвертувати авторитет із соціальних мереж у гроші

Один із проектів, створених на платформі Ефіріум – це ThanksCoin? Це інструмент, з допомогою якого ви можете сказати «Дякую» людям, які, на вашу думку, роблять корисне для спільноти або потребують допомоги. Або ж ви побачили допис, який виявився для вас корисним чи просто сподобався, і захотіли підтримати фінансово його автора.

Сьогодні, коли ви хочете підтримати, наприклад, музиканта, ви натискаєте «лайк» на Фейсбук і таким чином збільшуєте його популярність. Але ваша увага приносить дохід не вам і не музиканту, а Фейсбуку, який розмістить рекламу поряд з популярним артистом.

«Дякуючи» співаку безпосередньо, з допомогою Thankscoin, – ви відходите від рекламодавців та інших посередників, і даєте змогу розвиватися виробникам та спільнотам навколо них.

Можливо, ви вже бачили таку кнопку в кінці дописів на Фейсбук (якщо користуєтеся веб-браузером Chrome, в іншому випадку ви могли бачити звичайні посилання):

Натиснувши на неї, ви можете висловити свою «подяку». «Подяка» означає, що ви голосуєте за автора чи якийсь проект і таким чином надаєте їм додаткового авторитету (який вимірюється в системі Thankscoin), а також грошову винагороду. Люди, що отримуватимуть таку “подяку”, зможуть використати як свій “авторитет”, так і отримати безпосередньо гроші.

Кошти в цьому випадку означають «ефір» (Ether, ETH).

Щоб голосувати та фінансово підтримувати інших, потрібно зареєструватися на сайті thankscoin.org, створити гаманець-контракт (wallet-contract), купити необхідну кількість «ефіру» і перерахувати його у свій гаманець. Наразі купити «ефір» за гривні неможливо, спочатку потрібно купити біткоїни і обміняти їх на «ефір».

Для того, щоб самому отримувати гроші, потрібно опублікувати посилання вашої Thanks-кнопки, наприклад, у дописі на Facebook.

В системі Thankscoin можна створювати групи й запроваджувати в них індивідуальні правила розподілу коштів. Наприклад, в одній із існуючих груп 70% – виплата авторам даної групи, 30% – фінансування проектів, запропонованих і узгоджених учасниками групи.

Як і можливості платформи Etherium загалом, так і можливості та бачення аплікації Thankscoin зокрема, є набагато ширшими, ніж зараз використовують учасники соціальних мереж, ЗМІ, проектів і т.д. Те, що може бути створене на платформі Etherium, обмежене лише уявою розробника.

Нагадаємо, Unicef запустив кампанію проти кібербулінгу в мережі.

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.