В Україні та Росії поклали один на одного провину за “групи смерті” в соцмережах

В Україні все частіше говорять про небезпечну гру підлітків у соціальній мережі “Вконтакте”, яка доводить їх до самогубства. Суїцидальна спільнота може мати різні назви: “Синій кит”, “Море китів”, “Тихий дім”. У їхніх прихильників на особистих сторінках є відео або малюнки з літаючими китами. Адміністратори таких груп шукають у соцмережах підлітків і роздають їм різноманітні завдання, які зрештою завершуються смертю.

Історія про так званих “синіх китів” з’явилася в російській пресі в травні 2016 р. Тоді “Роскомнагляд” попросив адміністраторів “Вконтакте” самостійно блокувати “групи смерті”. Минулого року було заблоковано 150 найбільш популярних та активних груп. У лютому 2017 р. про “групи смерті” заговорити не тільки журналісти, але й представники влади.

Віце-спікер Держдуми Ірина Яровая заявила 13 лютого, що у 2016 р. було зафіксовано 720 випадків самогубств підлітків в Росії і наголосила на необхідності змінити законодавство, щоб посилити відповідальність адміністраторів таких груп.

В Україні у Національній поліції заявили 12 лютого про те, що їм відомі імена сімох підлітків з Івано-Франківська, які брали участь у смертельних іграх. Все почалося з того, що в одній з елітних шкіл міста в 13-річної дівчинки побачили на руці напис “Синій кит 10.02 4.20”. В результаті вийшли на інших учасників групи. Сторінки підлітків у “Вконтакте” заблокувала кіберполіція. Після того поліція почала перевіряти зв’язок між підлітковими суїцидами протягом 2016 р. та грою. Про смерті українських підлітків також зараз активно дискутують в МаріуполіЛуцьку, Рівному, Дніпрі та інших містах.

Нещодавно історія про “синіх китів” почала набувати політичного забарвлення.

У Росії 17 лютого звинуватили українських націоналістів у причетності до створення та адміністрування таких груп. Менеджер інтернет-маркетингу російської компанії “Мегафон” Антон Єлізаров стверджує, що адміністратори цих груп знаходяться в Дніпрі і є українськими націоналістами. Він нібито спілкувався з деякими з тих людей, які відповідальні за доведення дітей до самогубства. У ретельно підготовленій кампанії “білих китів” взяли участь 2 млн осіб: “Вдалося з’ясувати абсолютно точно, на 100%, що це український націоналізм”.

В Слідчому комітеті Російської Федерації додали, що не готові відкривати кримінальні провадження через складність видачі підозрюваних з України.

Водночас начальник одного з відділів кіберполіції Дніпра Юрій Заскока заявив 19 лютого, що модератори таких груп знаходяться в Росії.

“Всі оператори такої мережі у “Вконтакте” знаходяться в Санкт-Петербурзі. Вплинути на них ми ніяк не можемо. Адже без наданої Росією інформації притягти зловмисників до відповідальності згідно із законом не можна. Вся надія на батьків, які повинні знати, в які віртуальні ігри грають їхні діти” , – сказав Заскока.

Нагадаємо, нещодавно радник міністра внутрішніх справ Зорян Шкіряк запропонував заборонити в Україні доступ до російських соцмереж “Вконтакте” та “Одноклассники”.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.