Новий прецедент. Суд зобов’язав інтернет-провайдерів припинити доступ до двох сайтів

фото з відкритих джерел

Ухвала суду щодо припинення доступу до сайтів

НКРЗІ (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації) оприлюднила ухвалу слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва, якою передбачено зобов’язати інтернет-провайдерів припинити доступ до сайтів «shopmiele.com.ua» та «premiumshop.com.ua»:

“накласти арешт на майнові права інтелектуальної власності, які виникають у користувачів мережі інтернет при використанні веб-ресурсу «shopmiele.com.ua» та «premiumshop.com.ua» з ідентичною IP-адресою: 86.107.110.15 (Румунія) шляхом зобов’язання інтернет-провайдерів, що здійснюють діяльність на території України, які відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про телекомунікації» включені до реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій й перелік яких міститься на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, закрити до них доступ”.

Це кримінальне провадження (№12016100090002189), згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, було відкрите після звернення компанії MIELE&CIE.KG через нібито незаконне використання торгової марки MIELE одним із українських інтернет-магазинів. Магазин, у якого були відсутні права на торгову марку, використовував її з 2011 року.

Інформація для операторів та провайдерів щодо ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м.Києва Чередніченко Н.П. від 20.03.2018 у кримінальному провадженні №12016100090002189

Опубліковано НКРЗІ 4 квітня 2018 р.

Реакція IT-спільноти

Після оприлюднення ухвали Голосіївського суду НКРЗІ в мережі розгорілися дискусії. Інцидент вже назвали “шляхом до Укркомнагляду” (аналогія із Роскомнаглядом в Росії) та черговим кроком до впровадженням цензури в українському сегменті інтернету.

Водночас голова правління Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко повідомив у Facebook, що деякі оператори вже підготували відповіді на судову ухвалу.

У запиті нижче, зокрема, пропонується здійснювати блокування доступу до веб-сайтів згідно із тарифами оператора й залежно від типу блокування.

Більше запитів можна переглянути за посиланням.

Судовий прецедент

Видання InternetUa запитало юристку Катерину Карасьову щодо правових аспектів інциденту.

“Така ухвала суду є прецедентною та неоднозначною […]. Суд чомусь вирішив, що при використанні веб-сайту (який визнається об’єктом інтелектуальної власності) у простих користувачів інтернету виникають майнові права інтелектуальної власності. Таке твердження не є законним, оскільки ні використання, ні інші права по відношенню до майнових прав не виникають. До прикладу, продаючи сумку Prada, ніхто не продає права шити і продавати сумки з цією назвою. […] Не є зрозумілим та не є встановленим причинно-наслідковий зв’язок між захистом права інтелектуальної власності та “регіональною забороною”, – зазначила юристка.

Також, згідно зі словами юриста, неможливо оцінити та кваліфікувати власне рішення накласти арешт на майнові права інтелектуальної власності, які виникають у користувачів інтернету під час використання ресурсу, шляхом зобов’язання інтернет-провайдерів закрити до них доступ.

“По-перше, судова практика не знає прикладів арешту торгових знаків в якості речових доказів. По-друге, ухвала суду в частині “зобов’язати всіх” порушує право на вільну підприємницьку діяльність (рішення Європейського суду у справі C 70/10).

Питання щодо фактичної реалізації ухвали суду є доволі цікавим. Хост провайдера веб-сайтів перебуває у іншій юрисдикції, а це означає, що виконувати рішення суду можуть у різний спосіб”, – пояснила юрист Катерина Карасьова.

Нагадаємо, СБУ відповіла на заяву активістів проти встановлення технічних засобів стеження у інтернет-провайдерів.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.