СБУ: користувач з Дніпропетровщини поширював фейки за завданням Росії

Такі повідомлення чоловік розповсюджував для поширення паніки після введення воєнного стану – інформує СБУ. Мешканець міста Кам’янське публікував у соцмережах публічні заклики до зміни державних кордонів України. В СБУ переконані, в країні діяла ціла мережа “провокаторів”.

Фото з сайту СБУ

Про це повідомляє СБУ на сторінці у фейсбук.  Правоохоронці виявили електронне листування зловмисника з громадянами РФ та мешканцями анексованого Криму, які ставили перед ним завдання із поширення провокаційних матеріалів. «Вказівки» російських кураторів передбачали публікацію статей щодо «правомірності» дій Військово-морських сил РФ поблизу Керченської протоки та засудження дій українських моряків.

Завдання поширювати неправдиві матеріали після введення воєнного стану отримали від росіян мешканці декількох областей України, встановили в СБУ. Куратори з РФ розсилали фейкову інформацію нібито від української влади із вказівками щодо «використання для військових потреб» автомобілів з іноземною реєстрацією, фейкові фотографії порожніх продуктових прилавків магазинів на території України, великих черг на автозаправних станціях, повісток з військових комісаріатів у межах загальнодержавної мобілізації.

Служба безпеки отримала інформацію про створення мережі таких Інтернет-провокаторів у державі. За задумом російських спецслужб, повідомляють в СБУ, залучення саме мешканців України до розповсюдження деструктивних матеріалів дає змогу адаптувати їх для громадян нашої країни та створити ілюзію «правдивості» повідомлень.

Кримінальне провадження розпочали за статтею 110 “Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України” Кримінального кодексу України. Зараз правоохоронці встановлюють кураторів та учасників мережі Інтернет-провокаторів.

Минулого року СБУ, за повідомленням спецслужби, викрило мережу з 10 сайтів, створену російськими спецслужбами для поширення фейків.  Також припинило діяльність більше 20 сайтів, які використовувались міжнародними злочинними угрупуваннями.

Всього за 2017 Служба безпеки України припинила діяльність більше 300 адміністраторів антиукраїнських груп. Відкрило 43 кримінальні провадження стосовно агітаторів в Інтернеті, які поширювали заклики до повалення конституційного ладу та державної влади, проведення масових заворушень.

Разом з тим за квітень-жовтень 2018 у судовому реєстрі було знайдено лише 12 вироків щодо подібних справ. Це може свідчити, що значна кількість проваджень ще не дійшли до судової стадії або ж були закриті, незважаючи на застосування правоохоронними органами запобіжних заходів, пише в аналітиці для сайту netfreedom.org.ua юрист Максим Дворовий з Центру демократії і верховенства права.

В основному, відзначає Максим Дворовий, за останні півроку вироки виносили за пост або коментар «ВКонтакте» або «Одноклассниках». Заклики, що призвели до справ, стосувались так званих «ДНР» та «ЛНР» та приєднання Південно-Східної України до Росії. А справжні терміни ув’язнення призначалися судом у випадках, коли особа вчиняла злочин повторно. Якщо підозрюваний не визнавав вини, суд визначав покарання до 5 років позбавлення волі, але зі звільненням від ув’язнення з випробуванням на строк від 1 до 3 років.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.