Freedom in the World 2018: Україна – без змін, Крим – одна з найменш вільних територій в світі

Міжнародна правозахисна організація Freedom House  оприлюднила  звіт “Freedom in the World 2018” за підсумками 2017 року. Україна продовжує залишатися у переліку “частково вільних країн” без вагомих змін у рейтингу. Територія тимчасово окупованого Росією Криму відзначена як одна з найменш вільних територій у світі.

Кожну країну правозахисники оцінюють за шкалою від 1 до 7 за двома критеріями — рівнем політичних прав і рівнем громадянських свобод. 1 — найкращий показник, а 7 – найгірший. Україна із 2015-ого року має рейтинг на рівні 3 балів та належить до категорії “частково вільних країн”.

За 100-бальною системою Україна набрала 62 бал (чим більше — тим вільніша країна). У торішній доповіді Україна набрала 61 бал.

«Україна все ще оговтується від безладу, пов’язаного з позбавленням президентської влади Віктора Януковича в 2014 році, а також кризи, яка почалася через російську окупацію Криму та військової підтримки сепаратистів на Донбасі в Східній Україні. Нездатність влади розслідувати широкомасштабну корупцію на керівних посадах підірвала рівень підтримки уряду серед населення і вплив на спроби проведення реформ. У сфері цивільних свобод політичний тиск і напади на журналістів загрожують свободі преси», — характеризує ситуацію в Україні Freedom House.

Водночас, згідно зі звітом Freedom House, територія тимчасово окупованого Росією Криму є однією з найменш вільних територій у світі. Так, Крим отримав 7 балів з 7 за рівнем політичних прав і 6 балів з 7 за рівнем громадянської свободи та був віднесений до категорії “невільних” територій.

Таким чином, за 100-бальною системою Крим набрав 9 пунктів. У доповіді Freedom House за минулий рік Крим також набрав 9 балів.

На думку правозахисників, ключовими подіями 2017 року в Україні були медична та освітня реформа, посилення влади місцевих і обласних адміністрацій; уповільнення боротьби з корупцією і нападки на антикорупційні органи; обмеження доступу до російських сайтів; а також продовження боїв на сході України.

Світ: 12 років спаду рівня свободи

Впродовж останніх 12 років відбувається спад рівня свободи у всьому світі – кількість країн, що скочуються із демократичного курсу в авторитарний є більшою, аніж кількість країн, в яких відбувається покращення рівня свободи й які прямують до демократії.

скріншот графіка із сайту Freedom House

Зокрема, в 2017-ому році близько 70 країн відчули згортання політичних та громадянських свобод, і лише близько 15 – покращили рівень свободи.

Причина – в зростанні популярності популістів, які апелюють до антиімігранського сентименту й своїми кроками призводять до згортання політичних й громадянських свобод  в повністю або частково вільних країнах, – зазначають у Freedom House.

скріншот графіка із сайту Freedom House

Загалом, 39% населення світу живуть у вільних країнах, 24% – у частково вільних країнах, 37% – у невільних країнах.

Нагадаємо, минулого року в іншому виді досліджень – щодо демократичності політичних режимів країн світу під назвою “Nations in Transit” Freedom House вказував на те, що в Україні відбулися покращення в місцевому самоврядуванні, правосудді та боротьбі з корупцією, погіршення – в розвитку громадянського суспільства.

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.