Де криються загрози безпеці дітей в Інтернеті? Тези із 8-ого Українського форуму з управління Інтернетом IGF-UA

Сьогодні, 06 жовтня 2017-ого року, відбувається 8-й Український форум з управління Інтернетом IGF-UA, де обговорюють проблеми кібербезпеки, прав людини та блокування інтернет-контенту, Інтернету речей, захисту персональних даних тощо. Ми зібрали тези щодо проблеми, яку часто оминають увагою, однак яка в останні роки стає все більше нагальною – загрози безпеки та свободи дітей в Інтернеті.

Запити щодо безпеки в Інтернеті – одні з ключових серед проблем, пов’язаних з дітьми

Тези виступу Альони Кривуляк, координатора Національної дитячої “гарячої лінії” ГО “Ла Страда – Україна”
Скріншот відеотрансляції 8-й Українського форуму з управління Інтернетом IGF-UA

Тенденції. В Україні можна виділити чотири основні тенденції на основі аналізу звернень щодо небезпек дітей в Інтернеті на Національну дитячу “гарячу лінію”:

  1. Кібербулінг – цькування та переслідування в Інтернеті,
  2. “Порно-помста” – публікування особистої інформації інтимного, еротичного характеру в соцмережах без згоди власників інформації (нещодавно ми писали про те, що Фейсбук запустив інструменти боротьби із цим явищем),
  3. Екстремальні селфі – використання небезпечних місць в якості локацій для селфі (фотографій самих себе).
  4. “Смертельні квести” – поширення груп в соцмережах, в яких дітям та підліткам пропонується виконувати завдання, які є небезпечними для життя.

Поширення. Слід зазначити, що деякі з тенденцій набули значного поширення в останні роки. Зокрема, в 2014-2015-ому роках екстремальні селфі набули серйозного поширення серед хлопців, а зараз уже й серед дівчат.

Про проблему “смертельних квестів” найбільш активно почали дискутувати з 2016-ого року, а в другому півріччі 2016-ого – першому півріччі 2017-ого років значно збільшилася кількість дзвінків щодо проблеми.

З літа 2016-ого по вересень 2017-ого року на “гарячу лінію” надійшло 455 дзвінків щодо смертельних квестів. Телефонують самі діти, які є учасниками “смертельних квестів”, їхні батьки або близькі друзі. Найбільше звертаються діти у віці 11-18 років, пік – 13-14 років, були спроби самогубства, пов’язані із “смертельними квестами” у дітей у віці 7-8 років та навіть випадок у 4 роки.

Проблема нікуди не зникла із  забороною Вконтакте, а групи почали використовувати різноманітні назви (“Сині кити”, “Нарнія”, “Темний ліс”).

99% дітей, які зверталися за допомогою на “гарячу лінію” досі використовують Вконтакте через анонімайзери (VPN). Ба більше закриття Вконтакте стало причиною багатьох агресивних дзвінків.

Скільки звернень? У 2016-ому році кількість звернень щодо небезпек для дітей, в тому числі в Інтернеті, від дітей, батьків та небайдужих перевищила 45 тис., (у 2015-ому році дзвінків було більше 38 тис, у 2014-ому – 27 тис.).

Номер “гарячої лінії”, який варто поширювати у школах – 0 800 500 225 (безкоштовний у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів), а також 116 111 (безкоштовно з Київстар та Lifecell).

Приватність скасовується

Тези виступу Віталія Мороза, керівника програм нових медіа ГО “Інтерньюз-Україна”, експерта проекту “інтернет-свобода”
Скріншот відеотрансляції 8-й Українського форуму з управління Інтернетом IGF-UA

Тенденції. Інтернет-простір є місцем  соціалізації дітей та підлітків. В умовах світу “глобальної прозорості” приватність скасовується, адже в Інтернеті ми поширюємо більшість інформації про себе. Однак робимо це також з огляду підхід “відредагованої реальності”, тобто публікуємо зазвичай більшою мірою позитивну інформацію про себе, бажаючи покращити сприйняття нас самих в очах інших людей. Наша поведінка змінюється, якщо ми усвідомлюємо, що за нами спостерігають.

Що може бути небезпечним? Є кілька небезпек, пов’язані із поширенням інформації в Інтернеті. Вони можуть бути пов’язані із:

  • геотегінгом – позначенням власного місця розташування в режимі реального часу. Цю інформацію можуть використати зловмисники;
  • неконтрольованістю акаунтів – поширення надміру інформації;
  • невміння відрізняти фейки від правдивої інформації, фішингової розсилки тощо.

Інтернет-гігієна. ГО “Інтерньюз-Україна”  проводить цілу низку тренінгів, спрямовану на підвищення рівня інтернет-гігієни. За анонсами слідкуйте на сайті проекту “Інтернет-свобода”, сайті “Інтерньюз-Україна”, сторінці у Фейсбуці “MediaNext Україна”.

Нагадаємо, з початку року НСЖУ зафіксувала 75 випадків фізичної агресії по відношенню до працівників ЗМІ. Найбільше інцидентів – 12 – сталося у червні, 11 – у вересні, по 10 – у травні та липні. З’явилася тенденція, що на журналістів відомих програм-розслідувань постійно, після кожного розслідування починається активний булінг. І в соцмережах, і по телефону. Спочатку це на вербальному рівні, а зараз уже і на фізичному, – йшлося під час презентації Індексу фізичної безпеки журналістів НСЖУ.

 

 

Коментарі

Напишіть коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.