Дослідження: Україна є флагманом у відповідях на російські впливи

За кілька годин до оголошення “санкційного” указу про блокування російських сайтів, в Києві представили результати дослідження щодо російських впливів в  Україні, Грузії. Чехії та Угорщині. З відповідями на ці впливи Україна виглядає достойно, однак слабких сторін вистачає.

16 травня 2017 року команда ГО “Детектор медіа” представила показники Індексу інформаційних впливів Росії,  а через кілька годин в Україні дізналися про адміністративний підхід уряду в зменшенні цих впливів – блокування доступу до російських сайтів, зокрема Yandex, Mail.ru, VKontakte та низку інших.

За результатами дослідження, Україна здатна протистояти російським впливам, однак її ключовими больовими точками визначені а)  медіа, через які транслюються російські інтереси, б) православна церква Московського патріорхату та в) проросійські політичні впливи через партії та громадські організації.

Реалізації російських впливів сприяють дві ключові проблеми. З одного боку, уряд не може проводити стратегічні комунікації, й це згодом було видно на раптовості оголошення “санкційного” указу. З іншого боку, успішна реалізація російських впливів завдячує низькому рівневі медіаграмотності населення.

Презентація Індексу інформаційних впливів Росії. Київ, 16 травня 2017

Методологія.

Російські впливи ідентифікувалися крізь призму чотирьох каналів: 1) медіа, 2)  політика, 3) громадянське суспільство, 4) чинники всередині країни, що сприяють впливу Кремля. У дослідженні також вимірювалася й протидія російським впливам з огляду на ті ж показники.

Найбільший можливий бал – 100, що свідчив про найбільший рівень впливів чи відповідей на впливи (протидія); У кожній з країн в опитуванні взяли участь 14 експертів. Експерти представляли органи влади, представники аналітичних центрів та фахівці з інформаційної безпеки.

Ключові знахідки дослідження:

Відповідно до результатів дослідження, найбільше Росія здатна впливати на Угорщину (61), Грузію (54), Україну (49). Чехію (48).  

“В Угорщині уряд не робить жодних заходів аби обмежити російські впливи, однак тут є сильним громадянське суспільство, й російські медіа не є популярними”, – зазначив Роман Шутов, виконавчий директор ГО “Детектор медіа”.

У Грузія російські ЗМІ мають потужний вплив,. так само як і православна церква. Й нинішній уряд не демонструє послідовність щодо європейського вектору політики як пріоритет для Грузії.

Попри проросійського президента, в Чехії інформаційні впливи Кремля мінімізуються політичними чинниками та активними діями громадянського суспільства.

Водночас, Україна є лідером в протистоянні Росії на рівні  політичних впливів – тобто рішення, що їх схвалює уряд. Ознаками цього є наступні тези:

  • небезпека пропаганда є визнаною в суспільстві;
  • політичні рішення чинять бар’єр інфоомаційним впливам Росії;
  • російська пропаганда є у фокусі ЗМІ, журналісти про це пишуть;
  • громадські організації мають найсильнішу експертизу в регіоні щодо протидії російській пропаганді.

Разом з тим, керівник головного департаменту з питань гуманітарної політики Адміністрації Президента України Юрій Рубан заявив під час презентації щодо умовності цифр дослідження. “Треба бути обережним з цифрами, оскільки це висновки експертів”, – зазначив Рубан.

Ознайомитися з повними результатами дослідження можна за лінком.

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.