Індекс регулювання інтернету: Інтерньюз-Україна запускає новий адвокаційний проєкт
23 вересня 2019
23.09.2019

У вересні 2019 року ГО «Інтерньюз-Україна» запускає ініціативу зі створення Індексу регулювання інтернету. Презентація проєкту відбудеться 23 вересня 2019 року в рамках проведення Днів українського інтернету 2019 під час Форуму з управління інтернету IGF UA у форматі публічних обговорень “Законодавство щодо цифрового простору. Як сформувати Індекс регулювання інтернету”.

Мета проєкту?

Проект має на меті запустити інструмент для моніторингу законодавчих кроків, що матимуть вплив на регулювання інтернету в Україні, що, у свою чергу, дозволить активізувати адвокаційні зусилля громадянського суспільства та IT-спільноти, спрямовані на попередження загрозливих законодавчих актів та розробку ефективного законодавства у сфері інтернету. Індекс допоможе оцінити якість запропонованих законопроектів згідно з чітко визначеними критеріями, спираючись на ідеали прав людини та медіа-свободи.

Навіщо?

Регулювання інтернету та онлайн-сфери є відносно новою проблемою для українського медіа сектору, однак важливо розглядати її в контексті, коли національна безпека та свобода самовираження зіштовхнулися на хвилі зовнішніх загроз.

Непослідовність чинного українського законодавства в питаннях регулювання онлайн-простору залишає багато прогалин, що негативно відображається на правовідносинах між державою та суб’єктами онлайн-простору деякі законодавчі ініціативи з позицій прав людини здатні відповісти на виклики інформаційної сфери (як-от ініціативи із захисту особистих даних користувачів або впровадження прозорості в питаннях власності медіа України).

У свою чергу громадянське суспільство здатне показати згуртованість та коаліційні зусилля для протидії надмірним урядовим заходам, однак їм не вистачає доказової бази та інструментів оцінки для швидкої та скоординованої реакції.

“Розробка індексу регулювання інтернету дозволить громадянському суспільству прискіпливо слідкувати за законодавством, схвалення якого здатне суттєво вплинути на розвиток онлайн-простору в Україні. Саме під час Днів українського інтернету 2019/IGF UA ми розпочнемо дискусію щодо дизайну цього індексу.” – зазначає Віталій Мороз, керівник програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна”.

Що буде в результаті?

Для того, щоб встановити ефективність існуючого законодавчого та нормативного підходу до управління інтернету в Україні, Інтерньюз-Україна спільно зі стейкхолдерами розробить Індекс. Інструмент аналізуватиме ступінь впливу уряду на питання свободи інтернету.

Для кого?

Індекс регулювання інтернету дасть змогу громадянському суспільству послідовно моніторити підходи та та пропозиції щодо функціонування онлайн-простору та швидко реагувати на нові законодавчі ініціативи, що здатні підважити вільний розвиток інтернету та цифрові права користувачів. Індекс також стане корисним інструментом для медіа у висвітленні питань у сфері онлайн-простору, потребують експертної оцінки. Це спростить моніторинг та посилить адвокаційні зусилля у сфері управління інтернету, що, в свою чергу, стане фундаментом для розвитку обгрунтованої цифрової політики в Україні в майбутньому.

Хто буде працювати?

Інтерньюз-Україна у партнерстві з експертами з питань свободи інтернету та цифрових прав проведе дослідження ефективності законодавчих ініціатив, нормативно-правових актів в Україні та аналіз досвіду інших країн, а також розробить критерії, на основі яких формуватиметься Індекс.

Для обговорення методології Індексу регулювання інтернету організатори проєкту проведуть дві робочі зустрічі з експертами.

Щоб бути в курсі останніх новин проекту, стежте за Facebook-сторінкою проєкту “Інтернет свобода” та читайте матеріали на нашому сайті.

Контактна особа: Катерина Куницька, kkunytska@internews.ua, Віталій Мороз, vmoroz@internews.ua

Проект «Індекс регулювання Інтернету як інструмент адвокації для України» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.