Ініціатива Пашинського щодо кримінальної відповідальності за наклеп. Журналістам потрібно не допустити “закручування гайок”

Глава комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський ініціював підготовку змін до законодавства, які передбачають відповідальність, в тому числі кримінальну, за поширення неправдивої інформації, яка підриває обороноздатність України.

на фото – глава комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Сергій Пашинський

Кримінальну відповідальність за поширення неправдивої інформації, яка підриває обороноздатність України

Про таку ініціативу Сергій Пашинський повідомив на засіданні комітету з нацбезпеки 18 квітня, де обговорювався скандал навколо публікації у виданні «Новое время» про можливі зловживання при закупках в сфері оборони, передає «Інтерфакс-Україна».

«Ми провели консультації вже з багатьма фракціями в парламенті. Я прошу наших депутатів на чолі з паном Вінником (народний депутат Іван Винник, БПП – ред.) разом з комітетом з питань свободи слова напрацювати доповнення до чинному законодавству за відповідальність, в тому числі кримінальну, за підрив обороноздатності шляхом поширення завідомо неправдивих даних», – сказав пан Пашинскьий.

17 квітня 2018 року головред журналу «Новое время» Віталій Сич на своїй сторінці в Facebook розповів, що до нього в офіс без попередження і попередньої домовленості прийшли адвокати нардепа Сергія Пашинського для «врегулювання» питань, що виникли у фігурантів журналістського розслідування про держзамовлення для військово-промислового комплексу.

История с нашей публикацией про злоупотребления при продаже и покупке продукции военно-промышленного комплекса (ВПК) в…

Опубліковано Віталієм Сичем 17 квітня 2018 р.

 

Концерн «Укроборонпром» збирається судитися із журналістами видання «Новое Время» через публікацію про зловживання в оборонній сфері. Відповідну заяву розміщено на сайті концерну.

«Вважаємо публікацію «Новое Время» диверсією проти обороноздатності держави. Вона завдає репутаційних збитків Концерну і нашим міжнародним партнерам. Тому прийнято рішення у судовому порядку захистити інтереси Концерну», – сказано в заяві.

Спроба “перевести стрілки” й атаки на журналістів замість того, щоб дати відповіді на питання, поставлені в статті?

Ініціатива глави комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Сергія Пашинського щодо введення кримінальної відповідальності за поширення неправдивої інформації, яка підриває обороноздатність України, може ускладнити роботу журналістів і призвести до зростання самоцензурування, вважає виконавча директорка Інституту масових інформацій Оксана Романюк, яка на прохання «Детектора медіа», прокоментувала ініціативу Пашинського.

на фото – виконавча директорка Інституту масових інформацій Оксана Романюк

Медіаекспертка нагадала, що у часи президентства Віктора Януковича народні депутати так само пропонували запровадити кримінальну відповідальність за наклеп.

«Чим зумовлена ця ініціатива? Вона схожа на спробу “перевести стрілки” і, замість того, щоб дати відповіді на питання, поставлені в статті, – атакувати журналістів зі звинуваченнями у підриві обороноздатності. Хоча чим саме оприлюднена ціна на танк раптом “підриває обороноздатність”, не зовсім зрозуміло», – сказала вона.

Пані Романюк вважає, що можливе введення кримінальної відповідальності за поширення неправдивої інформації, яка підриває обороноздатність України, може ускладнити роботу журналістів.

«По-перше, тому що під “підрив обороноздатності” можна підвести будь-що, навіть критику пана Пашинського, який є головою комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. По факту, це загроза цензури. По-друге, зросте самоцензура. Цивілізований європейський шлях у даному випадку – це суд. Також, нагадаю, що журналіст не несе відповідальності за розголошення інформації, бо він не є її тримачем. Відповідальність можуть нести тільки ті особи, на яких державою покладено обов’язок зберігати інформацію, розпоряджатися державними коштами тощо», – прокоментувала медіаекспертка.

Вона також зазначила, що з наближеням виборів очікує на ріст подібних ініціатив і «псевдо-патріотичної риторики від нардепів»Оксана Романюк вважає, що наразі журналістам потрібно солідаризуватися, «щоб не допустити непотрібного закручування гайок».

Нагадаємо, Голова комітету ВР з нацбезпеки та оборони Сергій Пашинський подав позов про захист честі, гідності та спростування недостовірної інформації проти ТОВ «Видавничий дім Медіа-ДК». Відповідне позовне провадження надійшло до Подільського райсуду Києва 17 квітня.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.