Як порушували Інтернет-свободу в Україні, Росії та Білорусі. Огляд 27 лютого – 12 березня

Українська влада готує список сайтів, які треба буде заборонити, як тільки з’явиться подібний механізм. Незаконна влада в Донецьку забрала офіс “Укртелекому”, внаслідок чого десятки тисяч абонентів залишилися без мобільного Інтернету та зв’язку. У Білорусі користувачі пишуть про блокування популярної неформальної енциклопедії “Луркоморье”. Росіянин за вживання в коментарях слів “ватник” і “вата” отримав 160 годин обов’язкових робіт за “приниження людської гідності”. Про ці та інші події, що можуть впливати на Інтернет-свободу в Україні, Білорусі та Росії, читайте в регулярному огляді за першу половину березня 2017 р.

 

Протягом 27 лютого – 12 березня на карті «Моніторингу свободи Інтернету» було повідомлено про 12 інцидентів та порушень Інтернет-свободи на території України, Росії та Білорусі.

Україна

Міністерство інформаційної політики України підготує список сайтів, що “підривають суверенітет України”, з метою їх подальшого блокування. Міністр Юрій Стець на прес-конференції 2 березня згадав тільки один ресурс – “Русская весна”. В який спосіб, хто, скільки блокуватимуть веб-ресурси і коли справді це може статися – досі незрозуміло. Відповідальний за складання списку, який буде узгоджуватися з СБУ та експертами, призначений заступник міністра Дмитро Золотухін.

Співробітники Служби безпеки України затримали у Прилуках, Чернігівська область, місцевого мешканця, який через російські соцмережі розповсюджував антиукраїнські матеріали.  За інформацією прес-служби відомства від 9 березня, чоловік регулярно розміщував на персональних сторінках пропагандистські матеріали, які закликали до зміни державного кордону України та популяризували терористичні організації “ДНР” та “ЛНР”. Деталі справи не розголошуються.

Волонтерська спільнота “Українські кібер війська” за три роки сприяла блокуванню та закриттю 173 сайтів, які пов’язані з антиукраїнською діяльністю. Сайти блокувалися чи закривалися завдяки хакерським атакам волонтерів, скаргам хостингу чи домен правайдерам, а також співпраці з Службою безпеки України. Про це 9 березня повідомив засновник волонтерської організації Євген Докукін.

В лютому 2017 р. Інститут масової інформації зафіксував п’ять випадків залякувань, порушень прав журналістів онлайн-медіа та дві кібер-атаки на Інтернет-видання.

Окупований Донбас

В Донецьку 1 березня захоплений офіс оператора зв’язку “Укртелеком”. Компанія відключила частину Донецької області від національної мережі, внаслідок чого близько 200 тисяч абонентів залишились без зв’язку та доступу до мобільного Інтернету. Прес-служба “Укретелеком” повідомила, що невідомі особи зі зброєю втрутилися у роботу компанії за захопили офіс з обладнанням.

Абонентам оператора “Укртелеком”, які втратили Інтернет, невдовзі почали вмикати доступ через нову локальну мережу. За даними російських ЗМІ, станом на 5 березня Інтернет з’явився у близько 90 користувачів українського оператора.

Білорусь

Білоруські користувачі повідомляли про блокування популярного російського інтернет-ресурсу “Луркоморье” (Лурк, lurkmore.to). При спробі відкрити сайт користувачі бачать повідомлення, що “доступ до даного інтернет-ресурсу обмежений”. “Луркоморье” – неформальна, неформатна і гумористична інтернет-енциклопедія, яка переважно пише про сучасну культуру. Причина обмеження доступу невідома.

Росія

В Тюмені депутати обласної думи 1 березня створили робочу групу, яка повинна обмежити анонімний доступ в Інтернет. В мережі, на думку депутатів, все частіше з’являється “заборонений контент”, який несе в собі “руйнівну силу”, і потрібні механізми ідентифікації користувачів. Автор ідеї – заступник голови обласної думи, депутат від “Єдиної Росії” Віктор Рейн. Зміни до законодавства дозволять “знаходити користувачів”, які пишуть під вигаданими іменами.

За вживання в коментарях слів “ватник” і “вата” 19-річний росіянин Олександр Гозенко отримав 160 годин обов’язкових робіт за “приниження людської гідності”. Таке рішення 27 лютого ухвалив суддя Саратова. Коментарі були залишені ще у 2015 р.

Швейцарський захищений месенджер Threema 9 березня внесений “Роскомнадзором” (державний орган, відповідальний за контроль Інтернету) до Реєстру організаторів поширення інформації. Російське законодавство зобов’язує розповсюджувачів інформації збирати, зберігати та надавати інформацію про дії користувачів на своєму ресурсі уповноваженим держорганам. Threema працює на таких платформах, як iOS, Android і Windows Phone.

У Росії частково заблокований доступ до популярного новинного українського сайту “Українська правда”. Про це написала у Facebook журналістка Ксенія Бабич. Деякі її російські колеги в коментарях підтвердили, що ряд провайдерів дійсно блокує доступ до сайту. Офіційно сайт “Українська правда” в Росії дозволений.

З попереднім звітом про інциденти та порушення Інтернет-свободи можна ознайомитися тут.

Огляд підготовлений ГО “Інтерньюз-Україна” в рамках реалізації проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.