Human Rights Watch: невільний Інтернет в Росії – 85% вироків за «екстремістські висловлювання» пов’язані з онлайн-активністю

Правозахисна організація Human Rights Watch заявляє, що останнім часом у Росії склалася система жорстких обмежень на свободу слова в інтернеті. В 2014-2016 роках з онлайн активністю було пов’язано близько 85% вироків за «екстремістські висловлювання», а число тих, хто потрапив до в’язниці за висловлювання в інтернеті, в період з вересня 2015 року до лютого 2017 року збільшилося з 54 до 94 осіб.

За даними російського інформаційно-аналітичного центру «Сова», в 2010 році за так званими «екстремістським статтями» засудили 30 користувачів соцмереж. До 2015 року число таких засуджених зросла до 216.

За даними центру, в 2014-2016 роках з онлайн активністю було пов’язано близько 85% вироків за «екстремістські висловлювання», а число тих, хто потрапив до в’язниці за висловлювання в інтернеті, в період з вересня 2015 року до лютого 2017 року збільшилося з 54 до 94 осіб.

Доповідь «Онлайн і на всіх фронтах. Наступ на свободу вираження поглядів у Росії» присвячена активізації діяльності російської влади і прицільного посилення контролю держави за тим, що відбувається в інтернеті.

Відео-підсумок доповіді Human Rights Watch:

Правозахисники відзначають, що з 2012 року десятки людей по всій країні необґрунтовано притягувалися до кримінальної відповідальності за публікації в соціальних мережах, розміщення відеоконтенту, статей або інтерв’ю. Під прикриттям боротьби з екстремізмом влада Росії заблокувала сотні сайтів.

“В грудні 2015-ого року томський блогер був засуджений на 5 років за “екстремістський злочин”: він розміщував на YouTube та в соцмережах ролики з критикою корупції та військогового втручання Росії на сході України, а також дискримінаційні висловлювання щодо біженців з Донбасу. Через рік після цього, в грудні 2016-ого року, тюменського блогера засудили на 2,5 роки за “публічне виправдання тероризму” через те, що опублікував критику дій Росії в Сирії. В першому випадку вирок був надто суворим, в другому випадку – людина отримала реальний строк за те, що висловила свою власну думку”.

У доповіді йдеться, що наявні репресивні закони дають державі можливості для обмеження доступу до інформації, яку влада відносить до екстремістської або такої, що суперечить «традиційним цінностям». Спостерігачі Human Rights Watch стверджують, що таким чином влада Росії відкрито порушує права людини.

 

“В травні 2017-ого року 22-річний відеоблогер Руслан Соколовський був визнаний винним в справі щодо пропагування ненависті та образу почуттів віруючих. Все розпочалося із розповсюдженого жартівливого відеоролика про те, як Соколовський ловить покемонів в єкатеринбургському православному храмі. Сколовський розмістив в Інтернеті цілу низку сатиричних та критичних роликів або дописів про російську православну церкву. Суд засудив його на три з половиною роки умовно, після апеляції строк був скорочений до двох років і трьох місяців.”

Доповідь Human Rights Watch складена на базі інтерв’ю з адвокатами, співробітниками неурядових організацій, журналістами, правозахисниками, блогерами і їхніми родичами. Укладачі доповіді опитали понад 50 людей. При підготовці документа проаналізовано чинне законодавство Росії, обвинувальні висновки і вироки за конкретними справами.

Читайте підсумок місяця від “Інтернет-свободи”: “Гра з вогнем. Україні загрожує досудове блокування сайтів”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.